Pátek 8.3.2002
Svátek má Gabriela

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

ZE SVĚTA: Klokkenluider.

EKONOMIKA: Na rovné dani vydělají všichni

MDŽ: Proč slavím den žen

PSÍ PŘÍHODY: Zrcadlové setkání

RODINA A PŘÁTELÉ: Ano, stáří není nic pěkného

PROBLÉM: Dekrety presidenta republiky - právní analýza (3)

ZAMYŠLENÍ: Evropa válčí s Izraelem.

DOPRAVA: Inter city a rychlíky přejdou na lokálky

REKLAMA: Chytrá, blbá a... záhadně krásná

VÝBĚR: Ve zpětném zrcátku (2)

CHTIP: Schvalovací proces

INFOSERVIS: Havana tají osud "útočníků" na mexickou ambasádu

VĚDA: Přestaly být otisky prstů spolehlivé?

PENÍZE: Svěřte nám své peníze!
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Holandsko

8.3. ZE SVĚTA: Klokkenluider.
Jaroslav Teplý

Klokkenluider je - v dámském vydání - na příklad Jitka Šmídová. Jako pracovnice Národního Bezpečnostního Uřadu nedoporučila vydání osvědčení opravňující ke styku s utajovanými skutečnostmi náměstku policejního presidenta Václavu Jakubíkovi. Vedení úřadu však přesto osvědčení teď Jakubíkovi vydalo. Jitka s tím šla na veřejnost, odchází z úřadu, který zvažuje podání trestního oznámení pro ohrožení utajované skutečnosti a šíření poplašné zprávy. Udělení kýženého osvědčení trvalo 20 měsíců, takže záležitost je patřičně uleželá a smrdí až do nebe; proto to ohrožení neutajitelné skutečnosti..

Klokkenluider vlastně znamená holandsky zvoník, v přeneseném smyslu slova (anglicky je to whistle blower) to znamená v soudobé vyspělé společnosti osobu, která narazí uvnitř nějaké organisace na nezákonné jednání a snaží se o nápravu, což není tak jednoduché.

Jakýmsi průkopníkem tohoto riskantního řemesla se stal před několika lety Holanďan Paul van Buitenen. Povoláním accountant (česky před válkou revisor účtů) byl přjat do zaměstnání u Evropské komise v oddělení pro potírání podvodů , jakéhosi interního auditu v dnešní hantýrce. Řekněme předem, že ho při nástupu nikdo neupozornil na to, že úkolem oddělení není ani tak podvody odkrývat, jako spíš dbát na to, aby se nedostaly na povrch. On svou práci však vzal vážně, na co přišel, ohlásil, ale nikdo na to nereagoval, až mu selhaly nervy (to je trochu nepřesné, spíše bychom měli říci, že mu povolily šlajfy) a přihrál nějaké dokumenty Evropskému parlamentu, tedy instituci, která aspoň na první pohled nevypadá jako špionážní centrum nepřátelské mocnosti. A to neměl dělat, měl na to upozornit Evropskou komisi, o což se dlouho úpěnlivě snažil, ale Komise si nepřála to vědět. Pak se to dostalo do novin, vypukl velký průšvih, jehož výsledkem bylo odstoupení všech asi 20 komisařů (funkce, kterou bychom mohli nazvat ministr vlády Evropské unie). Toto kolektivní odstoupení bylo trochu podezřelé. Do aféry byli totiž zapleteni v různé míře maximálně 3 komisaři. Měla ta solidarita znamenat, že ostatní mají také své hříšky, na které by se mohlo přijít, nebo nesouhlasí s tím, aby se jim vůbec někdo koukal na prsty? Detaily by zabraly mnoho času a místa - Van Buitenen o tom pak napsal knížku "Boj za Evropu. Podvody v Evropské komisi" (Van Halewijck, ISBN 90 5617 259x, 1999). Spokojím se s konstatováním, že při čtení by na mnohého českého čtenáře dýchlo kouzlo domova.

Van Buitenen z toho ovšem nevyvázl lacino, jak je shrnuto v jeho rozhovoru s deníkem Algemeen Dagblad 21.února t.r. Aféra začala koncem roku 1998, za několik měsíců došlo ke zmíněné demisi a on sám byl postaven mimo aktivní službu a dostával jen polovinu platu. V dubnu 2000 byl překvapivě vyznamenán holandskou královnou. Vyznamenání dostal v předvečer svého nového života, který hodlal zahájit s manželkou Edith v Lucembursku, daleko od hektického života s pomluvami a rostoucím otevřeným nepřátelstvím, kterému byla v Bruselu jeho rodina vystavena.

Ale nakonec neodolal a začal s novým případem u Evropské komise. Výsledkem je spis o 234 stranách s 5000 stranami příloh. Během půl roku měla komise nějak reagovat - lhůta vyprší koncem února. A nebude-li žádná reakce, nabídne svůj spis předsedovi Evropského parlamentu Patu Coxovi, který by spis převzal a začal se věcí zabývat. To je v souladu s novým přepisem pro podobné případy, jehož autorem je místopředseda komise Kinnock, podle kterého má možnost nabídnout svůj spis předsedovi nějaké instituce EU.

Van Buitenen ovšem zásadně nedoporučuje, aby ho někdo následoval. Znal více podobných "zvoníků", ale ani jeden se z toho nedostal bez úhony. Může to stát zdraví a je velká pravděpodobnost, že dotyčný přijde o dům, manželku a peníze. O sobě říká, že je "total loss", manželka je přetažená a má záchvaty podobné migréně a už tři roky špatně spí. Myslí, že by manžel s tím měl přestat, ale on zase nemůže než pokračovat. Podle něho je smutné, že potom, co se všechno stalo je stále jediný, kdo byl disciplinárně potrestán. Všichni ti, které jeho první zpráva obvinila, jsou na svých místech nebo byli povýšeni. On sám by nechtěl nic jiného, než pracovat na své dnešní úrovni při potírání podvodů v EU. Ale jeho jméno je poskvrněné - nikdo ho nechce.

Závěrem jeho instrukce pro ty, kteří by to také chtěli zkusit: Založit spis, začít psát deník, vytvořit si informační síť (network) a nepočítat s tím, že kolegové s tebou vystoupí na veřejnost - nikdo z nich mu nepomohl. Ani ustanovení či opatření (která už dnes existují - J.T.) nepomáhají, jsou většinou adresována veřejnosti jako divadélko (orig. Bühne) a v praxi mají "zvoníka" odradit. Když na to přijde, stojíš proti enormní moci.Vysoké posice jsou vždy důlezitější než tvůj spisek. Na kolegy se vyvine tlak a než se naděješ, stojíš sám.

Myslel jsem si, že píšu něco oddechového na weekend, ale zdá se, že se mi to moc nepovedlo.
06.03.2002


Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: