Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 22.4.2005
Svátek má Evženie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Uražený Václav Klaus
 >EVROPA: Otevřená debata dle socialisty Leinena a konzervativce Vidal-Quadrase
 >POLITIKA: Možná mne pan Pehe příjemně překvapil
 >VÍKENDOVINY: Polámal se mraveneček (část I)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá -Noviny
 >EVROPA: Výkonnost věru nepřekonatelná
 >DOPRAVA: Čtyři povzdechy nad akcí Kryštof
 >PRÁVO: Klauni Evropy
 >POLITIKA: Vítejte na trase Špidla - Gross - (Kohout) - Paroubek
 >ŠKOLSTVÍ: Přijímačky a století Ovocného netopýra
 >PRÁVO: Čeka stále zasahuje
 >HISTORIE: V těžkých dobách (18/20)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odbory doporučují vládu bez Buzkové
 >PENÍZE.CZ: Náklady na výchovu dětí: má či nemá platit stát?
 >ÚSTAVA: O pravomocích prezidenta republiky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
22.4. DOPRAVA: Čtyři povzdechy nad akcí Kryštof
Ares

Nečiním tak často, ale koncentrace zážitků během jednoho dne, vlastně jedné cesty z Holešovic na Vinohrady, byla tak vysoká, že se chci podělit. Zdůrazňuji, že tím dnem byla středa, kdy bezpečnostní akce Kryštof vrcholila.

První setkání s Kryštofem

Na křižovatce kousek od Strossmayerova náměstí jsem stál na červenou na křižovatce. Blikla oranžová, pak zelená. Nic mě nehonilo, tak jsem se pomalu rozjel. Zdůrazňuji pomalu, protože nepatřím k těm paličům gum, kteří vyrážejí s ječícími pneumatikami hned na oranžovou. A najednou se mi zleva evidentně na červenou před autem prohnala policejní Felicie. Bez ostrého šlápnutí na brzdu bychom měli na světě o jednu havárii víc. Na troubení a blikání nereagovali, evidentně si byli přesně vědomi toho, co provedli. Kdyby to někoho z jejich nadřízených zajímalo, i když o tom pochybuji, tak RZ byla AHZ 84 93. Nicméně se ve finále nic nestalo, tak jsem pokračoval městem dále. To jsem ještě netušil, co mě čeká cestou.

Druhé setkání s Kryštofem

Kdo jezdí přes Štvanici, tak dobře ví, že většinu dne stojí zdvojené kolony aut v obou směrech, z centra i do centra. Vykukové samozřejmě kolonu předjíždějí a na jejím konci se snaží vtlačit zpět. Dva muži zákona se v poklidu věnovali průběžnému zastavování a kontrolování řidičů, spořádaně se šinoucích v koloně, zatímco se po tramvajových pasech proháněla auta řidičů, kteří evidentně a hrubě porušovali nejenom dopravní předpisy, ale také základní pravidla lidské a řidičské slušnosti. Ovšem nikdo ze dvou zmíněných mužů zákona tomu nevěnoval ani nejmenší pozornost.

Třetí setkání s Kryštofem

Stojíc ve zmíněné koloně jsem zpozoroval jiné policejní auto, právě dojíždějící na konec fronty směrem z centra. Podotýkám, že auto jelo bez majáku a sirény, uvnitř tři policisté, zčásti v civilu, zčásti v uniformách. Řidič přibrzdil, asi se rozhodl, že kolona je moc dlouhá, pustil maják (bez sirény) a začal předjíždět kolonu. Mohlo se samozřejmě stát, že právě v tom okamžiku dostal hlášení o neodkladném případu a vyrazil k němu. Jak praví klasik, „nevím, školy nemám“, ale to by asi na konci kolony maják nevypnul a nezařadil se zpět do kolony, že?

Čtvrté setkání s Kryštofem

Když už jsem si myslel, že dávka překvapení ze strany naší skvělé policie je pro dnešní den vyčerpaná, tak na mě čekal poslední střet s realitou na magistrále u Hlavního nádraží. Se zájmem jsem pozoroval opět policejní auto, jak místo aby podjelo magistrálu a způsobně na ni najelo nájezdem, který je k tomu určen, tak couvá na magistrálu sjezdem na podzemní parkoviště. Jak to dopadlo, nevím, ale žádnou ránu jsem neslyšel.

Kryštof všeobecně

Kromě občasného zpomalení v chronicky známých místech měření rychlosti a většího výskytu policistů v ulicích jsem žádné větší změny nezaznamenal. Nějak jsem si nevšiml, že by řidiči jezdili pomaleji, méně telefonovali bez hands-free, častěji se poutali, používali ukazatele směru nebo častěji pouštěli chodce na přechodech. Akce Kryštof má opět stejný průběh jako vždy. Pokutují pár chudáků, kteří mají prošlou lékárničku nebo nemají náhradní žárovky, vyplní tabulky a nechají se pochválit. Je-li akce pojmenována podle patrona dopravy, tak ten se musí obracet v hrobě.

Krásný den všem řidičům i neřidičům

Ares


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku