Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 24.10.2003
Svátek má Nina
  Výběr z vydání
 >KOMENTÁŘ: Amerika - mýty a skutečnost
 >FEJETON: Neplacení daní v demokracii
 >POLITIKA: Jak politici mohou ovlivňovat média
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Žvejkačky
 >PSÍ PŘÍHODY: Noc stvořená pro vraždu
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Za plotem
 >PRAHA: Žofín - rok po povodni
 >GLOSA: Okrajová, ale pozitivní zpráva
 >PENÍZE: Atraktivita za každou cenu?
 >MEJLEM: Několik vtipů
 >TÉMA: Nebezpeční psi - mediální bublina nebo realita?
 >FILM: Potopte Bismarcka!
 >LIDŠTINY: Násilí a sex vůkol kolem aneb je dnešní umění hnijící mrtvola?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Není doktor jako doktor

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
24.10. Paňáca i žolík
(nov)

Středeční Špidlův návrh na jmenování ministra financí Bohumila Sobotky místo Rychetského do funkce vicepremiéra - s pověřením koordinovat vládní reformu veřejných financí a dohlížet na přípravu zákonů z oblasti zdravotnictví, důchodů, daní a boje proti šedé ekonomice - je dalším z obratných taktických tahů premiéra Špidly, jenž byl svými protivníky, ať už vnitropolitickými nebo opozičními politiky, nemístně podceněn.

Dvaatřicetiletý právník Bohuslav Sobotka nebyl nikde zaměstnán a nemá žádnou profesní praxi. Od studií se pohybuje ve stranickém zákulisí ČSSD a zcela přesně se na něho hodí slovo ze slovníku bývalého režimu aparátčík. Svoje ministerstvo nemá nijak pevně v ruce, dělá to, co mu Špidla nařídí a rutinní chod úřadu řídí neprůhledná skupina poradců, jejichž preference se neustále mění a kteří zřejmě lobují ve prospěch různých finančních skupin. Ve vládě je Sobotka za "kluka", za nímž stojí "tatík" Špidla.
Taktické již bylo nechat na Sobotkovi, aby s návrhem tzv. reformy jako paňáca vyrukoval (v tak závažné věci to měl být spíše premiér) a středeční návrh do funkce vicepremiéra, který se prakticky rovná jmenování, je dalším neméně dobrým taktickým tahem premiéra Špidly. To, jak je úkol nového vicepremiéra definován - dohled nad průběhem reformy a tedy převážně kontrola ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí, aniž by se Špidla v případě sporu vzdal práva rozhodování, za této konstelace dává právě jemu do rukou univerzálního žolíka.

Především Sobotka poslouží Špidlovi v obou ministerstvech jako svého druhu špión a přitom tak chytře, že jak Součková, tak Škromach (ten má ostatně u Špidly ještě vroubek za podporu Zemana v prezidentských volbách) nemohou ani ceknout. Dokonce, a to je obzvlášť rafinované, "špión" Sobotka bude pro ně představovat (a že to má Součková silně zapotřebí) záštitu, za niž se mohou za všech útoků, ať už mediálních, vnitrostranických či opozičních, šikovně skrýt. Takže tímto rozehráním má premiér svoje ministry ještě pevněji v ruce.
Leč to není zdaleka vše. Jmenování Sobotky je také žolíkem, který ohrožuje trumfy Stanislava Grosse. Ministerstvo vnitra se v poslední době potácí od jednoho maléru k druhému (karlovarská aféra, akce Kryštof, "hon" na pasáky) a Sobotkovo jmenování je jasný signál ministrovi vnitra, že co se týče nástupnictví, musí počítat se soupeřem. Nu a když se dva "bratři" sváří o titul korunního prince, těží z toho zase "tatíček král".
A konečně se tento žolík může ve vhodný okamžik zase změnit v užitečného fackovacího panáka. To v případě, že reforma zásadně selže. Takže pan premiér bude zase z obliga, a jak to tak vypadá, až do roku 2006.
Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku