Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.10.2003
Svátek má Štěpánka
  Výběr z vydání
 >KATASTROFA: Požár v Kalifornii
 >SPOLEČNOST: Jaký smysl má vládní pomoc Romům
 >SPOLEČNOST: Privatizace národního divadla
 >SPOLEČNOST: Parita k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá- Pionýr
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlozvyky psů
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TRAMVAJE: Jak jsme naskakovali my
 >MOBY DICK: Poslední den v Českých Textárnách
 >SCIFI: co měsíc říjen (a nejen říjen) dal
 >Den s "banditou a teroristou"
 >PENÍZE: Hypotéka? Dvakrát měř, jednou řež!
 >GLOSA: Romadúr, TV Nova, banka - jak se to rýmuje ?
 >SPOLEČNOST: sLIZKÝ HMYZ
 >LIDŠTINY: Katolické běsnění v sexuologii a dalších vědách.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
31.10. Den s "banditou a teroristou"
www.infoservis.net

Gambar, ne Gambarov! Vysvětluje nám mohutný šestačtyřicetiletý politik s důrazem na nenáviděnou ruskou koncovku, které se už před lety zbavil. Samostatnost Ázerbajdžánců, svoboda vyznání a nezávislost národa tvoří základní pilíře Gambarovy strany Musavat. Strana vznikla již v roce 1911 a prakticky vždy vedla boj proti "cizácké" vládě. Po mnoha letech tvrdých represí se na dlouhou dobu komunismu stáhla do exilu v Turecku. Při návratu do politického života Ázerbajdžánu v roce 1992 byl historik-orientalista Isa Gambar jmenován jejím pátým baškanem (hlavou), kterým je dodnes. Na vlně euforie z čerstvě nabyté nezávislosti se Gambar jako jeden z vůdců Ázerbajdžánské Národní fronty stal členem parlamentu a krátce na to i jeho předsedou. Na tomto postu se ale dlouho neohřál. Puč v roce 1993 vrátil k moci Gejdara Alijeva, který v zemi vládl již 20 let z pozice šéfa KS Ázerbajdžánu. Isa Gambar strávil měsíc ve vězení a jeho strana se zase ocitla v opozici proti lidem sloužícím nejdříve komunistům, a nyní zahraničním ropným koncernům.

Televize: Gambar = fašista

Isa Gambar působí vyrovnaně, ochotně se věnuje návštěvám, vtipkuje a rozhodně nevypadá jako člověk v domácím vězení. Ostatně tento termín zásadně odmítá. Nikdo ho prý doma nedrží, ale prostě nemá kam jít. Centrála strany je obklíčena policií. Nejbližší spolupracovníci byli právě zatčeni, někteří požádali o azyl na velvyslanectví Norska. Masové zatýkání v noci den po volbách provázené brutálními násilnostmi policie sahalo až k základním organizacím strany. Nevyhnulo se ani dvěma Gambarovým bodyguardům a někteří politici i vysoce postavení lidé z bezpečnostních složek a justice volají po tom, aby byl zatčen i sám baškan Musavatu.

Důvod takového počínání je prostý. Gambar a jeho strana byli v důsledku demonstrace opoziční demonstrace v centu Baku hned druhý den po volbách označeni za bandity a teroristy, které je nutno potrestat, nejlépe úplnou likvidací. Policejní akci doprovázela masivní kampaň médií. Neustále se opakujícím televizním šotům simulujícího vojáka, který se neprofesionálně podívá, zda-li je stále v záběru a pak znova upadá do "kómatu", a několika rozbitým policejním vozům vévodila rudě přeškrtnutá Gambarova podobizna s nápisem "fašista". Policejní důstojníci sáhli pro inspiraci snad až do 50. let minulého století. V televizi se objevila sebemrskačská prohlášení právě odstupujících členů Musavatu. Děti opozičních aktivistů byly po veřejném zostuzení vyhazováni ze škol.

Gambar hned po prvních volebních výsledcích v noci na čtvrtek v sídle strany Musavat prohlásil na základě svých zdrojů volby za zfalšované a sebe za reálného vítěze. Nyní, poté co policie brutálně potlačila demonstrace v centru Baku, pokuřuje dýmku a s úsměvem sleduje špatnou hollywoodskou komedii. Dříve ho prý zajímaly kvalitní filmy, teď je schopen dívat se jen na tohle. Jeho žena Alina nám přináší výtečný oběd a podle ázerbajdžánského zvyku neustále dolévá čaj. V typickém panelákovém bytě se občas mihnou i jejich dva synové, oba kolem dvaceti let. Po chvíli přicházejí i rodiče Gambarovy manželky Aidy. Na otázku, zda se nebojí policejních represí odpovídá, že na zatýkání si zvykli a v jejich věku už je nikdo nezlomí. Jako politiložka – orientalistka a vysokoškolská učitelka ale upozorňuje na důležitější věc. Nátlak policie se soustřeďuje hlavně proti studentům. Nutí je ke vstupu do vládní strany a neustále hrozí školními postihy. Neštítí se ani takových nástrojů jako dopisy pracujících za vyhození studentů či pedagogů aktivních v opozici. Člověk takto zlomený už v mládí se podle paní Aidy bude už celý život bát.

Ilham není soupeř pro mě

Mimochodem nám také sděluje, že zná Ilhama Alijeva od jeho šesti let. Chodila totiž s jeho sestrou do třídy. Popisuje ho bez sebemenší známky zášti jako nesamostatného a ne moc chytrého mladíka, který se stal spíše obětí vysoké politiky a bude sloužit jako loutka v rukou současného establishmentu. Isa Gambar jeho jméno po celý den vůbec nezmínil. Nepovažuje ho za protivníka. Jeho skutečným rivalem byl otec Ilhama - Gejdar Alijev, se kterým se ostatně plánoval utkat v těchto prezidentských volbách.

Jako pozorovatelé pod záštitou OBSE jsme se nemohli vyhnout zhodnocení naší mise v očích rodiny Gambarových. Šéf Musavatu před volbami prohlásil, že právě přístup mezinárodního společenství spolu s ochotou národa bojovat za demokracii je základem úspěchu opozice. Tím více byl zklamán prvním prohlášením pozorovatelské mise OBSE hned druhý den po volbách, které sice neskrývalo rozsáhlé podvody, nicméně celkové znění vyústilo v otřepané fráze typu „rostoucí politické vitality a nové éry vzájemné důvěry“. Aida Gambarová si ironicky posteskla, že pozorovatelé vždy hovoří o "kroku na cestě k demokracii", ale ještě jim nikdo neřekl, kolik těch kroků musí udělat.

Zbývají jen interview

S Isou Gambarem jsme strávili celý den, abychom jako zástupci mezinárodní organizace byli svědky jeho případného zatčení. Během této doby se v obývacím pokoji vystřídaly štáby Hlasu Ameriky, BBC, Reuters, gruzínské televize nezávislých místních novin. Od voleb už měl za sebou dva takové dny. Když jsem před něj v jedné přestávce s provinilým výrazem položil i svůj diktafon, uklidnil mě, že interview je právě ta nejefektivnější práce, kterou nyní může dělat.

Ondřej Klípa

Autor se zúčastnil voleb v Ázerbajdžánu jako pozorovatel OBSE/IDEE.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku