Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 29.9.2003
Svátek má Michal
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Vlastnosti banánové republiky.
 >FEJETON: Potřetí a dost
 >GLOSA: Zasahovat do Evropské ústavní smlouvy či ne ?
 >PORTÁL VEŘEJNÉ SPRÁVY: První dobrý počin ministra Mlynáře
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Liga výjimečných
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se má Šogo u Barta
 >TECHNO: K vybuchlému notebooku
 >DOPRAVA: V Českých drahách pomrkává světlo
 >LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (dokončení)
 >KOMENTÁŘ: RRTV jako Státní soud
 >GLOSA: Tak trochu špatné zprávy pro vytrvalce.
 >NÁZOR: Ošidné souvislosti podceňování
 >GLOSA: 15 let zpoždění
 >POLITIKA: Kdo rozumí ODS
 >CHTIP: Třikrát o...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
29.9. Býk v kostce
(eff)

Agenda 12, tak se nazývá nová komunikační strategie Unie svobody - DEU. Neinformovaný člověk by se mohl domnívat, že číslo na konci názvy označuje počet voličů, kteří jí zůstali věrni. Byla by to hrubá mýlka. To není počet voličů, to je procento získané ve volbách, až strategie přejde v realitu a bude prověřena ve volbách. Je to smělý cíl, když uvážíme, že podle TSN Factum má podporu 2,6 procent občanů.

Republikový výbor rozhodl v Litomyšli, jak toho cíle dosáhnout. První šancí k viditelnému úspěchu mají být volby do Evropského parlamentu. České republice připadne 22 křesel a během klání chtějí unionisté připomenout svůj program. V Litomyšli naznačili, jakou cestou jít - maximální koncentrovaností, něco jako "býk v kostce". Kampaň se soustředí do hesel. V říjnu to bude Hrdost. "Jsem pyšný, na to, že jsem členem US-DEU, jsem rád, že jsme se sešli. Do práce!" řekl kupříkladu Jan Ruml v sobotu v Litomyšli. A myslel to podle všeho vážně.

V podtextu se zřetelně rýsuje mýtus o nedostatečné komunikaci. Vyjádřil ho sám předseda Mareš, když řekl, že "unie byla vždy programově dobře vybavena, ale tak nějak se nám to nepodařilo říct." On sám byl živoucí ilustrací této teze, když se už následujícího dne až groteskně nedokázal prosadit proti Mirkovi Topolánkovi v Nedělní partii na Primě. Ono je také těžké hájit tezi, že vláda, v níž je jeho strana koaličním členem, nezvyšuje daně.

Z mýtu o komunikaci se pak odvíjejí další projekty. Tak například bude Unie vydávat měsíční bulletin o nákladu čtvrt miliónů kusů. To v době, kdy neužitečnost propagačních stranických letáků je známa skutečně každému. Pardon, každému, kromě unionistů.

Nad smělostí dvanáctiprocentní vize se skutečně tají dech. Takové myšlenky se zřejmě líhnou v prostředí hermeticky uzavřeném od reality, kdy jednotliví členové grémia říkají pouze to, co chtějí ostatní slyšet. Ze sebeklamu se vymanil Vladimír Mlynář, když otevřel perspektivu "integrace s jinou politickou stranou". Ale i on to podmínil případným neúspěchem ve volbách do Evropského parlamentu. Tedy, navrhuje program "z vandru domů", protože kam jinam, než do ODS. Budou tam otevřené dveře? Pravděpodobně byly, v týdnu právě uplynulém, kdy Unie mohla nabídnout ODS pomoc před hrozící blamáží s hlasováním o nedůvěře vládě. V situaci, jaká je, má i těch pár poslanců Unie nějakou váhu. Po dalším volebním debaklu bude její ťukání na dveře sotva slyšitelné.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku