Pondělí 11.2.2002
Svátek má Božena

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Gordický uzel Benešových dekretů

POLITIKA: Referendum, imunita a "nezávislé" osobnosti za US

TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo

POLITIKA: Sociální návyky a důchodová reforma

RODINA A PŘÁTELÉ: Jarní úklid

PSÍ PŘÍHODY: Dáma s kýblem v akci

PRAHA: Masopust aneb Nad Žižkovem slunce nezhasíná

AKTUALITA: Malé politické zemětřesení v Holandsku.

POLITIKA: To sladké slovo imunita

PŘÍRODA A ZDRAVÍ: Volíme přírodní léčbu - AKNÉ (16)

MATEMATIKA: Výukový systém na webu

SKRBLÍK: Životní pojištění - ušetřete až 12 000 Kč

ESEJ O KNIZE: Emoce... ty naše mršky jedny!(část 1.)

ZDRAVÍ: Odběry tkání (2)

PŘÍRODA: Zvířecí poradna na serveru Českého rozhlasu
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Holandsko

11.2. AKTUALITA: Malé politické zemětřesení v Holandsku.
Jaroslav Teplý

"...člověk je v zásadě všude stejný a chová se podle toho, co mu dovolí systém, kterému je podroben.."

To je, prosím, citát z mé knížky (už zase???), nic zvláštního, takové malé "šaškovo tajemství", jak tomu říkají Francouzi, který mi má posloužit ke srovnání politické situace v Holandsku a ČR, která je v současné době do jisté míry podobná. V ČR jsme měli tuhý komunistický režim, který měl všechno a hlavně media pod kontrolou, poměr občana k k politickému režimu byl dán jeho postojem k Sovětskému svazu.Po listopadu 89 se dostala k moci bizarní skupina lidí, které se podařilo obsadit v prvním období důležitá místa ve státě (media potlačila jakoukoliv diskusi) , vznikly politické strany s určitým a poměrně stabilním rozložením sil, které jsou s tím víceméně spokojeny a pečlivě dbají o to, aby se mezi ně nedostal nikdo, kdo by tu idylku narušil.

Holandsko se do obdobné situace jinou cestou. Zavedlo si pod tlakem levicových pseudo- a anarchohumanistů, částečně pod vlivem podobných individuí v USA, systém tzv. politické korektnosti, kterého se používá k likvidaci politických protivníků v podstatě stejným způsobem jako se u nás používalo poměru k socialismu a k Sovětskému svazu. Etablovaným politickým stranám může ovšem být nebezpečná jen politicky nekorektní strana, která se nemůže smířit s rozpadem občanských norem a hodnot zakrývaných vznešenými hesly, ale i zákony. Současná pravolevá vládnoucí koalice není schopna dalšímu rozpadu zabránit, jen zuby nehty pokračuje v chlácholení občanů., na víc nemá. Rozhoduje často jen s vyloučením veřejnosti (říká se tomu v zadním pokoji), problémy a někdy i události jsou drženy "pod pokličkou", aby situace "neeskalovala", jak tomu říkají sami politici.

Nálada ve veřejnosti se ovšem pomalu, ale jistě blíží k bodu varu. Jde hlavně o přelidněnost země, která je stále stupňována prakticky neomezenou (40-60 tisíc ročně) a demokratickému státu nebezpečnou imigrací lidí z velmi zaostalých zemí, kteří jsou vzhledem ke svému islamskému náboženství těžko nebo vůbec neintegrovatelní. Vlády etablovaných stran přicházejí pravidelně s řešeními, která nic neřeší, takže občané mají dojem, že úřady jen apaticky přihlížejí. Druhým problémem je justice, které se situace - hlavně bezpečnost ve státě - zcela vymkla z ruky.Např. na policejních stanicích leží momentálně asi jeden milion podání o trestném činu, k jejichž projednání se policie jaksi ještě nedostala a asi nedostane.

Není tedy divu, že před časem vznikla v Utrechtu strana, která si říká "Leefbaar Nederland". Nedokážu slovo leefbaar přeložit rovněž jedním slovem, název znamená Holandsko (chcete-li úředně Nizozemí), kde se dá žít. Zakladatelé jsou politicky pestrá skupina normálních občanů, hybnou pákou je bývalý značně levicový a agresivní socialistický politik. Aby do voleb měla strana nějakou přitažlivou osobnost, která by na voliče zapůsobila, vybralo si její vedení Pima Fortuyna, který nějaký čas učil na universitě a momentálně je nezávislý publicista, jakési " enfant terrible", jehož extravagantnost z našeho hlediska spočívá hlavně v tom, že nazývá věci pravými jmény. Uložila mu ovšem hned politicky korektní obojek, že nebude říkat, že Holandsko je plné, nýbrž že je rušné a možná ještě něco jiného. Popularita nové strany začala neobvykle rychle stoupat a podle průzkumů veřejného mínění by měla dostat při okamžitých volbách, kdyby se konaly minulý týden, asi 22 poslanců, což je hodně. Nejsilnější strana mívá obvykle méně než 40 poslanců. Fortuyn to ovšem nevydržel a v rozhovoru s novináři levicového deníku De Volkskrant otevřeně řekl, co si o hlavním problému, t.j. přelidnění, myslí.

40 tisíc uchazečů o asyl ročně, to dává za 4 roky město velikosti Groningenu, to už musí skončit. Janmaat měl jednoduše částečně pravdu. a kvůli démonisaci, které se zúčastnil i De Volkskrant, se to už pak nesmělo říkat. (Janmaat je bývalý předseda pravicové strany Centrum, zlikvidovaný politickými korekčníky. V osmdesátých letech byl opakovaně odsuzován pro diskriminaci a pro podněcování nenávisti k cizincům.) Navrhoval vypovědět allochtony, t.j. lidi narozené v cizině. Fortuyn sám nechce nikomu odejmout občanská práva. Kdo už tu je, tady zůstane. Ostatně proti cizincům jako skupině nic nemá. Jde především o mohamedány. Kdybych to mohl právně nejak podložit, řekl by jednoduše žádný mohamedán už do země nesmí. Nenávidí je? Ne, jen si myslí, že je to zaostalá kultura. Hodně cestoval po světě. Všude, kde vládne islam, je to prostě hrozné. Pořád ta dvojznačnost (dvojsmyslnost). Má to něco ze starých reformovaných (rozuměj hlavně katolíků, jejichž různé frakce v Holandsku existují - J.T.). Reformovaní vždycky lžou. A proč? Protože mají systém norem a hodnot, který je tak vysoko, že není možno jej lidsky dodržovat.. A to je vidět i v mohamedánské kultuře. (Hodně zkráceno - J.T.) Dále došlo k rozporu, že podle Fortuyna mu novináři vkládají do úst, že chce zrušit první článek ústavy proti diskriminaci, kdežto on - zase podle něho - řekl pouze, že svoboda projevit svůj názor je důležitější.

Fortuynovy názory vyšly ve Volkskrantu v sobotu 9. února. Samozřejmě o věci jednalo v sobotu v noci nejprve vedení strany LN samo, pak také s Fortuynem, který odmítl vzít své výroky zpět. Straně LN jde o to, aby se zbavila pravicového nátěru, proto ho odvolala v neděli 10.února z vedoucího místa na kandidátce. Tím ovšem věc nekončí. Napsal jsem na začátku, že se Fortuyn neudržel, ale myslím, že to bylo spíše úmyslné. Jestliže totiž strana LN upustí od programu radikálního řešení imigračního problému, může se stát, že tak jak rychle stoupaly její preference, stejně tak rychle nebo ještě rychleji poletí zase dolů. Ale to LN ví také. Podle svého předsedy nemá LN nic proti tomu, aby se Fortuyne zúčastnil voleb s vlastní kandidátkou. "Možná, že s dvěma kandidátkami získáme ještě více mandátů." Do voleb se tedy může stát ještě ledacos.

Silné volební preference pro LN dosud pocházely od přeběhlíků z mírně pravicové strany VVD. Jeden její volič napsal v novinách jejímu bývalému předsedovi, který se do věci vložil útokem na LN: " Hlas pro LN je jediný možný způsob, jak můžeme dát najevo svou nespokojenost!"


Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: