Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 13.10.2003
Svátek má Renáta
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Moji spolucestující
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Seď doma Solvino!!!
 >POLITIKA: Haider si zaslouží omluvu
 >ZDRAVÍ: Vysoké podpatky vedou k artróze nebo erotice?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Naposledy jsem byl zombivcem
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak Vločka venčila Barta
 >FINANCE: Špidlův blahobyt
 >ŠVÉDSKO: Koho chrání švédská demokracie
 >BEZPEČNOST: Máte také doma trojského koně na prodej viagry?
 >NÁZOR: Majetková přiznání
 >GLOSA: Proč nevěřit odborářským předákům.
 >Kuplíři míří na východ
 >FILM: Pláč, sníh, krev
 >REAKCE: Vstup do EU omezí demokracii i svobodu
 >CO JE DEFINITIVNÍ aneb zamyšlení pouhé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
13.10. Čeření vody
(eff)

Tři čtvrti hodiny před půlnocí sdělil Stanislav Gross, pro změnu nikoli v maskáčích, že patrola sbalila pár pasáků a několik štětek a že jinak je ve městě klid. Že je to magořina? Nikoli, toto je styl práce. Kdyby se sdělení řkoucí že "policisté nezjistili, že by byly v nočních podnicích ženy vystaveny nejbrutálnějším metodám" dostalo do redakcí pomocí agenturní zprávy, v novinách by z n něho neotiskli ani puntík. Když tuto banalitu řekne novinářům ministr vnitra krátce před půlnocí, je z toho námět pro komentáře.

Pro politika je nejhorší, když se nad ním uzavře olejnatá hladina nezájmu. To Gross dobře ví. Naštěstí má na povel doslova armádu mužů a žen v uniformách, které vyžene jednou na silnici, podruhé do bordelu. Situace na silnicích sice i nadále připomíná jatka a štětky se dál vesele prohánějí po centru města, ale účel je splněn, o ministrovi se mluví.

Toto podezření může Gross vyvrátit jen tak, že přítomnost policistů na silnicích a ulicích bude trvalá a bezpečnost se zlepší. Pak ustanou i vtípky, třeba by Gross svolával tiskovky na dvě ráno.


Země je placatá a netočí se. Bylo by zajímavé zjistit, kolik lidí věří tomuto nesmyslu. V létě je teplo, protože je Země blíž Slunci. Zkuste si ověřit, kolik vašich bližních si takto vysvětluje rozdíl mezi ročními obdobími! Přitom Země je naše kolébka, naše domovina. O vesmíru jsou naše představy ještě zmatenější a mlhavější.
Proto je příjemné, když někdo přijde s názorným příkladem nebo dobře pochopitelnou metaforou. Velký třesk, to byl snad první bombastický slogan tohoto druhu. Každý z nás někdo upustil na zem džbán, sklenici, cokoli, co pořádně třískne. No a s vesmírem je to podobné, řekneme si a máme příjemný pocit pochopní problému. V těchto dnech se hovoří o modelu vesmíru, který podle nové teorie by měl být "něco jako kopací míč", sešitý ze segmentů. Trochu mrzuté je, že se ty segmenty jmenují dodekahedrony. Kdyby to byly pivní tácky, bylo by to lepší, ty si dovedeme představit snadněji, než dodekahedron. Komentáře k objevu pětice vědců ve složení Jean-Pierre Luminet, Jeffrey R. Weeks, Alain Riazuelo, Roland Lehoucq a Jean-Phillippe Uzan jsou zároveň opatrné i nadšené. Opatrné v tom, že jde zatím jen o jednu z možných hypotéz. K základním pravidlům vědy patří princip důkazu, princip obhajoby teze proti námitkám, ba sveřepým útokům. Prosazení teorie, to je něco jako soudní proces. Teprve když padnou poslední pochyby, teorie je zařazena do vědecké výbavy současného stupně poznání - a třeba bude v další fázi popřena, jakmile poznání postoupí o nějaký ten krok vpřed. Tuto teorii si zmíněná pětice také nevyseděla nad prázdným papírem. Je založena na měřeních kosmických sond COBE a WMAP. Cenné byly zejména výsledky práce sondy WMAP. Na jejich základě se upřesňuje odhad stáří vesmíru, tedy doby od Velkého třesku na 13,7 miliard let. Hmota v tom smyslu jak ji známe tvoří pouhá čtyři procenta hmoty vesmíru. Zbytek je skrytá energie a skrytá hmota neznámé povahy. Když toto vezmeme na vědomí, pak s uspokojením přijmeme tezi, že vesmír je "něco jako kopací míč". A navíc se z těch nových poznatků ozývá jakési ťukání: objevy jednadvacátého století, které změní svět, se klubou jako ptáček z vejce. Myslím, že se můžeme těšit na další překvapení.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku