Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 26.9.2003
Svátek má Andrea
  Výběr z vydání
 >ŠKOLSTVÍ: Jak vidí vzdělávání nadaných odborníci
 >POLITIKA: Češi v Iráku - několik poznámek
 >POLITIKA: Omezení suverenity neuškodí
 >STŘEPINKA: Intel se zase bude chlubit.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Chaos písmen
 >PSÍ PŘÍHODY: Ode dneška jsem se dvěma psy
 >SPOLEČNOST: Kdo je tu diskriminovaný
 >EKONOMIKA: Sbírka zákonů na útěku a její vyhlídky v XML
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >GLOSA: Fantazie v české Sněmovně.
 >DVA POSTŘEHY: O frontách
 >Peníze: Na neplatiče v rukavičkách
 >ŽIVOT: Jak jsem se seznámil se svou manželkou.
 >GLOSA: Jeden muž s odvahou vytváří většinu
 >SPOLEČNOST: Malí tyrani

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
26.9. Místo tří by stačily dva
(nov)

Dnes v devět hodin začne ve Sněmovně hlasování o (ne)důvěře vládě. Aby opozice Špidlův kabinet odstavila, potřebuje získat nejméně tři hlasy z vládních lavic, neboť v tomto hlasování rozhoduje většina všech poslanců, což činí 101 hlas.
ODS si svůj útok načasovala nejlépe, jak mohla. Včera na ekonomické konferenci promluvil na Žofíně expremiér Miloš Zeman, který jde Špidlovi po krku kvůli neúspěchu v prezidentských volbách. Označil reformu za vládní zradu na sociálně demokratickém programu a občanští demokraté vsadili na to, že Zemanovi příznivci mezi poslanci ČSSD se po žofínském projevu svého guru vzmuží a nejméně třem odvaha vydrží i přes noc, aby dokázali před celou Sněmovnou říci svému šéfovi do očí ne.

Přitom by opozici k povalení vlády stačily hlasy dva - kdyby komunisté, i přes verbální kritiku, vládu s měkkým reformním programem de facto nepodporovali. Parlamentním "třešničkám" totiž vůbec nic nebránilo, aby si nepočínali jako US/DEU v případě Marvanové. K tradičním atributům bolševických stran patří tuhá disciplína, takže nejsou žádné pochyby, že kdyby lídři KSČM opravdu chtěli, nemocný poslanec Pavel Mandík by na svůj mandát ze zdravotních důvodů resignoval a do podzimního parlamentního klání mohla opozice nastoupit v plné síle 99 hlasů. Pak by vzbouřenec Hojdar skutečně mohl zastavit chabě se točící kola tzv. "reformy" a k dnešnímu hlasování by možná ani nemuselo dojít.

Objektivně je třeba přiznat, že komunisté si z hlediska strategie moci počínají skvěle. Verbálně buší do reformy, potažmo do Špidly, a demonstrují svým stoupencům, jak sociální demokracie posluhuje kapitalistům, takže tím jediným obhájcem dělnické věci jsou jenom oni. Ve skutečnosti pak Špidlův kabinet oslabením opozice o jeden hlas skrytě podporují. U "obyčejných" zákonů, kde rozhoduje počet přítomných poslanců, má pak snížení kvóra pro vládní většinu "101" nejen cenu zlata, ale přímo cenu platiny a diamantů. Což se prokázalo právě tento týden, kdy reforma hladce prošla druhým čtením a nepochybně projde i třetím (když i Hojdar pochopil, že za stávající konstelace je pátým kolem u vozu). Komunisté mají totiž velmi dobře spočítáno, že jakákoli jiná vláda by přišla s reformou tvrdší a účinnější - což je ve všech směrech proti jejich strategii "čím hůře tím lépe".

Pro mnohé čtenáře konstatování faktu, že i dnešní "třešničky" mají uvnitř místo pecky srp a kladivo Gottwaldova zločinného režimu, je nošením dříví do lesa. Bohužel, jak se bolševický režim propadá do času, roste počet těch, kteří komunistům začínají důvěřovat a berou jejich účelově podvodné taktiky za bernou minci. I současná parlamentní "hra" budiž pak pro tyto důvěřivce dokladem, že taktéž pro současné komunisty jsou, stejně jako byli pro Lenina, jenom užitečnými idioty.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku