Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 14.10.2003
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Švédská média pod palbou kritiky v případě Anny Lindh
 >POLITIKA: Dostál se namích´, kastelánům nabil
 >Medvědí služba
 >ŽIVOT: Stromy Lidlu vadí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Pohoda v zahradní restauraci
 >PSÍ PŘÍHODY: Návštěva hodné paní
 >NÁZOR: Dostál a RRTV, rovnější mezi rovnými
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Vrahem je zahradník
 >NÁZOR: Odhady nejen české poctivosti
 >EKONOMIKA: FED určí další směr akcií
 >HUDBA: Iva Bittová homeless
 >POSTŘEH: O dopisech štěstí
 >GLOSA: S peřinou do hotelu
 >PENÍZE: Banka finančním poradcem?
 >MEJLEM: Několik vtipů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
14.10. Medvědí služba
(nov)

Horváthovi - to je jméno, které české veřejnosti v posledních týdnech rezonuje s kauzami neplatičů nájemného. Jedná se o romskou rodinu, jejíž případ byl medializován díky činnosti aktivistů, bojujících proti rasové diskriminaci. Jméno bílého neplatiče byste v novinách hledali marně a jeho tvář také v TV šotu neuvidíte, přestože nepochybně existují. Vyplývá z toho paradox - jsou to právě bojovníci za lidská práva a proti rasové diskriminaci, kteří v české veřejnosti upevňují rasistický obraz Romů jako jediných neplatičů nájemného.

Nicméně závažnější je další následek této aktivistické činnosti. Jestliže si budou aktivisté jako anarchista Jakub Polák či někdejší spolupracovnice exprezidenta Havla Jana Chalupová vybírat i nadále k hájení a tím i k mediální podpoře jenom romské neplatiče nájemného, jak se to stalo ve Slaném v případě Horváthových, nijak nepřispějí k řešení nepochybně tíživého stavu, ale pouze jej zatemní tím, že sociální příčiny zahalí do kouřové clony příčin rasových.

Nikterak nehodlám omlouvat postup radních ze Slaného, kteří minulý pátek na třetí či čtvrtý pokus přece jen Horváthovy vystěhovali na ulici - o tom, zda je ošidili o dekret na původní byt, rozhodne soud - nicméně rasové diskriminace se nedopustili oni, ale medializací i jiných případů se jí paradoxně dopouštějí aktivisté (znovu připomínám - znáte z médií případ nějakých bílých neplatičů, jejichž vystěhování by aktivisté bránili?). Bez ohledu na to, zda se jedná o Roma nebo gádžu, mezi neplatiči existují jak zarytí kverulanti, kteří sice peníze mají, ale ze "zásady" platit nebudou, tak lidé, kteří skutečně na nájem nemají. U Romů je byt navíc podružnou hodnotou, neboť ještě před padesáti léty kočovali a byli to komunisté, kteří je sociálním experimentem násilně nahnali do bytů. V Británii Romové v karavanech kočují dodnes.

Situace neplatičů, a to všech, nikoli jen těch postihnutých komunistickým sociálním experimentem, je opravdu bludným kruhem v době, kdy na obce stát v důsledku územněsprávní reformy přesunul své závazky i se starými dluhy. Páteční tečka za případem Horváthových jenom dokládá - kromě kulhavé legislativy a podivné laxnosti úředníků a obecních zastupitelů, kteří nechali v některých případech narůst dlužné částky až do statisícových hodnot - že řešení snad spočívá v mravenčí každodenní práci terénních pracovníků, ale v žádném případě ve spanilých jízdách aktivistů ve stylu "přijet-dát interview s vyhrožováním úřadům-odjet".

Jsou to pak tito "obchodní cestující s lidskými právy" kteří skutečný problém, s nímž si mnohá města neví rady, opatřují skandalizujícím rasovým podtextem a zatlačují do pozadí mediálním rozruchem. Kauza neplatičů je tedy jenom další názornou ukázkou aktivistického přístupu, který nic neřeší a demokracii prokazuje medvědí službu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku