Architektura  
Zpět  Zpět     Rubriku ARCHITEKTURA vede a příspěvky většinou píše Zdeněk Lukeš - pokud není uvedeno jinak, autorem příspěvků je právě Zdeněk Lukeš, historik architektury, jehož články můžete najít taky v Lidových novinách nebo časopisech Architekt, Revolver Revue a Umění a řemesla. Na vaše náměty, reakce a polemiky se těší na adrese lukes@gts.cz.      
 
17.6.
Josef Zasche - splátka dluhu
14.6.
Soutěž na altán ve Stromovce
Archiv rubriky Architektura

Josef Zasche - splátka dluhu

Josef Zasche v době vídeňských studií (6 kB) Sliboval jsem příspěvek o arch. Sanderovi, ale na ten dojde později. Rád bych taky napsal o přednášce architekta Richarda Rogerse v pražské Míčovně, ale v pátek jsem byl v Jablonci a tak jsem Rogerse neviděl. Pokud byste někdo o jeho vystoupení chtěl napsat (myslím, že tam byli hlavně studenti), prosím pošlete mi textík, rád ho v této rubrice otisknu (případně přidám nějaký obrázek).
Secesní kostel v Jablonci, 1900-3 (7 kB)

V Jablonci nad Nisou jsem byl na sympoziu o architektu Josefu Zaschem a na odhalení pamětní desky na jeho díle - kostele Nejsvětějšího srdce Páně, což je hlavní dominanta města. Je výborné, že si konečně naše města začínají připomínat slavné rodáky německé národnosti (z architektů to byli např. Loos, Hoffmann, Gessnerové, Bauer, Olbrich, Castelliz a mnozí další). Zrovna Zascheho osud nebyl právě radostný: tento čelný představitel secese a moderny byl - ač smýšlením sociální demokrat - po válce odsunut. Přitom chtěl zůstat v Praze a podpořili ho nejvýznamnější čeští architekti té doby. Přesto musel odejít a celá jeho pozůstalost byla zlikvidována.
Palác Vídeňské bankovní jednoty v Praze, 1906-8 (18 kB)
Zasche se narodil ve stejném roce, jako Jan Kotěra - 1871. Vystudoval průmyslovku v Liberci (zde byl krátce spolužákem Adolfa Loose, ten ale brzo propadl a otec ho pak raději odvezl do Brna). Po maturitě odešel Zasche do Vídně na slavnou Akademii výtvarných umění, kde nastoupil do ateliéru prof. Hasenauera (mj. tvůrce Kunsthistorische Muzea). Po návratu domů projektoval v rodném Jablonci starokatolický kostel (1900-1903), což byla první čistě secesní sakrální stavba na našem území. Detail portálu s atlantem Franze Metznera (9 kB) Následovaly krásné vily v Praze a Jablonci a v letech 1906-8 trojice pražských paláců, z nichž nejdůležitější je budova Vídeňské bankovní jednoty na Příkopech - hned vedle novostavby ČKD, tedy proti ústí Václaváku. Byla to důležitá stavba pro vývoj české moderní architektury se sochařskou výzdobou slavného německého umělce té doby Franze Metznera (ten spolu s Zaschem navrhl taky kašnu pro Liberec i Jablonec - obě byly zničeny komunisty, resp. ta jablonecká byla koupena odsunutými Němci a instalována v městečku Neu Gablonz. Na jabloneckém náměstí jí nahradil Rudoarmejec).
Zasche pak spolupracoval s Kotěrou (palác VPÚ na vltavském nábřeží, projekt universitních budov) i Janákem (palác Adria), stal se váženou osobností a navrhl ještě řadu staveb, včetně moderního kostela na jabloneckém horním náměstí (1930). Zemřel v roce 1957. Jeho dílo bylo připomenuto na malém semináři, kde mj. vystoupil i známý mnichovský badatel dr. Dieter Klein, který systematicky mapuje architekturu Sudet na přelomu století. Sympozium i pamětní deska by tak měly připomínat památku architekta, kterému jsme hodně dlužni.

Příště: Snad ten Sander a jeho Lodi na pevnině
 

 
 
Klikací mapa