NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    CoJeCo
  
Čtvrtek 22.3.2001
Svátek má Leona

 Hledání:
 Výběr z vydání:

ŠKOLSTVÍ: Gymnázia očima studenta

USA: Půl procenta je jen o trošičku více než půl párku

KOSMOS: Téměř zapomenuté výročí R. H. Goddarda

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zločiny na přechodech

RODINA A PŘÁTELÉ: Každý ví, kde ho bota tlačí

PSÍ PŘÍHODY: První jarní den pod psa

PENÍZE: Kolik zaplatíte za hodinu bez milovaného dítěte?

MÉDIA: Poklesky našich zastupitelů

1 TÝDNĚ: Pohřeb

ZDRAVÍ: O kočkách, prachu a jiné domácí zvířeně

SLOVENSKO : Lhát se dá i mlčením

ARCHITEKTURA: Na Hradě za chvíli vypukne 10 století architektury

LITERY: Útěcha z rezignace

ŠIFRA: Nezahazujte PGP

ŠIFRA: Co se vlastně stalo
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Architektura
Hudba
Literatura
Film
Malířství
Filmová béčka
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura >> Architektura

22.3. ARCHITEKTURA: Na Hradě za chvíli vypukne 10 století architektury
Zdeněk Lukeš

Asi před pěti lety jsem byl s několika kolegy pozván panem Vladimírem Darjaninem do jeho studia DaDa, kde nám byla nabídnuta spolupráce na velkorysém cyklu nazvaném 10 století architektury. Šlo o zhruba patnáctiminutové filmy věnované jednotlivým stavbám na našem území - od románského stylu až po současnost.

Ten nápad se nám zalíbil a jako odborní poradci jsme vybrali každý ze "svého" období řadu témat, které pak natáčeli různí režiséři a jednotlivé díly pak vysílala - a dodnes vysílá - Česká televize každý týden (nejdřív v neděli večer, nyní v pátek večer na druhém programu). Okruh odborných poradců se za léta značně rozrostl, také režisérů a kameramanů se vystřídala pěkná řádka. Odhaduji, že bylo natočeno přes dvě stovky dílů a takový seriál asi nemá jinde obdoby. Po nějakém čase přišel pan Darjanin s nápadem, aby seriál vyvrcholil velkou expozicí v areálu Pražského hradu. Tuto myšlenku podpořil bývalý ředitel Správy PH architekt Ivo Koukol a nakonec jsme všichni společně vymysleli šest expozic k šesti stylům nebo obdobím, které na modelech, plánech a fragmentech představí každý sloh v autentickém prostředí. Tedy románskou architekturu v románském patře Starého královského paláce, gotiku v gotických sálech téhož paláce, renesanci samozřejmě v Královském letohrádku (Belvederu), baroko v barokní hradní Jízdárně, XIX. století v Císařské konírně a konečně XX. století v Plečnikově síni a Rothmayerově sále (dokonce jsme uvažovali o sedmé expozici architektonických vizí, která by mohla být v nové Oranžerii, která je vlastně architekturou pro nové tisíciletí, ale na to nám už nezbyly síly).

Podstatné je, že asi nikde na světě by něco podobného nebylo možné: Pražský hrad je asi jediným komplexem, kde jsou zastoupeny snad všechny architektonické styly a směry a kde lze tedy vystavovat v adekvátním prostoru.

Před třemi lety tak vznikl tým vedený kurátorem Miroslavem Řepou, který začal na expozici pro celý hradní areál pracovat. Vedle nás teoretiků přibyli architekti pro jednotlivé expozice a aby nepůsobil celek moc roztříštěně, tak vše sjednocuje grafika pánů Machka a Babáka, kteří navíc vymysleli logo s deseti čtverečky, jež vyplňují různé barvy, přiřazené jednotlivým stylům. Před každým vstupem do expozice bude stát věž - poutač a lidé se budou také orientovat podle plánků na vstupenkách (lístek bude platit dva měsíce, takže na prohlídku bude mít každý dost času, každou z šesti výstav však bude možno navštívit jen jednou). Výstavy by měly být srozumitelné každému a také pro děti je připraven zábavný program spojený se soutěží.

DaDa připravuje také šest hodinových dokumentů ke každé výstavě podle námětu Jaromila Jireše a SPH vydá v nejbližších dnech praktickou věc - místo tlustého vědeckého katalogu vyjde šest brožur do kapsy - průvodců po jednotlivých slozích. Každá z nich má tři kapitoly: Pražský hrad, Praha a Česká republika. Stavby v příslušném stylu jsou řazeny chronologicky a vedle popisu nechybí mapy, fotografie, plány, rejstříky a seznam odborné literatury. Knížky se budou prodávat každá zvlášť i najednou ve speciálním pouzdře (připravena je česká a anglická verze).

Po Plečnikovi (1996) a Rudolfovi II (1997) tedy třetí tzv. velký projekt na Hradě. Vše vypukne dne 5. dubna na vernisáži ve Vladislavském sále. Já se k celé akci ještě několikrát vrátím, ale už nyní mohu zájemcům nabídnout důmyslně zpracované webové stránky celého projektu www.10-stoleti-architektury.cz.

Zdeněk Lukeš
Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: