Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 17.10.2003
Svátek má Hedvika
  Výběr z vydání
 >ZE ŽIVOTA: Co vyvádíte ženská !!
 >ZE SVĚTA: Výroky prezidenta Bushe jr.
 >PENÍZE: Vsadili jste na správného koně, nebo 'prošustrovali majlant'?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k tomu jak jsem hrál ve filmu
 >PSÍ PŘÍHODY: Mněňák je na ústupu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (II.)
 >MÉDIA: Digitalizace a realistický Mlynář
 >NÁZOR: Brusel nás sjednotí
 >MEJLEM: Reakce ekumenické rady
 >GLOSA: Tři současní poslanci, tři současné kauzy.
 >POSTŘEH: O statistice
 >ZE ŽIVOTA: Bravo, policie!
 >ZAMYŠLENÍ: Ústava EU neboli debata o prázdnu
 >NÁZOR: Nebojme se bát Evropské ústavy (I.)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
17.10. Na hranici kolapsu
(nov)

Od poloviny týdne lékaři havlíčskobrodské a jihlavské nemocnice v kraji Vysočina zahájili stávku typu "nic nad rámec zákoníku práce". Odmítli sloužit dobrovolné služby a přesčasy, takže nemocnice se ve třísměnném provozu starají pouze o akutní případy, vyšetřování a všechny naplánované operace jsou odloženy. Důvodem je krácení osobního ohodnocení až na polovinu, k němuž sáhl kraj jako zřizovatel, aby zlepšil finanční situaci zadlužených nemocnic, stojících před konkursem.

Lékaři, kteří de facto financují provoz nemocnic ze svého, sice vědí, že kraj za současný stav nemůže, ale jinou možnost, jak upozornit na chaos ve zdravotnictví, nemají. Příčina leží v kocourkovsky provedené územněsprávní reformě, kterou s velkým humbukem prosadila Zemanova vláda, podržená opoziční smlouvou. Předala "staré" krajské nemocnice "novým" krajům se stamilionovými dluhy, aniž se starala, kde nový zřizovatel vezme finance na jejich umořování. Sice i v jiných oblastech byly krajům svěřeny kompetence, aniž by získaly adekvátní zdroje k jejich uplatňování, avšak ve zdravotnictví se tento šlendrián bývalé vlády projevuje nejmarkantněji.
Též v současné vládě hrají sociální demokraté prim, takže by člověk čekal, na rozdíl od ODS s její "neviditelnou rukou trhu", že se Špidlův kabinet pokusí kritickou situaci nemocnic řešit. Avšak sociálně demokratická ministryně zdravotnictví Marie Součková opakuje farizejsky stále dokola, že ministerstvo nemá pravomoci, aby do jednání vstupovalo, neboť zřizování a provoz příslušných nemocnic je v kompetenci krajů.

Pravda, vláda je tu od toho, aby do kompetencí krajů zasahovala až za krizových situací, jako tomu bylo např. o loňských povodních. Jenže, na co paní ministryně, potažmo vláda čeká, když experti ji o krizi, do níž se řítí české zdravotnictví, informují od jejího nástupu do úřadu a nyní se v kraji Vysočina ocitlo nepochybně na pokraji kolapsu?
A to není žádné šíření poplašných zpráv, neboť včera při vstupu do publicistického pořadu Radiožurnálu mluvčí kraje Vysočina uvedla, že jedinou možnou koncepcí je zpracování Krizového plánu, podle něhož budou provozy nemocnic na Českomoravské vysočině ořezány až na kost - tak, aby bylo zaručeno nezbytné minimum ze zákona. To připomíná válečný stav, ačkoli široko daleko žádný nepřítel - pokud nepočítáme samotné ministerstvo zdravotnictví pod vedením Součkové.

Včera prosadili opoziční poslanci, aby se situace ve zdravotnictví dostala do programu dnešního zasedání Sněmovny a údajně se tímtéž má v úterý zabývat i vláda. Uvidíme, co z toho vzejde, odvolání Součkové ale těžko.
Doktořina není jen profese, ale také poslání. Proto se dají lékaři tak snadno vydírat, proto jsou dnes na Vysočině drceni - a vlastně i se zřizovateli - mezi dvěma mlýnskými kameny. Jedním z nich je péče o pacienty, druhým hříchy, jež na zdravotnictví napáchala minulá sociálně demokratická a dnešní koaliční vláda. Kterýpak asi kámen je třeba odvalit, aby nebyli doktoři a s nimi i pacienti pomletí jako zrní?

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku