Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 22.1.2004
Svátek má Slavomír
  Výběr z vydání
 >VĚDA: Lokalita pro ITER: Velká politika nad velkou vědou aneb Tak kdo si zaslouží to první umělé Slunce?
 >SOFTWARE: Legální či...?
 >ZAMYŠLENÍ: Český psáč
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Díky straně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Porsche bude jezdit v Praze
 >PSÍ PŘÍHODY: Zbytečné zdržování
 >USA: Zpráva o stavu Unie
 >FEJETON: Můj pes umí číst myšlenky
 >KOMENTÁŘ: Český eurokomisař
 >NÁZOR: Možná reforma volebního systému míří špatným směrem
 >PŘÍBĚH: Jak se Kebule začala bát vody
 >POSTŘEH: O dveřích
 >SVĚT: Nakřáplé filipíny 3 : stav zákonnosti
 >PENÍZE: Na hory jen s miliony v kapse
 >SVĚT: Pohled do ciziny: zdravotnictví

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
22.1. USA: Zpráva o stavu Unie
Dušan Neumann

Bývá to nejdůležitější projev roku Zpráva o stavu Unie přednesená presidentem před oběma komorami Kongresu. Neuplynuly ani dvě hodiny od chvíle kdy G.W.Bush opustil Kapitol a zpravodajské kanály americké televize do detailu rozebírají jeho řeč v diskusi s kongresmany a senátory obou stran. Co vlastně v padesátičtyřminutové řeči president sdělil národu?

Zahájil dvacetiminutovým přehledem stavu války s terorismem. Poděkoval všem mužům a ženám v uniformě a znovu potvrdil, že Amerika Irák neopustí dokud nebude demokratický systém v zemi zakotven. "Desítky lidí v bezpečnostních a zpravodajských agenturách, vyhledávají teroristy všude na zeměkouli a neustanou, dokud nebezpečí terorismu nebude zlikvidováno." Bush poděkoval i všem spojencům, kteří se irácké kampaně účastní. Českou republiku nejmenoval, zřejmě sklouzla mezi "a dalších 17 států". Na rozdíl od loňských pověstných 16 slov, kdy odvolávaje se na britskou rozvědku hovořil o přímé hrozbě Iráku disponujícího zbraněmi hromadného ničení, tentokrát citoval přesně ze správy šéfa inspekce D. Kaye, že " bylo shromážděno dost přesvědčivých důkazů, že kdyby Saddám zůstal u moci, programy vývoje ZHN by dále pokračovaly."

President dále vyzdvihl novou ústavu Afghanistanu, aniž by se zmínil o Osama bin Ladinovi. Projevu byl přítomen i současný president irácké prozatímní vlády, který byl uvítán dlouhotrvajícími ovacemi.

Podle prezidenta je Kaddáfího dobrovolné nukleární odzbrojení jedním z výsledků americké rozhodnosti a nepřímo I dopadem zadržení Saddáma Husajna.

Bush se nevyhnul žádnému z kontroverzních témat. Tím prvním byla naléhavá žádost, aby Kongres prodlopužil platnost Patriot Actu, jehož podstatná část vyprší v roce 2006. "To, že během minulých 28 měsíců nedošlo na území Ameriky k dalšímu útoku vyvolává naději, že nebezpečí pominulo, je to naděje příjemná a konejšivá, ale bohužel falešná," řekl Bush na zdůvodnění prodloužení platnosti zákona. Tento několikrát opakovaný požadavek byl přijat republikánským publikem potleskem, zatímco Demokraté bučeli.

Když však tuto část projevu uzavřel větou, že Amerika se nedá nikdy zastrašit zločinci a atentátníky, tleskali mu bez rozdílu všichni.

President se nerozpakoval pochlubit růstem ekonomiky, aniž příliš zdůraznil výši deficitu a pomalý růst pracovních příležitostí. V prosinci přibylo pouhých 1000 míst. Růst přičetl snad až příliš optimisticky programu vrácení daní a vyzval Kongres za souhlasného potlesku I nesouhlasného mručení, aby tyto daňové úlevy uzákonil jako trvalé. S presidentovým tvrzením, že " vláda musí být zodpovědným kurátorem svěřených peněz a omezit plýtvání na co nejmenší míru, neboť občané vědí jak se svými penězi nakládat podstatně lépe než vládní mašinérie" asi těžko bude někdo nesouhlasit. V této souvislosti Bush prohlásil, že zodpovědnou manipulací s penězi daňových poplatníků dosáhne jeho vláda do pěti let snížení deficitu o 50%.

Zbytek projevu věnoval nejpalčivějším domácím programům =- zdravotnímu a starobnímu pojištění, kvalitě vzdělání, programům o uvedení propuštěných vězňů zpět do civilního života, podtrhl nutnost chránit tradiční formu manželství a znovu navrhl finanční podporu církevním charitativním organizacím.

Poměrně dlouho hovořil o problémech školství a nezbytné pomoci při zvyšování kvality výuky matematiky a přírodních věd. Je to však spíše otázka společenské vize než praktického programu, protože federální finanční pomoc školství je pouhým zlomkem toho, co do školství dávají komunity a státy. O vizi kosmického výzkumu, s níž přišel minulý týden se Bush ve Zprávě nezmínil. Zda-li tak učinil na radu poradců nebo prostě, že se mu to nehodilo do koncepce už tak dlouhé řeči, bude ještě dlouho předmětem spekulace komentátorů.

Potěšením bylo vidět kyselou tvář národního ožraly Teda Kennedyho, průběžně nabízenou všemi TV společnostmi, který si musel uvědomit, že v současné době žádný z kandidujících demokratů nemá proti Georgi Bushovi naději. Zato Hillary Clintonová, též s koutky povislými, kdykoliv zahlédla nad objektivem kamery červené světélko, se rozzářila v nuceném úsměvu.

Celkově byl presidentův projev optimisticky laděn, snad až tuze, celkem dobře obhájil strategii boje s terorismem jako dlouhotrvající válku a vlastně načrtl I směr, kterým se bude ubírat jeho volební kampaň. Během projevu se přeřekl jen dvakrát a to natolik bezvýznamně, že z toho ani jeden z pozdně nočních komiků nevytěžil ani vtip.
Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku