Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 18.10.2004
Svátek má Lukáš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Otrávená bublina jménem Kořistka
 >ZDRAVOTNICTVÍ: O stříhání nehtů a komorách
 >PRÁVO: Předčasný masopustní rej
 >POLITIKA: Bude Gross vypovídat na detektoru lži?
 >SPOLEČNOST: Ochranářský šiml
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak bylo na Invexu
 >MÉDIA: Smějeme se s Františkem Janečkem & Co.
 >SPOLEČNOST: Je vůbec v Česku možná demokracie?
 >PSÍ PŘÍHODY: Zkreslené vnímání času
 >ÚVAHA: Naše zdraví a ČN
 >ZAMYŠLENÍ: Taková obyčejná privatizace
 >POLITIKA: Podle vzoru "gestapo"
 >SVĚT: Na okraj jednání o vstupu Turecka do EU
 >HISTORIE: Památník obětí komunismu tábor Vojna
 >PENÍZE.CZ: Obligace, pokladniční poukázky, STRIPS... nekoušou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
18.10. ZAMYŠLENÍ: Taková obyčejná privatizace
Mírek Pesat


Tak jsem se stal majitelem akcií "eseročka" (společnosti s ručením omezeným). Co je to za blbost, opáčí každý, znalý alespoň základních ekonomických pojmů.
Správné, nikdo nemůže vlastnit akcie nějaké s.r.o., jednoduše proto, že akcie patří neodmyslitelně k akciové společnosti.
Tedy, abych byl upřímný, já vlastně mám v trezoru zamčené /bezcenné/ akcie podniku Galena Opava a.s., které jsem získal naprosto legálně v druhém kole kupónové privatizace.
Poučen životem a poznáním, že lidé budou vždy nemocní, což znamená potřebu léků, "investoval" jsem svou kupónovou knížku do výše zmíněné farmaceutické společnosti, údajně druhé největší v ČR.
Obzvláště informace o vstupu amerického strategického partnera do podniku Galena mě utvrdila v mě volbě, spoléhal jsem na spolehlivě zhodnocení akcií a po nějakém roce i s dividendami , naivní , domnívat se, že výroba a obchodování s léky může vynášet .
Pokud si vzpomínám, nikdy jsem nedostal jedinou informací o tom, jak si podnik vede, jen náhodou jsem při brouzdání internetem zjistil změnu názvu, kdy se z Galeny stal IVAX ČR a.s. .
Můj předpoklad o tom, že lidé budou pořád nemocní a z toho titulu potřebovat léky se nenaplnil, usuzuju tak z faktu, že za celou dobu mi podnik nevyplatil ani korunu divident, povazuju za štěstí, že jsem nebyl podnikem požádán o nějakou formu finanční výpomoci.
Na celou záležitost jsem zapomněl, nebýt zpráv z burzy o úspěšném tažení akcií společnosti Zentiva, což jsou bývalá Léčiva a.s. , schválně jsem zkusil najít informací, jak si vedou akcie bývalé Galeny a potom to přišlo.
Jak to říkal nějaký ten starořecký filosof; "vše plyne", něco o tom, že dvakrát nevstoupíme do stejně řeky, dnes vím, že už nikdy nekoupím léky z Galeny Opava, dokonce ani výrobce IVAX ČR a.s. už neexistuje, jediné si mužů koupit /pro uklidnění/, nějaké "patáky" od IVAX Pharmaceuticals .s.r.o. .
A tak vlastní akcie "eseročka" leží bezpečně zamčené v trezoru mě české kanceláře, trochu tragikomedie, bezpečně uschované bezcenné "cenné papíry".
Proč to všechno píšu, snad proto, že stejnou zkušenost / podobnou /, mám s podnikem DESTA Děčín, nejde tu o pitomých tisíc korun za kupónovou knížku, jen vím, že podobně nebo stejně dopadly statisíce / možná milióny/ jiných akcionářů.
Nevím, proč DESTA došla osudu jakého došla ani neznám pozadí transformace Galena a.s. na společnost ručením omezeným, jediné co vím, jsou statisíce podvedených lidí, kteří svěřili své akcie podnikům, ty firmy měly správní rady, dozorčí rady, valné hromady, vše v souladu se zákonem, jak se s oblibou v "právním státě" říká.
Členství ve správní nebo dozorčí řadě bývá spojeno s finanční odměnou, většinou jde o veliké finanční obnosy /z pohledu obyčejného občana/ , ty peníze dostávají proto, aby dobře a zodpovědně řídili svěřeny podnik, resp. chránili zájmy akcionářů /všech/, nemůžu se ubránit dojmu, že v DESTĚ Děčín a GALENĚ Opava nikdo moje zájmy nechránil.

Mírek Pesat - Florida, 16. října 2004


Další články tohoto autora:
Mírek Pesat

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku