Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 18.6.2003
Svátek má Milan
  Výběr z vydání
 >NÁZOR: Zmanipulované referendum
 >GLOSA: Jak jsme přes všechny kladené překážky nakonec zvítězili
 >POLITIKA: Program ODS a potrefený komentátor.
 >MROŽOVINY: Tunel pod životem
 >GLOSA: Nechtěný prezident
 >EKONOMIKA: Nízká inflace v Česku umožňuje snížení sazeb
 >SVĚT: Jak funguje multikulturistika v praxi (2).
 >SVĚT: Rozhodnutí padlo v Casablance
 >REAKCE: AUTOROVI a čtenářům
 >PENÍZE: Penzijní fondy - výnosná investice, o které se neví
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O lidech z metra
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák
 >NÁZOR: Jaký zákon o nájemném z bytů potřebujeme?
 >CHTIP: O tchýni

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
18.6. NÁZOR: Zmanipulované referendum
Zdeněk Joukl


Gratuluji naší vládě! Tak "nádherně" zmanipulované volby jsem ještě po roce 1989 nezažil. Předně: Vláda nám víceméně zatajila rizika a nevýhody vstupu do EU. Cyril Svoboda den před referendem v "nováckém" Kotli prohlásil, že nezná žádné nevýhody vstupu do EU!
Přitom smlouvu o přistoupení naší republiky do EU neznal téměř nikdo, všechny její hlavní body málokdo. Referendum se podobalo veřejné podpisové akci našich umělců proti Chartě 77, kterou všichni odsuzovali, aniž by ji znali. Za druhé: Vláda použila dvě stě milionů, které patřily všem na podporu názorů jen jedněch. Organizace, které žádaly finance na objektivní kampaň nebo dokonce na kampaň proti vstupu, neměly šanci, nedostaly téměř nic. Za to, co předvedla vláda v agitaci pro vstup by se nemusel stydět ani Goebels blahé paměti či Harvardské fondy. Za třetí: Veřejnoprávní TV si nechala udělat v průběhu voleb průzkum výsledků od soukromé firmy (kterou není nemožné zkorumpovat) a ještě v první den voleb v 19:15 hodin je zveřejnila, následně totéž učinila i další média. Tím ovlivnila nejen výsledek, ale i účast v referendu. Kdo byl poškozen a kdo zvýhodněn, je nasnadě. Ve všech předchozích volbách (tedy i méně důležitějších) byly tyto průzkumy a jejich prezentace v době voleb nepřípustné. Proč ta změna ?
Za čtvrté: Možná, že i termín referenda nebyl volen náhodně, protože "obklíčená" Česká republika státy Evropské unie je docela účinný psychický nátlak, kterému slabší povahy sotva odolají. Chápu, že vládě šlo možná "o krk", ale co je moc, je moc!
Výše uvedené praktiky jsou určitě nedemokratické, ale možná, že i nezákonné a neústavní. To je nutno do deseti dnů od referenda prověřit.
Páteční MF DNES zveřejnila na první straně velké ANO (z písmen 8 cm vysokých a 2 cm tlustých) a komentář pana šéfredaktora Proč "ANO". Jelikož noviny mají německé majitele, nelze se tomu příliš divit. Byla to ukázka opravdové "nezávislosti" tisku?
Je příznačné a poučné, že se naši občané po ohlášení výsledků referenda příliš neradovali, jak si s údivem povšimli někteří komentátoři a politici. Pozapomněli, že občan není hlupák. Nebylo nás málo, kteří si vládní manipulaci, mediální masírování a nedostatek informací k zodpovědnému rozhodování uvědomovali, proto do smíchu bylo jen málokomu. Být loutkou je ponižující.
Další články tohoto autora:
Zdeněk Joukl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku