Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.1.2004
Svátek má Ilona
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Nová stavba v centru Prahy
 >TÉMA: Ovlivnila by výstavba úložiště život v Budišově?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Případy majora Zemana II
 >KOSMONAUTIKA: Vize o Měsíci - tak přece jen poletíme!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Do kina na Nesnesitelnou krutost
 >PSÍ PŘÍHODY: Známky jara zatím nic moc
 >EKONOMIKA: Zastaví firemní výsledky růst akcií?
 >MEJLEM: Vtipy
 >NÁZOR: Paradox opičí lásky
 >SVĚT: Atlantická halekačka (1)
 >ZE ŽIVOTA: Internetový obchod.
 >INFO: Astronomická korespondenční soutěž 2004
 >TÉMA: Nebojme se úložiště radioaktivního odpadu!
 >FOTOMOMENTKA: Šel za Julií, ale rozmyslel si to?
 >TÉMA: Nejen muži budou lovnou zvěří

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
20.1. KOSMONAUTIKA: Vize o Měsíci - tak přece jen poletíme!
Jiří Wagner

Když před několika dny vystoupil ve Washingtonu americký prezident se svým projevem o cestě na Měsíc, na Mars a další vesmírné objekty, ne každá tvář se rozzářila radostí. Mnozí komentátoři, od politiků, politologů až po novináře (a na jejich články reagující čtenáře) se začali rozčilovat nad Bushovou smělostí, začali jej znevažovat výroky o předvolebním populismu a připomínat, kolik práce a peněz je zapotřebí tady na Zemi k odstranění všech možných neduhů a trápení lidstva.

Naštěstí ne všichni odsoudili prezidentovu odvážnou vizi. Mezi ně patřím i já, jsa pamětliv fantastických dnů, kdy se necelý rok po okupaci naší země ruskými a dalšími spřísahaneckými vojsky nesla radostná nálada a kdy mnozí lidé přijali zprávu o Apollu 11 i jako kýženou odplatu nenáviděnému Sovětskému svazu (i když, přiznejme, odplatu nám prd platnou).

Odchován Julesem Vernem, Isaacem Asimovem, J. M. Troskou a dalšími sci-fisty, vzhlížel jsem odmalička k obloze v očekávání, že se tam jednou podíváme, až jednoho krásného letního rána byla tato moje naděje naplněna. Když jsme s kamarádem přinášeli z malého jihočeského městečka Kaplice do našeho skautského tábora spolu s potravinami i noviny, už v táborové bráně jsme hlasitě křičeli: "Američani jsou na Měsíci!"

Můj zájem o americké vesmírné cesty neochabl ani poté, kdy se lety kosmických lodí Apollo staly pro mnohé z nás již stereotypem (snad s výjimkou známého příběhu Apolla 13) a kdy lidé u nás otupěli normalizačním režimem. Docházel jsem pravidelně na americkou ambasádu, abych si přinesl další a další tiskoviny o úspěších USA v kosmu, ač musím přiznat, že při vcházení do budovy v ulici Tržiště jsem měl poněkud stažené půlky - z otvoru v zabedněných oknech přízemního bytu v domě naproti zíralo na mě oko estébácké kamery, která pečlivě zaznamenávala každého, kdo se opovážil navštívit velvyslanectví Spojených států.

Je pravda, že v pozdějších letech jsem začal fandit i Sovětskému svazu, jeho úspěchy na poli dobývání vesmíru, pokud nebyly brány z ideologického hlediska, byly rovněž úžasné, ale darmo mluvit, noha ruského kosmonauta na povrch Měsíce nevkročila a sebedokonalejší Lunochod tuto výsadu nahradit nemohl.

Od programu Apollo se ale kosmické lety s lidskou posádkou nedostaly dál, než (s nadsázkou) co by člověk doplivl a zbytek kamenem dohodil a výlety za hranici atmosféry začaly být i přes všechen vynaložený lidský um a prostředky téměř všední záležitostí - proto působí nastíněný program George Bushe Jr. trochu jako z vědeckofantastického románu.

Lidstvo se do kosmu musí znovu vydat, bez ohledu na to, zda se tady na Zemi stále potýká s mnoha problémy. Tak jako v dávných dobách lákaly člověka mořské dálky, dnes ho lákají dálky kosmické a opětné dosažení našeho satelitu, vybudování stálé stanice a následné pokračování do vesmírných hlubin bude jistě později oceněno jako významný krok v rozvoji celého lidstva. Já jsem, na rozdíl od výše zmíněných skeptiků a dehonestujících pisálků, Bushovu vizi přijal - jak by řekl básník - celým svým srdcem a s okem planoucím. A dá-li Příroda (nebo Bůh), dalších úspěchů na poli dobývání kosmu se dožiju a dík Bushově vizi budu moci zase po létech volat:
"Američani jsou na Měsíci!"
A doufám, že později dokonce zakřičím:
"Američani jsou na Marsu!"


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku