Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 8.10.2003
Svátek má Věra
  Výběr z vydání
 >STORY: Seržant Smith dostal za hrdinství při osvobozování Iráku medaile, manželka jeho popel
 >POLITIKA: Nezaměstnanost jako systémový problém
 >NÁZOR: Sektáři
 >POLITIKA: Demokracie se dočká i Čína
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jel jsem autobusem do Vrchlabí
 >PSÍ PŘÍHODY: Začala topná sezóna
 >MROŽOVINY: Krvavý barometr
 >DOPRAVA: Kryštofovy voči!!!
 >POLEMIKA: Já a ústava Unie
 >PŘÍBĚH: Slovanská vzájemnost
 >MÉDIA: Televize veřejné služby u nás a na Slovensku
 >GLOSA: ČR by měla mít v mezistátních vztazích více sebevědomí.
 >EKONOMIKA: Oživení světové ekonomiky přinese růst sazeb
 >NÁZOR: VY rozhodujete!
 >Peníze: Neštěstí v neštěstí? Pojistné podmínky...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
8.10. Volný komunista Pěcha
(eff)

Šestadvacetiletý David Pěcha nepropagoval v časopise Pochodeň svržení demokratického režimu. On jenom propagoval svoje názory a protože je u nás demokratický režim, může se těšit svobodě slova. Té svobodě, která neexistovala a neexistuje nikde, kde komunistický režim vládl nebo vládne.

Absurdita? Nikoli, je to realita. Šumperský okresní soud takto rozhodl. Leckomu se bude nad tím rozsudkem otevírat kula v kapse. Opravdu není těžké dojít k názoru, že demokracie si zase jednou uštědřila sama sobě políček.

Vtip je zřejmě v tom, že k procesu nikdy nemělo dojít. Od samého počátku byla zjevná nesmyslnost celé kauzy v zemi, kde je komunistická strana nejen legální, ale je významnou politickou silou. Sice nemá rozhodující podíl v parlamentě, ale svou přítomností dokáže znemožňovat sestavení funkční většinové vlády. o je problém komunistické přítomnosti v České republice. Článečky šestadvacetiletého horlivce v periodiku s nulovým dosahem, to je skutečně problém zástupný, neexistující. Samozřejmě, kdyby se měla brát litera zákona vážně, rozsudek by asi vypadal jinak.Jenže, proč by se měla brát litera zákona vážně zrovna v tomhle případě?

Jaké bude referendum, obecné nebo speciální? Tahle veledůležitá otázka je ode dneška na pořadu jednání parlamentu. Bylo by pěkné ji předložit občanům v referendu. Potíž je v tom, že občané nejsou na referenda nijak přehnaně zvědavi a k referendům chodí ještě méně, než k volbám. Soudí, že volby jsou na nic a referendum... úplně na nic. Vláda by si přála, abychom měli obecný zákon o referendu, tedy aby bylo možno vyhlašovat podle tohoto zákona referendum o kde čem, o pěně na pivu a o povinném očkování koček. Naopak ODS trvá na tom, že referendum má být zcela výjimečný způsob hlasování a přeje si, aby občané takto hlasovali o přijetí či nepřijetí evropské ústavy. Začíná zajímavá hra. ODS vidí v referendu o ústavě příležitost, jak ústavu odstřelit. Takže by mohla Špidlu podpořit v jeho přání mít zákon o referendu stran pivních čepic a očkovaných koček.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku