Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 19.10.2004
Svátek má Michaela
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: V minulosti nebo mimo mísu?
 >POLITIKA: Gott a Vondráčková pro policejní stát
 >ARCHITEKTURA: Podzim v Plečnikových zahradách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Konverze vrchu Mrázovka na park pokračuje
 >VESMÍR: Vedle jak ta jedle
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Dvě vdovy, aneb čas plyne
 >BRNO: Ještě o referendu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bloudění za humny
 >POLITIKA: Volební neúčast láme rekordy
 >KNIHA: Český rozhovor v čínském rozhlase
 >SVĚT: Co může dnešní Evropa nabídnout světu
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Anekdoty z německé ekonomiky
 >ÚVAHA: Siréna
 >PENÍZE.CZ: Dupe nosorožec po podepsaných smlouvách?
 >VZPOMÍNKA: Gottwald na stokoruně

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
19.10. BRNO: Ještě o referendu
Josef Ptáček

Článek o brněnském referendu měl jistý ohlas, je příznačné, že komentáře se profilovaly do dvou směrů, k budoucímu osudu brněnského nádraží ale i vůbec k referendu jako takovému.

Je nesporné, že samotné referendum proběhlo dle nastavených pravidel (stejně jako možná i referendum v Bělorusku). Je zde přece ale jen několik aspektů, které by se měly vzít v úvahu.

Referendum se uskutečnilo na základě podpisové akce aktivistů, kteří nesouhlasí s výstavbou nového nádraží v tzv. odsunuté poloze. Bylo proto nutné aby „hlasovací lístek“ obsahoval dvě protichůdné otázky? Nestačila by pouze jedna: Jste proti výstavbě nového nádraží v odsunuté poloze (anebo naopak)? Tím by se snížil obecně celkový počet oprávněných voličů, kteří by museli do volebních místností, ti kteří jsou pro odsun by mohli v klidu zůstat doma a radnice by jim ani nic takového nemusela doporučovat. 15% jich tam šlo zřejmě zbytečně, i sčítání by se zjednodušilo.

Je otázkou zda 50%-ní spodní limit účasti je spravedlivý. Dá se s velkou pravděpodobností určit kolik procent tvoří lidé, kteří k referendu nepřijdou ať už z objektivních či subjektivních důvodů (nemoc, nepřítomnost v místě hlasování, voliči nevyhovuje ani jedna z možností referenda, vůbec se o referendu nedozvědí, principielní nezájem o hlasování apod.) a proto jejich neúčast nelze přičítat k dobru ani jedné ze stran stojících proti sobě. Já bych to odhadoval tak na 30%, ale dalo by se to určit jistě přesněji. Pak by měl spodní limit účasti pro platnost referenda například být 35%, padesát procent je jednoznačně nespravedlivých, ať už pro jakoukoli stranu sporu.

Není to ani tak o brněnském nádraží ale o referendu vůbec, asi by bylo dobré kdyby po dalších referendech nezůstal v mnoha lidech hořký pocit, že s ním volení zástupci opět pěkně vykejvali.

Jen na okraj, k brněnskému nádraží: Nejsem aktivistou referenda, ani nikoho z nich neznám. Dokonce mi nevyhovuje ani jedna z možností předestřených v referendu, já jsem pro zapuštění nádraží pod zem - viz třeba nádraží Varšava centralnaja. Volil jsem tedy hlasování proti přesunu, což považuji za menší zlo ale nikoli konečné řešení.
Další články tohoto autora:
Josef Ptáček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku