NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SWNET
Pátek 19.5.2000
Svátek má Ivo

Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

Archiv vydání
Stálice


Přiblížení Venuše k Jupiteru
Ve středu sedmnáctého května se setká Jupiter s Venuší. Při pohledu ze Země se kolem půl jedné našeho času přiblíží na pouhou jednu úhlovou minutu.
>>>


Bydleli jsme spolu s manželkou v domku s její pratetičkou, která zemřela loni 30.12.. Protože byly do domu zavedeny dvě telefonní přípojky, požádali jsme Telecom o zrušení přípojky zemřelé tetičky v lednu (v prvním lednovém týdnu, přesné datum neznám). V únoru přišel výpis k zaplacení. Zavolali jsme na Telecom, co že se to děje, že jsme nechali telefon odpojit, tam nám řekli, že telefon už je odpojen, ale platbu za leden je potřeba uhradit.
>>>


Stále dochází k matení pojmů. Právo shromažďovací je v naší zemi zajištěno Ústavou , tudíž o něj není třeba žádat a v žádném případě žádný úřad nemá v pravomoci demonstraci povolovat či dokonce zakazovat. Toto ústavní právo dále upravuje speciální zákon o shromažďování. V něm nenaleznete jediný odstavec , který by hovořil o "žádosti " či o "povolování".

>>>


Mám několik poznámek k Vašemu hodnocení procesu s Liborem Novákem.
Jen naiva mohl očekávat, že privatizace státního majetku v rozsahu stovek miliard Kč proběhne tak, že se podniky dostanou do rukou odborně zdatných a morálně vyspělých majitelů. Takoví v naší zemi před 10 lety skoro neexisto- vali. Obdobně na tom byli i ti, co rozdávali - ouřadové ve státní správě, bankách a komisích všeho druhu. Za takových podmínek musel každý způsob privatizace skončit tak, jak skončila i ta cesta, která byla zvolena - korupční skandály, rabování podniků, nesplácené úvěry, bankroty.
>>>


Z televizního zpravodajství: v Břestu na Břeclavsku někdo kácel posedy. To jsou ty veže, ze kterých vrazi zvířat ze svých kulovnic masakrují zvěř. Na obrazovce s eobjevil i jeden z nich, takový milý, nevinný myslivecký strejc. Stěžoval si... a jeho stížnost byla velmi pikantní...
>>>


Ukradený mobil

Na Bílou sobotu u obce Chlum poblíž Vírské přehrady se mi neznámý lupič vloupal do zaparkovaného auta a odcizil mi mobilní telefon Nokia 5110. Rád bych touto cestou předal všem zainteresovaným pár vzkazů:
>>>


EKUMENICKÁ SETKÁNÍ S BIBLÍ (ESBU)
Vás zvou na benefiční koncert pro IMPULS 99
>>>


Byl jsem si včera koupit něco k pití, abych v tropickém jarním odpolední neleknul žízní. Protože už dva roky bojkotuji nevratné PET lahve a Tetrapaky, zabrousil jsem do prodejny, kde donedávna prodávali pití ve vratné umělé hmotě. Jenže ať jsem hledal, jak jsem hledal, nemohl jsem žádný nápoj ve vytouženém obalu najít.
>>>

 

 
Tak pravil nový ministr dopravy Schling:
Nový zákon o telekomunikacích liberalizaci neprodloužil, jenom stanovil termíny pro další liberalizační kroky
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Holandsko

19.5. KATASTROFA: Dobře, že Enschede leží v Evropě
Darja Alsterová
Nejenom premiér Kok a královna Beatrix prišli navštívit východoholandské Enschede, ve středu odpoledne zavítal na místo kalamity také předseda Evropské komise, Romano Prodi. Jak už jsem dřív referovala, explodovalo zde minulou sobotu skladiště továrny na zábavní pyrotechniku. Počet mrtvých mezitím stoupl na 18, je přes 900 raněných a na seznamu pohřešovaných se momentálně vyskytuje méně než 40 osob. Poté, co si Prodi prohlédl spoušť ze shora z helikoptéry, slíbil postiženému městu evropskou pomoc. Částku však nejmenoval. Prodi dále řekl, že chce nechat vyšetřit, zda evropská pravidla pro prevenci kalamit jsou dostačující.

Mám dojem, že tady se jedná o pozoruhodný nový fenomén - sice snahu se z něčeho poučit. Holandská vláda hned po nehodě oznámila, že se bude kontrolovat bezpečnost všech jedenasedmdesáti ostatních továren a skladišť pyrotechniky roztroušených po celé zemi. Také v Belgii si okamžitě začali dělat starosti o stavu bezpečnosti jejich podniků - a došli k závěru, že podobná kalamita v Belgii vůbec není vyloučená. A Němci, kteří si na chvilku mysleli, že u nich by se v životě nic takového stát nemohlo, si to zřejmě už nemyslí, protože mezitím v německém Bad Bentheimu, kousek přes hranici od Enschede, bylo nalezeno sto tisíc kg ilegálně skladované pyrotechniky. Kdyby to tak vybouchlo... Jinak je to od našich německých sousedů velice hezké, že v nedalekém Gronau nastřádali 20 000 DM a také v jiných městech se pořádají sbírky.

Pro úplnost - holandská vláda také dělá pro postižené občany co je v jejích silách - můžou například očekávat:
- rozsáhlou a dlouhotrvající zdravotní a psychiatrickou péči
- zřízení informačního a poradního centra, které bude fungovat po dobu 5 let.
- kompenzaci škody. Kdo není nebo je nedostatečně pojištěn, bude mít nárok na podporu z kalamitního fondu. Vláda slíbila, že nebude skoupá.
- zahájení vyšetřování jak soudními instancemi tak nezávislou komisí.
- bude extra možnost maturovat pro studenty, kteří se kvůli šokujícím událostem nemohli dostatečně připravit na zkoušky.

Na okraj: je otázka, jestli by občané byli dostali tu zdravotní a psychiatrickou péči a informační centrum tak rychle, kdyby nebylo bývalo nehody s El-al Boeingem na podzim roku 92. Tehdy se zřítilo nákladní letadlo na obytnou čtvrť v Amsterodamu, při čemž zahynulo 43 lidí. Až do začátku roku 99 se nikdo pořádně nedozvěděl, co se před šesti a půl roky přesně stalo a hlavně: jestli havarované letadlo obsahovalo snad jedovaté či radioaktivní látky. Mezitím už desítky lidí v dotyčné čtvrti dostaly zdravotní potíže, jako například únavnost, koncentrační problémy a kožní onemocnění. Protože podezření, že něco bylo v nepořádku pořád rostlo, byla začátkem minulého roku zřízena parlamentní vyšetřující komise - aby konečně přišly odpovědi na otázky. Vyšlo z toho, že s nákladem letadla nic tak zvlášť v nepořádku nebylo, takže se došlo k závěru, že postižení pravděpodobně ve většině případů budou trpět na takzvaný posttraumatický stresový syndrom. Jak už jméno říka - někdo může tímto onemocnět po utrpění těžkého psychického traumatu - ale také například po dlouhodobém velkém napětí v práci. Úsilím parlamentní vyšetřující komise dostali postižení náležitou zdravotní péči - ale až po sedmi letech. A tu chybu by vláda teď nechtěla udělat znova...

Fotky

Darja Alsterová, Holandsko alster@dds.nlDalší články tohoto autora:
Darja Alsterová
Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Rekviem za liberalizací telefónu

 • POLITIKA: Další neúspěch ministra Motejla i reformy

 • FILM: Deuce Bigalow - Dobrej striptér

 • CHTIP: Příhoda z farmy

 • MROŽOVINY: Kavanův hop na špek

 • RODINA A PŘÁTELÉ: A je po kalamitě sucha

 • PSÍ PŘÍHODY: Koncert ve cloně deště

 • ZÁHADA: Třetí tajemství Fatimského proroctví poodhaleno

 • LITERY: Pod klenbou vesmíru (tři přístupy k historii)

 • SLOVENSKO: Parlamentní ožralové nemusí foukat

 • ARCHITEKTURA: Nová budova rozhlasu

 • LŽI A NEPRAVOSTI: Salzmann- Za nic nemohu, byl jsem jen šéf, Bělohradský: Bílí měli moc půdy.

 • TELEKOMUNIKACE: Stanovisko ODS k senátním změnám v návrhu zákona o telekomunikacích

 • PIVO a HOKEJ: O pivu a národní hrdosti

 • KATASTROFA: Dobře, že Enschede leží v Evropě

 • Na okraj
  Škoda, že se insider nepodepíše (autor reaguje na včerejší článek o provokaci proti Petře Buzkové, pozn.red.). Takto je třeba nad jeho autoritativním nicméně laskavou lidskou povahu a džentlemnství odhalujícím (zvláště ta pěkná pasáž o redaktorce Dnes Slonkové - podotýkám dotyčnou neznám) textem váhat, zda pracuje a) pro Šlaufa, b) pro Buzkovou, c) pro Severní Koreu, či jinou zpravodajskou agenturu. V každém případě je ale škoda, že tak prestižní deník, jako je Pes, se propůjčuje k zveřejňování textů, které by více slušely bulváru. Ten by se pak v oné hře Insidera určitě více uměl orientovat.

  Miroslav Singer  Na okraj případu Buzková

  Jen mě tak napadlo - dokument "Olovo" (plán mediální likvidace P-B., pozn. red.) prý někdo stáhnul z počítače určitého poradce, řekl bych, že na 99% byl napsán ve Wordu a na 99% v něm nebylo vypnuté UID, což znamená, že se dá přesně zjistit, v jakém počítači dokument vznikl. Nejjednodušší by bylo porovnat to s jiným dokumentem od téhož poradce.
  Samozřejmě, jako všechno, i tohle se dá zfalšovat. Ovšem předpokládá to přece jen určité znalosti.
  A autora Melissy dostali právě na základě toho identifikátoru.
  Petr Soucek
  Ryston Electronics s.r.o  Reaguji na článek dopisovatele INSIDEra o probíhajících tazích proti P. Buzkové. Velice mně zaráží, že tyto informace, zpracované ať již v bulvárnější (MF Dnes), či v decentnější podobě (Lidové noviny), se vůbec neobjevují na televizních obrazovkách, a to ani ve zpravodajství TV NOVA. Od pondělí sleduji hlavní televizní zprávy všech tří našich programů, a ani slovíčko. Znamená to, že opravdu má Petra Buzková protekčně zařízeno, že i kdyby jí náhodou narostly tři hlavy, tak se na obrazovkách její jméno či zjev objevit nesmí? ???