Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 14.10.2004
Svátek má Agáta
  Výběr z vydání
 >SVĚT: USA není zemí imperialismu
 >SPOLEČNOST: Bože, kéž jsem policajtem...
 >BRNO: Referendum - kdo vlastně zvítězil?
 >NEMOCNICE: Další krok k socialismu
 >POLITIKA: Debilita, jezy na Labi a ranař Foldyna, který to myslí upřímně
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Snížení zvýšení DPH opět slavně zvítězilo. Au!
 >PRÁVO: Zaveďme porotní soudy
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Život v podkroví opticky a akusticky
 >KNIHA: Pekingská večeře a běsnění živlů
 >PENÍZE.CZ: Cena práce je (ne)srovnatelná s EU
 >SPORT: Proč nezačne sezóna NHL
 >CHTIP: Výslech zajatce
 >EKONOMIKA: Ceny v české ekonomice klesly
 >KAUZA KOŘISTKA: Tisková zpráva
 >KAUZA KOŘISTKA: Neměl by to být konec

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
14.10. BRNO: Referendum - kdo vlastně zvítězil?
Josef Ptáček

V sobotu v Brně proběhlo největší české referendum: 24,9% účast, 85% ze zúčastněných proti přesunu nádraží. Pro neinformovaného cizince při prvním pohledu je to jasné, nádraží se přesouvat nebude.

Skutečnost je ovšem jiná. Je to jako kdyby se mělo hrát fotbalový mistrák mezi SK Nádražáci a FC Radnice, přičemž by bafuňáři z Radnice určili předem pravidla utkání: mužstva nastoupí v sobotu, bude se hrát podle pravidel českého fotbalového svazu ale s výjimkou, že pokud nastoupí k zápasu celkem méně než 20 hráčů z obou mužstev, zápas bude kontumován 5:0 ve prospěch FC Radnice a získávají tři body. Tečka.

První den primátor prohlásil, že bude radnice výsledek referenda brát v úvahu, následující den oznámil, že nádraží se přesouvat bude.

Radnice si bez okolků přisvojila hlasy nezúčastněných, byť by bylo logičtější předpokládat, že ti co nepřišli, tak na to spíše kašlou, nestojí o změnu anebo jim to je zcela jedno. Výsledek referenda 85% proti odsunu lze brát jako průzkum veřejného mínění u tak velkého vzorku obyvatel Brna (25% oprávněných voličů), že chyba odhadu jak by hlasovalo 100% voličů je zanedbatelná. Snad jen o ty, co k referendu nepřišli úmyslně, neboť pro ty co chtěli odsun nádraží, bylo výhodnější nepřijít, nežli hlasovat pro odsun. Odhady veřejného mínění se dělají na nesrovnatelně menších vzorcích obyvatel a chyby bývají v desetinách procent.

Prostému občanovi se hlavou honí myšlenky, zda takovéto skrčky moc zákonodárná i výkonná dělá vždy, jen do toho občan většinou moc nevidí.

Nestálo by za to uplatnit podobná pravidla při volbách do parlamentu a zejména do senátu? To by se ušetřilo peněz daňových poplatníků, kdyby komory zely prázdnotou.
Další články tohoto autora:
Josef Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku