Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.1.2004
Svátek má Edita
  Výběr z vydání
 >SPOLEČNOST: Kdo všechno jsou Češi?
 >ARCHITEKTURA: Rytíř na kole
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na Měsíc!
 >INTERNET: Český Telecom - zoufalé "zlevnění" ISDN
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na horách
 >PSÍ PŘÍHODY: Ach, ty ženy
 >SVĚT: Pohled do ciziny: Jak (znovu) nastartovat ekonomiku (2).
 >ŽIVOT: Ešus rallye
 >NÁZOR: Hastrmane - tatrmane, dej nám kůži na buben !
 >SPOLEČNOST: McDonald na Měsíci
 >NÁZOR:Až už to nejde jinak
 >NÁZOR: V předvečer temnězelené exekuce
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O životě
 >ODBORY INFORMUJÍ: Žaloba pro diskriminaci 25. den hledání identifikace místa Chmelíčka

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
13.1. SVĚT: Pohled do ciziny: Jak (znovu) nastartovat ekonomiku (2).
Jaroslav Teplý

Ve svém včerejším článku (12.1.) jsem napsal, že ...Z pera význačné osobnosti Strany práce zní ostatně to realistické hodnocení dost podivně...

Nuže, to už není pravda. Ve stejné době, kdy jsem psal v neděli 11. ledna svůj příspěvek, připravovali v Telegraafu pondělní vydání se zajímavým článkem na první straně: "Vermeend přechází k zaměstnavatelům ". Stává se členem vedení zastřešující organisace holandských zaměstnavatelů - podnikatelů VNO-NCW. Podle listu je to poprvé v Holandsku, kdy prominentní sociální demokrat (oficielně člen Strany práce) zasedne na plyš v místnostech zaměstnavatelské organisace.

Vermeend se může hned dát do práce jako člen důležité komise pro pensijní otázky. Získá tím důležitý vliv na kurs organisace a její vztahy k odborům a vládě. Sám mluví o "zajímavé zkušenosti sedět teď na druhé straně. ale nesmí se zapomenout, že pocházím z podnikatelské rodiny. Můj táta měl továrnu na zpracování dřeva...

Zaměstnavatelé si libují, že Vermeend bude s nimi. "Nikdy jsme s ním jako ministrem neměli problémy, ani v otázce invalidních důchodů, na rozdíl od jeho předchůdce a člena téže strany Klaase de Vries. Je to schopný administrátor s velkou znalostí sociálně ekonomické a finanční tématiky..." reaguje spokojeně generální ředitel VNO-NCW N.J. van Kesteren.

Šéf odborů de Waal říká, že ho Vermeendův přestup vůbec nepřekvapil. " Vytrubuje už delší dobu, kudy chodí, že je zaměstnavatel."

Šéf Strany práce Bos je lichotivější. prostřednictvím svého mluvčího blahopřeje Vermeendovi k promoci. "Je dobře, že tam teď sedí sociální demokrat. Řízení podnikové sféry se nesmí přenechat jen lidem pravicové ražby."

A ještě k tlusté čáře za minulostí. Jedním z lidí, kterým stále leží v žaludku divoká ruská privatisace za Jelcina a její možné následky, je laureát Nobelovy ceny, professor E.J.Stiglitz, známý u nás jako úhlavní odpůrce Václava Klause. Uveřejnil v říjnu loňského roku zajímavý článek na websitu "Project Syndicate" pod názvem "Zdaňte oligarchy". Nevím, zda na něj reagoval někdo v odborném tisku, ale sám jsem nikde nějakou reakci neviděl, ač článek neobsahuje nějaké odtažité teorie, nýbrž praktické návrhy, jak situaci v Rusku zvládnout. To je mi dost podezřelé.

Stručně shrnuto: majetková práva musí být společností vnímána jako legitimní. nebude-li tomu tak, budou oligarchové pokračovat ve vyvádění aktiv z podniků a jejich transformaci do formy, ve které je mohou vyvézt ven do ciziny. Pokud se nikdo nebude zabývat legitimností ilegálních privatisací, mohla by se finanční oligarchie proměnit v politickou. Jisté příznaky toho vidí Stiglitz u Chodorkovského. Zvrat nelegitimních privatisací devadesátých let by mohl podlomit snahu Ruska ustavit bezpečná majetková práva. Stiglitz se domnívá, že část nespravedlností z minulosti by mohla být napravena bez přímého útoku na "majetková práva" ať už byla získána jakkoliv pomocí daně z přemrštěných kapitálových zisků analogicky v duchu daně uvalené na na bezpracné zisky amerických olejářských společností v době vysokých cen nafty v sedmdesátých letech. Bylo by to řešení kompromisní, které by oligarchům ponechalo dostatek peněz a dokonce by mohlo kompensovat jejich úsilí v restrukturaci podniků - tedy podle názoru profesora Stiglitze.

Mně se mnohem více líbil jeho návrh na "výstupní daň" z vývozu kapitálu podobnou oné, o které uvažovala Clintonova vláda pro postižení miliardářů, kteří se vzdali amerického občanství, aby se vyhnuli daním. Jakmile se u nás objevil první tunel, ostrá daň tohoto typu měla být okamžitě zavedena. Kdyby přišlo na mne, byl bych zavedl potřebnou kontrolu vývozu kapitálu předem, aby to tunelování ztratilo rychle svou přitažlivost.

12.01.04
Další články tohoto autora:
Jaroslav Teplý

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku