Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 1.1.2004
Nový Rok
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Všem ženám pro potěchu srdce
 >SVĚT: Jak se žije, jí a pije ve Vídni
 >SVĚT: Jak vypadá oslava Nového roku v Chicágských ulicích
 >SVĚT: Předvánoční plavba 2.: vstříc k nizozemským državám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťastný a veselý rok 1914!
 >POSTŘEH: O zámku
 >Lucinka v opeře aneb sbohem Michale
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >PŘÁNÍ: Pf 2004
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Novoročenky
 >PSÍ PŘÍHODY: Snad poslední letošní Bartova pidirvačka
 >KOMENTÁŘ: Zmraž si plat a staň se parlamentním funkcionářem.
 >DOPRAVA: Kudy, kudy cestička…?
 >BUZERACE: Příběh vpravdě silvestrovský, leč reálný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
1.1. SVĚT: Jak vypadá oslava Nového roku v Chicágských ulicích
Petr Samohejl

Jak vypadá oslava Nového roku v Chicágských ulicích? Pokud si chcete zachovat z televizních záběrů třeba z rozjásané new yorské Times Square, raději nečtěte dále.

Strávil jsem v Chicagu čtyři Silvestry a nejvýznamnější z nich - oslavu nového roku na přelomu tisíciletí jsme se s manželkou rozhodli prožít v chicágském downtownu. Většina podobných festů se v Chicagu odehrává v Grand parku okolo Buckinghamské fontány (Buckingham Fountain), mimochodem zbudované jako kopie Latona Basin v zahradě ve Versailles, ale dvakrát větší, jak neopomenou zdůraznit místní průvodce. V roce 1927 byla dokonce oficiálně uznána za světově největší dekorativní fontánu... co je to za kategorii to tedy nevím:-) (o americké zálibě ve velikášství, kromě jiného, se dočtete více například v článku http://m37.cz/www/World/HTML-chicago/sears_tower.htm Sears Tower - opět nejvyšším mrakodrapem světa.)

Ale zpět k Silvestru. Pokud bych viděl jen televizní spoty uváděné následující den, bylo by mi líto, že jsem tenhle večírek prošvihnul. Fascinující ohňostroj, úžasná atmosféra, statisíce rozjásaných lidí v ulicích... Tolik televize - a jaká byla skutečnost?:

Pokojně postávající občané bez špetky vlastní fantazie se bavit. Od desáté večerní shlukující se dav kolem fontány trpně očekává radnicí slíbený ohňostroj. Nikdo se nijak nebaví, nezpívá, natož otevřít láhev něčeho ostřejšího - ostatně jak tolerantní je americká policie k popíjení na veřejném místě ukázala mému příteli na ten samý Silvestr na již zmíněné new yorské Times Square. Jakýsi americký soudruh VB tam oslavujícím zabavoval přinesený alkohol a na mistě dohlížel na jeho vylití. Ani tato událost, médii označovaná jako Silvestr tisíciletí, neoslabila bdělost amerických strážců pořádku a jejich posedlost "pouliční" prohibicí...:-(

Zpět do Chicaga. Uniformitu pokojného davu ruší jen pár temperamentnějších hispánců - jejich aktivita se však omezuje na trochu hlasitější rozhovor. Tak takhle se umí bavit Ti "spontánní" Američané?! Těsně před půlnocí vyvolá rozruch několik televizních štábů, které si přivezly vlastní party "bavící" se mládeže. Tito "klidokazové" strhávají i některé okolostojící a tohle "šílenství" omezené na několik desítek metrů čtverečních a několik minut, vypadá příští den v televizním zpravodajství jako bombastické radovánky statisícového davu... Jenom ten ohňostroj, vypouštěný z Navy Pieru stojí opravdu za to. Poslední rachejtle dolítaly - je nové tisíciletí. Bouchám šampaňské - okolostojící lidé naší veselou skupinku Čechů pozorují buď se závistí (mrzí je, že nemají vlastní), nebo podezíravostí (co je to za podezřelé týpky, každý se sektem v ruce a nejenže chlastaj na ulici, ale rovnou z lahve). Lidé se rozcházejí - byl to ten nejnudnější Silvestr, který jsem asi zažil. Moje rada? Jednak nevěřte televizi a také nepodceňujte Silvestr v pražských ulicích. Umíme se určitě odvázat a jsme mnohem spontánnější. A ohňostroj? Ten je nad Pražským hradem mnohem scéničtější než nad Buckinghamskou fontánou (i kdyby to byla největší dekorativní fontána v celém vesmíru...:-)

-pes-

(Praha 2003)

PS: fotek jsme tehdy pár udělal, ale neukážu Vám je - jsou tak málo zajímavé, jako popsaný Silvestr...:-(


Pro další informace o Chicagu klikněte zde:
Další články tohoto autora:
Petr Samohejl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku