Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 9.10.2003
Svátek má Štefan
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Vy oškliví Češi! Fuj, fuj!!!
 >LIDÉ: Troll osiřel
 >POLITIKA: Několik poznámek k debatě o "Evropské ústavě"
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Státe, zachraň rodinu!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem si s Malou Vločkou kupoval kolo
 >PSÍ PŘÍHODY: Dvojklaná poslušnost
 >GLOSA: Psovi psí smrt
 >PŘÍBĚH: Z dějin budování socialismu - Osobní příklad velitele
 >MÉDIA: Dvě úvahy na téma našich médií
 >MÉDIA: Digitalizace " po česku" (a po INVEXU)
 >VÝSTAVA: Vyvolávač vzpomínek
 >PENÍZE: Bejvávalo, bejvávalo, v Živnobance levno
 >POSTŘEH:O kachním žaludku
 >CHTIP: Kuřák impotent
 >STORY: Seržant Smith dostal za hrdinství při osvobozování Iráku medaile, manželka jeho popel

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
9.10. Pachuť v ústech
(eff)

V lednu tohoto roku rozhodl v občanskoprávním sporu Obvodní soud pro Prahu 1, že Marta Chadimová nemá nárok na dům na Loretánském náměstí a další nemovitosti. Odvolací soud nyní lednový rozsudek potvrdil. Důvod je stále týž - listiny, které měly podpořit restituční nároky Marty Chadimové, nejsou pravé. Soud nezaujímá žádné stanovisko k otázce, kdo listiny zfalšoval, uvedl soudce.

To ovšem je zásadní bod.Ani Marta Chadimová nepopírá, že v kauze se vyskytují falešné dokumenty. V otevřeném dopise tehdejšímu ministrovi spravedlnosti Otakarovi Motejlovi ze dne 5. října 1998 (tedy skoro na den před pěti lety) píše: " Restituovala jsem zcela normálním a zákonným způsobem dům s přilehlou zahradou na Loretánském náměstí. Že jsou dnes v mém notářském spise jiné dokumenty, než kterými jsem restituovala já, je prokázáno již několik let. Zrovna tak jako to, že se jedná o dokumenty, které si nechalo zhotovit bytové družstvo Černínská jízdárna, založené za účelem výhodně získat dům do svého vlastnictví."

Spor trvá už jedenáct let. Do jeho trestní linie zasáhl tehdejší prezident Václav Havel, když Chadimovou omilostnil, aniž by počkal na rozsudek. V očích veřejnosti tím poškodil především samotnou Chadimovou a přeneseně i justici a sám právní systém. Bylo snadné si udělat obrázek, že mocní si dovedou svoje vyvolené podržet. A Chadimová pak v další sérii nešťastných kroků tento pohled zostřila svým postojem vůči soudu. Naposledy to bylo, když se odmítla dostavit k jednání, pokud mu budou přítomni novináři. Justice si to nechala líbit.

Dlouho bychom se dohadovali, který proces udělal naší justici tu největší ostudu. V kauze Chadimové, ať je právo na té či oné straně, justice nedokázala jasně a věrohodně zaujmout stanovisko a účinně ho prosadit. Prokázala slabost a nevěrohodnost. Tak zvaně mezi čtyřma očima slýchám od pánů zvyklých nosit talár, že zde šlo o "neodolatelné politické tlaky". Tím hůř, pánové v taláru, tím hůř. O to ostřejší zůstává po tomto případu pachuť v ústech, že jste jim nedokázali vzdorovat. Pokud nějaké byly.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku