NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE
  
Čtvrtek 21.6.2001
Svátek má Alois

 Hledání:
 Výběr z vydání:

POLITIKA: Prvé asociační zamyšlení

ODSUN: Hovoříme o odsunu racionálně

ODSUN: Ze vzpomínek odsunutých manželů

BRITÁNIE: Povolební kocovina

EKOLOGIE: Průmysl plánuje snížení emisí

RODINA A PŘÁTELÉ: Vyhlížení na letišti

PSÍ PŘÍHODY: Vylepšená metoda buzení

RECESE: Instrukce pro kuřáky doutníků

LITERY: Chvála bláznivosti

ŠAMANOVO DOUPĚ: Artistní lov

SCI-FI NOVELA: Martin Muller , část VII

MINIBERLUSCONI : Řekne ANO-vi zanedlouho televize NE ?

IZRAEL - KOSOVO: dva různé světy (dokončení)

PENÍZE: Zkontrolujte si své tisícovky

ZDRAVÍ: I muži mohou být znásilněni: zajímavé výsledky americké studie
 Rubriky:
Svět
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Ekonomika
Zdraví
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Náš rybník
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice

 HLAVNÍ STRÁNKA

21.6. ODSUN: Hovoříme o odsunu racionálně
Emanuel Mandler

I: Jan Kovanic a fakta o odsunu

Diskuse o článku, v němž p. Kovanic kritizuje údajné fauly v mém textu otištěném v MFDNES, byla velmi emotivní. Vede-li historické téma k takové emotivnosti, je samozřejmě aktuální - o to víc, že se týká našeho nejvýznamnějšího souseda. V emotivně vypjaté diskusi vyjádřili její účastníci své city, ale diskuse sama přinesla málo faktického.

Už proto by měla pokračovat. Ale na jiné, věcné "koleji". Věcnost by přispěla k prezentaci základních faktů; mnozí z diskutujících je neznají. Ani Jan Kovanic ne, a ještě na základě svých neznalostí poučuje ostatní. Dnes se pokusím uvést na pravou míru některá z jeho jednodušších tvrzení.

Diskuse přiměla p. Kovanice, aby vzal na vědomí, že Němci byli v Československu soustřeďováni do pracovních táborů na nucené práce; avšak svůj odpor proti stejně nepochybnému faktu, že byli vyhnáni do Německa skoro nazí (směli si vzít pouze 60 kg osobních potřeb), neodvolal. Nešťastně ironizoval výrok, že vyhnanci ztratili příbuzné a známé (počty obětí tzv. odsunu se totiž pohybují v řádu přinejmenším desetitisíců). A kdyby vzal na vědomí konfiskaci veškerého movitého i nemovitého majetku třímilionového etnika, těžko by polemizoval s tvrzením, že vyhnání bylo podmíněno krutými násilnými prostředky.

Jan Kovanic píše, že Němci a pouze Němci hovořili o "konečném řešení" (české otázky), a to do 9.5. 1945. Ve skutečnosti rovněž reprezentanti Čechů, kupříkladu prezident Beneš, hovořili o konečném řešení (vyhnáním Němců). Ti je však nejen plánovali, ale i uskutečnili.- Ještě by si autor měl přečíst vyprávění a názory vyhnanců na to, jak se odsun uskutečňoval "v luxusu poloprázdných vagónů i když taky dobytčích" a jak pracovní tábory pro Němce byly "z tehdejšího hlediska… proti koncentrákům lázně". Doprava vyhnanců i "lázeňské podmínky" v táborech byly totiž většinou velmi surové.

Příště se budu zabývat dalšími stránkami vyhnání. To umožní věnovat se i složitějším Kovanicovým tvrzením.

Emanuel Mandler
Další články tohoto autora:
Emanuel Mandler

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: