Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 3.10.2003
Svátek má Bohumil
  Výběr z vydání
 >POEZIE BEZ HRANIC: Představení významných hostů
 >DOPRAVA: Oni si snad dělají prdel!
 >NÁZOR: O českých myšlenkových pochodech, demonstrovaných na příkladu policejní práce.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Oni si snad dělají prdel 2
 >PSÍ PŘÍHODY: Na fenky se neštěká
 >FEJETON: Vyhrál jsem v televizní soutěži
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >GLOSA: Hojdar - Kott 72 : 1041 aneb Kanalizace problému
 >NÁZOR: Bush, Klaus a poctivost českých novinářů
 >MÉDIA: Česká digitalizace a Česká televize
 >PENÍZE: Zrcadlo, zrcadlo, pověz, jak je moje firma úspěšná!
 >POLITIKA: Špidla svým "novým politickým stylem" paroduje sám sebe
 >KOMUNIKACE: Internetové přípojky po kabelové televizi zrychlují
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jidášovy stříbrné odborů
 >PRO POBAVENÍ: Pouhá hvězda

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
3.10. Kryptovláda poradců
(nov)

Existenci podivné kasty lidí, jimž se říká poradci, veřejnosti zviditelnily až aféry šéfa úřadu vlády za Zemanovy éry, bývalého komunistického aparátčíka Miroslava Šloufa, který měl premiérovy poradce na starosti. Nicméně úloha těchto lidí v případech zavánějících korupcí, jako jsou např. kauza dálnice D47 či proponovaný nákup supersoniků Gripen, zůstane ještě dlouho, a možná že navždy, neosvětlena, když si uvědomíme, že vyšetřování je v rukou člověka, který byl ministrem vnitra již v Zemanově vládě.

I to napovídá, že co se týče poradců, jede Špidlův kabinet - minimálně ministerstva řízená sociálními demokraty - ve starých kolejích a média, kdyby chtěla zjistit jejich počet, by měla tytéž potíže jako MF Dnes, když se před několika lety, pravda marně, pokoušela odhalit počet Zemanových poradců.
V čem jsou poradci pro vládní elitu výhodní? Stručně a pádně řečeno, umožňují obcházet Ústavu a zákony. Poradci nejsou podrobování lustračnímu zákonu a nepotřebují osvědčení o bezpečnostní prověrce. Ministr si do centra státní výkonné moci může přivést kohokoli, aniž by ten dotyčný musel projít byť jen náznakem veřejné kontroly. Na rozdíl od ministerských úředníků, ať si o nich myslíme cokoli, poradce nenese žádnou odpovědnost, jeho statut není definován žádným předpisem, který by vymezoval jeho kompetence a stanovoval sankce za chyby. Naprosto nekontrolovatelní poradci, jejichž jedinou kvalifikací je oblíbenost u ministra, tak představují bránu dokořán otevřenou infekci korupce.

Na jednom ze sociálně demokratických ministerstev se praktikuje postup, že ministr jedná se úředníky převážně prostřednictvím poradců. Spisy, k nimž by měl dát písemná vodítka, pouze parafuje a připomínky ústně vyjadřují poradci. Vzniká tak specifický "bermudský trojúhelník" v němž se místo lodí a letadel ztrácí zodpovědnost a kontrola. Prvořadá rozhodnutí výkonné moci tak mají v rukou lidé, kteří neprošli žádným mechanismem demokratického výběru, kteří za své rady nenesou žádnou zodpovědnost a o jejichž motivech si můžeme myslet cokoli. Jistý poradce na otázku, co svým rozhodnutím sleduje, pak odpověděl, že nejdůležitější je dobrý mediální obraz pana ministra. Kdo by předpokládal, že nejdůležitější je prospěch státu a kvalitní chod exekutivy, je zřejmě v jeho očích jenom naivní blbec.

Jak je vidět, současná vládní garnitura ČSSD se oproti Zemanovi přece jen "modernizovala". Místo primitivních šloufů s brutálně přímočarými akcemi Olovo a Štiřín a tušenou korupcí se dnes používají jemnější metody "spin doktorů" a PR agentů. To pak vysvětluje i to, proč ministryně zdravotnictví Součková a ministryně školství Buzková, přestože se jejich resorty propadají do chaosu, si stojí v očích laické veřejnosti docela sympaticky. Co na tom, že stát jde do kytek.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku