Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 5.1.2004
Svátek má Dalimil
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Inteligentní intelektuálové
 >POLITIKA: Evropská konventitida - krize politického konstruktivismu
 >REFORMA: Pán bůh s námi a Špidla pryč.
 >SVĚT: Nový rok v Nepálu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vítejte po svátcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Jaký pán, takový a tak dále
 >FEJETON: Po vánocích jako po výprasku
 >VĚDA: Globální oteplování neexistuje
 >NÁZOR: Novoroční Sedmička, opět zklamání pro voliče roku 2004.
 >SVĚT: Zajímavosti kolem srbských voleb.
 >NÁZOR: Není svatého lidu!
 >MEJLEM: Vtip
 >POSTŘEH: O předení
 >MOBY DICK: Návrat Juniora
 >SPORT: Konečné řešení na dosah

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
5.1. SVĚT: Zajímavosti kolem srbských voleb.
Jaroslav Teplý

Byla to právě rozhádanost demokratických stran, píše L.Heger ( Srbsko: Volby vyhráli duchové minulosti. MF 30.12.03), která vedla po vraždě Zorana Djindjiče k pádu vlády a vypsání předčasných voleb. Koštunica z neutěšeného stavu demokratické koalice viní jednak "nekompetentnost" Djindjičova kabinetu, jednak přílišný tlak ze strany Haagu. Ten značně uspíšil pád vlády, když v říjnu přišel s požadavkem na vydání čtyř generálů, kteří se u srbské veřejnosti těší značné oblibě. Jedním z nich je i policejní šéf a hrdina tažení proti Djindjičovým vrahům Sreten Lukič. Předsedkyně (má to být spíše žalobkyně - J.T.) tribunálu Carla del Ponteová tvrdí, že při své práci nemůže brát na politiky žádné ohledy, a namítá, že o připravovaných zatykačích věděl Bělehrad s půlročním předstihem. Odborníci na veřejné mínění proto předpovídali razantní nástup nacionalistů již měsíce předem.

Nejenom odborníci, ale i srbští či "jugoslávští" (dnes Srbsko a Černá hora) politici.

Holandský deník de Telegraaf (02.12.03) citoval odstupujícího premiéra Zorana Živkoviče, který prohlásil v listu Berliner Zeitung, že vinu za znovuzrození radikálního nacionalismu v jeho zemi nesou EU a NATO. Podle něho podnikl Západ příliš málo na podporu reformního a demokratisačního procesu v Srbsku. Živkoviče rozčílila nedávná varování šéfa zahraniční politiky EU Solany a šéfa NATO Robertsona o znovu probuzeném etnickém nacionalismu v Srbsku. "Najednou se líčí situace tak, jako bychom to nebyli my, kdo svrhl Miloševiče a vydal ho Haagskému tribunálu."

V holandském teletextu (03.12.03) bylo možno se dočíst pod titulkem "OSN rozdmychává nacionalismus", že se srbský (správně má být ministr Srbska a Černé hory - J.T.) ministr Ljajič domnívá, že "Jugoslávský tribunál" OSN podrývá reformní politiku v Srbsku a pomáhá srbským ultranacionalistům k vítězství ve volbách koncem prosince. Podle něho potvrzuje tribunál předsudek, že je protisrbský a žene tak obyvatelstvo do náruče nacionalistů. Ljajič (muslim !) ostře zkritisoval nedávnou veřejnou obžalobu čtyř srbských generálů tribunálem OSN. Prohlásil vůči tiskové agentuře Reuters, že Radikální srbská strana (považovaná Západem za extremistickou - J.T.) si nemúže přát lepšího pomocníka než Carlu del Ponte, žalobkyni za OSN.

(Tato zpráva se však v teletextu dlouho neudržela a není mi známo, zda se také objevila někde v novinách - J.T.)

Volby nakonec dopadly podle očekávání. Zvítězila (v EU optice) ultranacionalistická Radikální srbská strana, ale nezískala tolik poslaneckých míst, aby mohla vládnout sama. Ale podle (aspoň mého) očekávání pokračuje Západ, jako by se nic nestalo.
Vybírám z LN 31.12.2003:

..."Vyzývám všechny demokratické síly, aby se spojily a aby zajistily rychlé vytvoření proevropsky orientované vlády," prohlásil Javier Solana, představitel EU pro zahraniční politiku...

...K urychlenému vytvoření vlády, která bude pokračovat v reformách, vyzvaly Srbsko i USA. "Americká vláda se zavázala během tohoto složitého přechodného období pomoci Srbsku a Černé Hoře a těší se na spolupráci s novou bělehradskou vládou," stálo v prohlášení ministerstva zahraničí USA. Nově vytvořená srbská vláda bude muset do 31. března ukázat, že spolupracuje s haagským tribunálem a nechrání žádné válečné zločiny. Jinak Srbové přijdou o finanční pomoc, kterou jim USA zatím poskytují...

Západ se tedy nadále hodlá pokoušet o pro Srby psychologicky těžko stravitelný a nepochybně ponižující obchod na úrovni Prodané nevěsty.Výměnou několika srbských osobností za peníze, které Srbsku vlastně sám dluží, doufá Západ, že ukojí své politicky korektní humanisty a neztratí na Balkáně "tvář", kterou však už ztratil jak vyplývá nejen z názoru umírněného muslima Laljiče. Tisk totiž tuto operaci presentoval v roce 2001 právem jako obchod, či něco jako výkupné. Ve zmíněném Telegraafu se objevil titulek "Velká (též lákavá, velkorysá a pod.) odměna za vydání Miloševiče". Pamatuji-li si to dobře, psalo se tehdy v Čechách, že Srbové dostali za Miloševiče dvacetkrát víc, než nabízel Real Madrid za Zinedine Zidana. Nesmíme zapomenout, že některé ze Západem požadovaných osobností mají v Srbsku zcela jinou reputaci než u Carly del Ponte, která je ztělesněním slepé spravedlnosti.

Západ měl již na konferenci států-donorů či dárců v roce 2001 prohlásit, že zničení či těžké poškození srbské již tak skromné ekonomiky a infrastruktury bylo protiprávní a uznat to za svůj dluh vůči Srbsku. Politický zisk z toho mohl být ohromný, Srbové by byli přešli hromadně na stranu Západu, který by na tom do budoucnosti i finančně vydělal. Celková situace na Balkáně by se významně změnila ve prospěch Západu. Ale zřejmě nemůžeme od EU politiků chtít, aby vedli psychologicky účinnou korektní politiku a americká diplomacie by musela mít kapacitu vyrovnat se s dědictvím po Clintonovi a naší Madlence.

Jen tak na okraj. V Sudánu se už leta válčí a rozhodně ne v rukavičkách podle Ženevské konvence. Počet mrtvých dosáhl už asi dvou milionů, ale nevznikl žádný tribunál OSN pro Sudan, dokonce zaujal tento stát aspoň dočasně křeslo Ameriky v komisi pro lidská práva, komentář si udělejte sami.

04.01.2003Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku