Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 28.1.2004
Svátek má Otýlie
  Výběr z vydání
 >ODBORY INFORMUJÍ: Přehmaty ministra Mlynáře
 >MROŽOVINY: Pohled do kuchyně U.S. Navy
 >POLITIKA: Daňová přiznání rovných a rovnějších
 >FEMINISMUS: Je sameček extravagancí přírody?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Senzace sezóny - zamrzlá Vltava!
 >PSÍ PŘÍHODY: Útok těžké kavalérie
 >FEJETON: Bratři Zemanové a major Mašín...
 >SVĚT: Preventivní války
 >KOMENTÁŘ: Hledání pravdy
 >GLOSA: Schizofrennost ODS
 >VRAZI ZVÍŘAT: Lidový dobytek s kulovnicí
 >NÁZOR: Strýček Sam
 >EKONOMIKA: Koruna by dále neměla oslabovat
 >Peníze: Leasing v AAA Auto: váhání se vyplácí
 >FEJETON: Soustružník Karel Božoň z Vítkovic stojí osm miliońů korun

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
28.1. SVĚT: Preventivní války
Martin Ondreját

Před rokem nemohl president Georege W. Bush najít pro své projevy dostatečně alarmující slova, aby popsal, jak akutní nebezpečí hrozí Spojeným státům americkým ze strany Iráku a jeho zbraní hromadného ničení. Pátého února vystoupil americký ministr zahraničních věcí Colin Powell před Radou bezpečnosti OSN s "přesvědčivými" a "neprůstřelnými" důkazy o akutnosti této hrozby. O několik týdnů později Američané napadli Irák. Už nebylo možné čekat délé - nebezpečí bylo příliš velké. Také už nebylo možné nechat pracovat v Iráku zbrojní inspektory OSN. Vždyť tito lidé nebyli schopni najít žádné zbraně ! Britský ministerský předseda Tony Blair hřímal obdobně: "Nejenže Irák vlastní zbraně hromadného ničení, ale je schopen je použít do 45 minut !"

Střih !

O rok později šéf amerických inspektorů David Kay jmenovaný CIA stroze prohlašuje: "V Iráku žádné zbraně hromadného ničení nebyly." Tečka. Tento muž řídil práci stovek inspektorů v zemi okupované vojsky USA a měl přístup kamkoliv si jen usmyslel. Těžko jej podezírat z pacifismu, že ? Podle Kaye se Irák zbavil svého arsenálu zbraní hromadného ničení pod nátlakem (Bushem tak opovrhovaných) zbrojních inspektorů v roce 1991, a nikdy jej neobnovil, přestože to o sobě prohlašoval, aby si udržel prestiž v oblasti.

Mnoho lidí v USA se nyní cítí podvedeno, neboť podporovali válku na základě zdůvodnění Bílého domu. Na druhé straně se však nachází velká část americké veřejnosti, která stále válku podporuje, a co je horší, nemálo z nich dokonce věří, že Saddám Hussajn byl zapleten do útoků ze září 2001. Co na tom, že neexistuje nejenže žádný důkaz, ale dokonce ani jediná věrohodná indície !

Preventivní války

Legitimitu války odvozoval president Bush od nebezpečí iráckých zbraní hromadného ničení a možnosti je okamžitě použít. Vymyslel proto doktrínu tak zvaných preventivních válek. Američané už nemusí čekat, až je někdo napadne - nyní napadnou ony někoho jako první, a to na základě domnění, že daný stát ohrožuje USA. Na příkladě Iráku lze tedy demonstrovat, že válka nemusí být ani legitimní ani pravdivě (byť dodatečně) odůvodněná, což člověka zamrazí, hlavně poté, co si uvědomí, že samy USA vlastní zbraně hromadného ničení.

Není pochyb o tom, že Spojené státy americké se samy staly hrozbou pro světový mír.
Další články tohoto autora:
Martin Ondreját

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku