Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.5.2002
Svátek má Bonifác
  Výběr z vydání
 > ŠAMANOVO DOUPĚ: Spisovatelé in flagranti
 >POLITIKA: Gripeny a volební preference
 >BIG BEN: Obchodní proroctví (TAJNÉ!)
 >POLITIKA: Extremismus a matení pojmů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Hokej přinesl jedněm radost, jiným žalost
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě k návštěvě veteriny
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ARCHITEKTURA: O dostavbě Staroměstské radnice - část 2
 >POLITIKA: Nové české zájmy
 >POLITIKA V ZAHRANIČÍ: Od malého zemětřesení k výbuchu sopky.
 >ÚVAHA: Kulturní šok
 >AFGHÁNISTÁN: Ghazni - město přízraků
 >ZDRAVÍ: Poškození jater alkoholem
 >MROŽOVINY: Předvolební inventura spíše pro mimozemce
 >POCHYBNOSTI: Statistika ve Sportce - ukazuje na nesrovnalosti?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Holandsko  
 
14.5. POLITIKA V ZAHRANIČÍ: Od malého zemětřesení k výbuchu sopky.
Jaroslav Teplý

To je vlastně v přírodě normální, ale někdy ani v politice tomu nebývá jinak.

11.2.t.r. jsem zde informoval o rasantním vstupu Pima Fortuyna do holandské politiky. Dva dny pobyl v nové straně nespokojených občanů "Leefbaar Nederland" a založil si pak vlastní klub "Lijst Pim Fortuyn". A potom už to šlo rychle. Pim položil na stůl všechny problémy, které byly dosud tabu a které vládnoucí establishment úzkostlivě držel pod pokličkou. Byla to otázka imigrace, navrhoval její rázné omezení a pro mohamedány úplné zastavení. Netajil se s tím, že považuje islam za zaostalý a pro Holandsko za nebezpečný. Dále hodlal propustit vedení ministerstva spravedlnosti a státního zastupitelství (v Holandsku samostatné ministerstvo) pro neschopnost vyrovnat se se vzrůstající kriminalitou a velmi nízkým počtem vyřešených případů. Hodlal také rázně vyřešit problém s invalidními důchody, které pobírá v různé výši téměř jeden milion občanů (důvodem bývají často blíže nedefinované psychické problémy - J.T.). Dále rychle rostoucí čekací doby na ošetření v nemocnici, ale i v poliklinikách a problémy ve školství a ještě další věci. To všechno je už dlouho známo, ale "fialová" (pravolevá) koalice, která je u moci 8 let, nebyla schopna nikde skutečně zasáhnout. Mimo to zpochybnil Fortuyn i nabubřelý první článek ústavy o zákazu veškeré diskriminace, protože je v rozporu se svobodou vyjádřit své mínění. Tohoto článku totiž používali levicoví politicky korektní teroristé k potlačování diskuse o pro ně choulostivých otázkách.

Reakce establishmentu bylo přímo zuřivá. Celé politicky korektní zvláště pak levicové Holandsko se vrhlo na Pima, napsal profesor Smalhout, a prohlásilo ho za politického vyvrhela. Media byla rychle plná těch nejpohrdlivějších a nejurážlivějších poznámek.

Fortuyn je prý falešný profesor, druhý Hitler, holandský Adolf Eichmann, rasista, malý Mussolini (Madurodam-Mussolini), kryptofašista, xenofob, ultrapravicový radikál, neonaci, narcistický homosexuál a politický prosťáček (vynechal jsem ze Smalhoutova výčtu ještě několik hovorových výrazů z oboru homosexuality, které neumím přeložit - J.T.). Toho se podle Smalhouta zúčastnila téměř všechna media a i nejznámější kabaretiéři. Stalo se "sociální módou" roztrhat Fortuyna na kusy a prokázat tak svou příslušnost k politicky korektnímu růžovo-rudému táboru.

Vedoucí kandidát Strany práce Ad Melkert srovnával Pima s Le Penem a rakouským neofašistou Haiderem. Předseda vlády Wim Kok vyčetl Fortuynovi, že seje nenávist a nesváry(!!!), Thom de Graaf z koaliční ministrany D66 měl za to, že židovská dívka Anne Frank byla zavražděna lidmi myslícími jako Pim. Evropský komisař Bolkestein usoudil, že by Pim (volně přeloženo) dělal mezinárodně ostudu ( a nazval Fortuyna při jiné příležitosti krysařem - J.T.). Potud Smalhout.

Ve středu 6. března pak došlo k první zkoušce ohněm. Obecních voleb v Rotterdamu se zúčastnila i skupina Pima Fortuyna, bez tradice, bez hlubší přípravy. Získala 17 křesel v obecní radě a stala se nejsilnější frakcí. Strana práce (zhruba soc.-dem.) klesla z 15 na 11, VVD (zhruba ODS) z 9 na 4, Křesťansko-demokratická CDA z 6 na 5 a (radikálně) socialistická SP ze 4 na 1. I ostatní strany ztratily nebo vůbec vypadly. Navíc se vedoucí politici současné vládní koalice v povolební diskusi s Fortuynem zcela zesměšnili.

Potom se rozjel kolotoč rozhořčených útoků na Fortuyna a neustálých průzkumů veřejného mínění, podle kterých by jeho strana mohla dostat něco mezi 15 až 28 mandáty - toto poslední číslo by znamenalo, že jeho strana by byla třetí nejsilnější politickou stranou jen s nepatrnou ztrátou za prvními dvěma a dnešní koalice by se octla v menšině. Politici establishmentu začali chápat, že nemohou Fortuyna ignorovat, ale ten byl pak 6.května zavražděn zřejmě dobře vycvičeným vrahem působícím v agresivní organisaci hájící práva zvířat. Organisace tohoto typu mají v Britanii a i na kontinentě na svědomí už několik vražd.Zdá se, že policie už má v rukou určité důkazy, že se na vraždu nějakou dobu připravoval s nejméně dvěma pomocníky. Jeho fotografie jistě vzbudila zájem filmových "casting direktorů", hledajících vhodného představitele pro roli seriového chladnokrevného vraha bez jakýchkoli emocí či zábran.

Vražda však vyvolala ohromnou vlnu emocí, s kterou nikdo asi nepočítal a která jasně ilustrovala hloubku nespokojenosti slušné části obyvatelstva. Záplavy květin a často plačící lidé u Fortuynova domu, dlouhá defilé lidí, kteří se přišli s ním rozloučit do kostela, kde byly vystaveny jeho ostatky (čekací doba cca 3 hodiny), "tiché průvody" ve velkých městech na počest jeho památky.

Ale i tady se ukázal pro cizinu dosud neviditelný rub degenerované "klasické" holandské demokracie. Pohřební obřad v kostele byl pro veřejnost nepřístupný, za vládu se ho zúčastnil její předseda Wim Kok a dvě ministryně. Profesoru Smalhoutovi, který se měl s Fortuynem rozloučit, bylo zabráněno projev přednést. On sám neví přesně kým, biskupem či na zákrokem vlády, snad aby se předešlo nějakým politickým problémům. Smalhout v televisi podotkl, že on sám by se na Kokově místě v kostele cítil dost nepohodlně, což ostatně výraz Kokovy tváře plně potvrdil.

Smalhout zakončil jeden ze svých novinových komentářů před zavražděním Fortuyna (pod titulkem "Konec politické korektnosti") takto:

Fortuyn vlastně nepotřebuje už nic dělat. Téměř všichni politici právě ukázali, proč obyčejný holandský občan už jich má dost a touží proto po normální společnosti, která už nespočívá na nestydatém podvádění voličů a na pokrytecké politické korektnosti.

Tehdy ještě netušil, co to bude Fortuyna stát.

Čtenář deníku De Telegraaf Ben Brouwer napsal ve svém dopise 9.3.2002:
Fenomén Fortuyn znamená znovuzrození svobody projevit svůj názor.Desítky let bylo původnímu holandskému obyvatelstvu zakázáno vyjadřovat se o určitých věcech. S podporou tzv. antidiskriminačního zákonodárství a enormní sítí "hlídačů názorů" byl praktikován na občanech tichý teror....Fortuyn si bude muset uvědomit, že smýšlení, proti kterému se nyní (a s ním i velká část holandského národa) postavil, má k disposici důkladnou organisaci stejné síly jako italská mafie, která použije všech prostředků, aby přivodila jeho pád.

Fortuynova role ještě není dohrána. Jistěže leckteří jeho odpůrci si ve skrytu mnou ruce, že už jim nebude stát v cestě, ale ve středu 15.t.m. jsou volby, jejichž výsledek se skoro nikdo neodváží odhadnout. Nedá se vyloučit např. že občané, kteří se voleb normálně nezůčastňují, přijdou hlasovat pro Fortuyna na protest proti vládě stejně tak jeho stoupenci, i když on sám už tady není. Zatím se nevylučuje, že by jeho strana by mohla třetí nejsilnější frakcí v parlamentu.

V každém případě události těch pár posledních měsíců postavily holandský politický systém do velmi nepříznivého světla. I v jiných západoevropských zemích by to asi dopadlo podobně.


Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: