Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 31.10.2003
Svátek má Štěpánka
  Výběr z vydání
 >KATASTROFA: Požár v Kalifornii
 >SPOLEČNOST: Jaký smysl má vládní pomoc Romům
 >SPOLEČNOST: Privatizace národního divadla
 >SPOLEČNOST: Parita k ničemu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá- Pionýr
 >PSÍ PŘÍHODY: Zlozvyky psů
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TRAMVAJE: Jak jsme naskakovali my
 >MOBY DICK: Poslední den v Českých Textárnách
 >SCIFI: co měsíc říjen (a nejen říjen) dal
 >Den s "banditou a teroristou"
 >PENÍZE: Hypotéka? Dvakrát měř, jednou řež!
 >GLOSA: Romadúr, TV Nova, banka - jak se to rýmuje ?
 >SPOLEČNOST: sLIZKÝ HMYZ
 >LIDŠTINY: Katolické běsnění v sexuologii a dalších vědách.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
31.10. Spojení souřadící kontra podřadící
(nov)

Evropané by měli nově posoudit a dokumentovat všechny případy přesídlování, útěků a vyhánění, které se odehrály ve 20. století v Evropě, stojí ve společném prohlášením prezidentů Polska a Německa A. Kwasniewského a J. Raua, a kde se dodává - aby byly veřejnosti srozumitelnější příčiny a aniž by se poskytl prostor pro odškodňovací nároky. A také se nesmí zapomínat na krutosti, které spáchal nacistický režim, na schůzce v Gdaňsku oba státníci prý v konečné verzi připojili - po odmítajícím prohlášení premiéra Špidly a telefonických konzultacích, které s kolegy z Polska, Maďarska a Slovenska vedl český prezident Klaus.

Znamená to, že po Heiderovi a sudetoněmeckém Landsmannschaftu se nyní o přehodnocení dějin překvapujícně pokouší i polský a německý prezident. Pokud se dá posoudit intonace všech těchto pokusů, nejde o nic jiného než položit rovnítko mezi násilí Hitlerovy nacistické říše a násilí Spojenců. Takové srovnávání je ale snad možno učinit toliko z morálního hlediska, nikoli však z politického a dějinného.
Nicméně i z morálního hlediska je srovnávání násilí na pováženou, neboť bez toho, aby byly zohledněna časová souslednost, lidově řečeno - kdo začal, se poťouchle smazává rozdíl mezi násilníkem a obětí, mezi agresí a sebeobranou.

V Německu nedávno vyšlo fotoalbum s drastickými snímky obětí spojeneckých leteckých náletů. Ano, bylo to obludné, ale ještě před nálety na Hamburk a Drážďany byla Guernica, Rotterdam, Londýn, Coventry, Leningrad a Stalingrad. A byl to Hitler a nikoli Churchill, kdo obohatil němčinu a nikoli angličtinu o sloveso "coventrieren" ve smyslu vyhladit do základu.
S odsuny a genocidou taktéž nezačali Spojenci a také odsun sudetských Němců byl jenom reakcí na to, co se událo předtím - v německé režii!

I toto bylo obludné. Můj táta, který se stal bezděčným svědkem pochodu smrti brněnských Němců do Pohořelic, na to nikdy nezapomněl - na zvěrstva eskorty z dělníků brněnské Zbrojovky, kteří předchozích 5 let za skvěle placené přesčasy se mohli přetrhnout, aby splnily dodávky zbraní pro německou armádu. Ale tento morální problém je český vnitřní problém, který si musíme vyříkat sami mezi sebou a jakýkoli vnější tlak, ať už od sudetoněmeckého Landsmannschaftu či teď nově od prezidentů Německa a Polska jakékoli české sebereflexe jenom zablokuje!

A pokud nepřestanou pokusy o přepisování dějin - a jinak se výrok o „novém posouzení“ interpretovat nedá - s cílem posloupnost příčin a následků smazat, spojení podřadící nahradit spojením souřadícím násilí německého nacismu k násilí Spojenců, v Evropě k žádoucí reflexi nedojde nikdy.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku