Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 6.11.2004
Svátek má Liběna
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Koitus volební kampaně
 >PRAHA: Přecházení ulice a ochrana chodců
 >MOBY DICK: Odborářská plemenitba
 >VZPOMÍNKA NA LÉTO: Prázdninový den
 >ZAMYŠLENÍ: Jménem republiky
 >MÉDIA: Blesková zpráva: Arafat možná zemřel
 >AMERIKA: Evangelikálové
 >ZÁBAVA: Test znalostí - příčiny katastrof
 >USA: Amerika – day after
 >POLITIKA: Teď, když máme, co jsme chtěli…
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Nudle u nosu
 >ÚVAHA: Definice komunizmu jako politického systému
 >POLITIKA: O dvou slušných kandidátech v jednom obvodě
 >ÚVAHA: Boom
 >PSÍ PŘÍHODY: Složité vztahy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Média  
 
6.11. MÉDIA: Blesková zpráva: Arafat možná zemřel
Topí Pigula

Asi to zaznamenal každý. Jásir Arafat zemřel. Anebo taky ne. Během čtvrtečního večera média názorně předvedla, že být první je důležitější, než mít pravdu.

Český rozhlas Radiožurnál vyslal do etéru znělku. „BLESKOVÁ ZPRÁVA“ zaznělo mimo vysílací časy běžných zpráv. Jásit Arafat zemřel. Bylo zhruba 17.25. Je pravdou, že smrt palestinského vůdce je opravdu zpráva, která pohne cenou ropy i kursem dolaru. O cenách na burze ani nemluvě.

O 25 minut později blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu řekl, že možná zemřel, ale možná taky ne. V 17.50. zaznělo víceméně jasné poselství: Nezemřel! Zprávy Radiožurnálu v 18.00. “Některé zdroje tvrdí, že zemřel, jiné to popírají“. Totéž oznámila Prima v 19.00. Ovšem z odvoláním na francouzskou TV, která tvrdí, že zemřel. Uvedením zdroje se jistí, že kdyby zpráva nebyla pravdivá, tak nebyla jejich. ČTK ve 23.21 vydala zprávu, že „Izrael s Palestinci se dohadují o Arafatově pohřbu“. V páteční ráno ani CNN ani BBC zprávu o Arafatově smrti nepotvrdily. Jak to tedy je? V době psaní tohoto článku je Arafat zřejmě stále ještě naživu, respektive nikdo ještě jeho smrt oficiálně nepřiznal.

Oblíbené klišé o ověřování ze dvou nezávislých zdrojů je opravdu jenom klišé. Sami deníkáři a zprávaři neoficiálně přiznávají, že „se to stihnout nedá a ověření často spočívá v tom, že se podívají do jiných novin či agentur“. Tedy do jiného, nepřímého zdroje. Média tvrdí, že tu jsou pro nás. Pro masu. Jenže mase je jedno, jestli se dozví o Arafatově smrti o hodinu či den dříve, či později. Jde spíš o to, aby byl opravdu mrtvý. Mase nejde o to, aby „jejich“ noviny byly první, ale o to, aby mluvily pravdu. Jenže o tu ve zpravodajství jde čím dál méně.

Bylo jen otázkou několika hodin, kdy se objeví spekulace o tom, že Arafat byl zavražděn. První českou informaci o tom, že „Arafat byl otráven“ přinesla Prima v čtvrtek v 19.03. Prý to, tvrdí, vyplývá z prohlášení některých zdrojů. Logicky řečeno, pokud plácnete nějakou dostatečně mediálně chytlavou hloupost, budete citováni bez ověření. Kdepak by Prima ověřila pravdivost Arafatova zavraždění? Mimochodem, víte, kde žije Elvis?

Topí Pigula
Psáno pro Ústecký týdeník


Další články tohoto autora:
Topí Pigula

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku