Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 23.10.2003
Svátek má Teodor
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Nebezpeční psi - mediální bublina nebo realita?
 >FILM: Potopte Bismarcka!
 >LIDŠTINY: Násilí a sex vůkol kolem aneb je dnešní umění hnijící mrtvola?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Není doktor jako doktor
 >PSÍ PŘÍHODY: Nejlepší sezóna roku začíná
 >MÉDIA: Evropský pohled na digitalizaci I.
 >ZE ŽIVOTA: Proč se Citi Bance přezdívá CiNti Bank (II)
 >NÁZOR: Hašteření o cizí peníze
 >PENÍZE: Zapomnětlivci darovali Spořitelně miliony
 >POSTŘEHY: Jména mazlíků
 >POČÍTAČE: Úředník a makro-overkill
 >ARCHITEKTURA: Malá Anglie a ještě menší Holandsko v Praze
 >POLITIKA: Dějiny nezačínají Špidlou
 >MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě o psychologii ztracení se

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
23.10. Devítičlenná zástěrka
(eff)

České ozbrojené síly lze připodobnit k rozčepýřenému kohoutovi, který se připletl pod rotační smeták zametacího vozu. Z původně mohutného a hrdého tvora se stává odrbaný ubožák, ze kterého už dohromady nic nezbylo. Před listopadovým převratem se pyšnil obrněnou vozbou určenou k drcení imperialistických armád. Z té zbude torzo, které by se dalo zaparkovat do garáže středně velkého hypermarketu. Vzdušný prostor střeží čtyři nadzvukové stíhačky. I ty budou mít v roce 2005 dolétáno.

Jsme svědky dalšího pokusu, jak vyřešit ochranu českého nebe. Nadzvukových stíhaček bude 14 a budou to "stroje z druhé ruky". Budiž, to není sdělení, které by mělo někoho podráždit. V další fázi vláda rozhodla, že se nebude konat výběrové řízení, neboť jde o "strategické rozhodnutí". To už je verdikt, nad kterým rozum zůstává stát. Po sérii strašných ostud, ze kterých si hlavně Zemanova vláda ušila kabát (a ten se pomalu stává pro Špidlovu vládu rubášem) je zde zaděláno na ostudu další. Nelze nikomu soudně vysvětlit, že se má výběrové řízení dělat jen pro akvizice menšího významu, kdežto při nákupech vysoce nákladných komplexů výběrového řízení není třeba. Kdyby k podobnému rozhodnutí dospěl Miloš Zeman, řeklo by se: on zase přebral. Od Špidly by se čekal střízlivější postup.Takže nastal další krok.

Podle včerejšího vládního rozhodnutí, nabídku prozkoumá a dodavatele vybere a vládě navrhne komise devíti nestraníků. Šest členů bude z ministerstva obrany, a po jednom z ministerstev průmyslu a obchodu, financí a zahraničních věcí. Pokud ovšem vláda čekala, že se tímto rozhodnutím nevrlost oslabí anebo dokonce udusí, velmi se přepočítala.

Sama existence komise složené z nestraníků, odborníků, by sotva mohla koho zásadně pohněvat. Konec konců, i při výběrovém řízení musí fungovat nějaké těleso, které posoudí výhodnost a nevýhodnost nabídek a navrhne vítěze. Komise sama o sobě nemůže být předmětem sporu. To co dráždí, to je ten fakt, že nestranickost komise má být zástěrkou skrývající podezřelost metody výběru.

To že někdo není v žádné straně neznamená, že je nestranný, objektivní, nezávislý a neovlivnitelný. U tak zásadně významného procesu, jakým je výběr letounů pro nadzvukové letectvo, je třeba především dbát na koncepčnost a průhlednost metody. O to se vláda nepostarala. Takže jí mnoho nepomůže, ani kdyby sestavila komisi z postav tak bezúhonných, jako jsou svatí na Staroměstském orloji.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku