Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 25.4.2005
Svátek má Marek
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Samozřejmě by si to přečetl, než by to schválil, to nebyl žádný blbec!
 >ÚVAHA: Jak nás dva pánové z Unie učili diskutovat
 >EVROPA: EU ústava - panika v Bruselu
 >MÉDIA: Moravec opouští ČT – banální věc, nebo událost roku?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Smutné vyvrcholení výletu
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zářit jako kov na ostří nože
 >EVROPA: Proč francouzský levicový volič nesouhlasí s ústavou EU
 >ÚVAHA: Ohlédnutí za konečně-už-ne-premiérem
 >PSÍ PŘÍHODY: Pořádkůdbalá dáma
 >USA: Zapalovače končí v koších
 >DOPRAVA: "Řidiči sobě"
 >GLOSA: Co dělat, když vás cizí žena tahá za orgán - poučení z bible
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: 18. festival českých filmů Finále Plzeň 2005
 >PENÍZE.CZ: Prodáváte byt s hypotékou?
 >POLITIKA: Paroubek - The Best of Čeští premiéři

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Doprava  
 
25.4. USA: Zapalovače končí v koších
Jiří Wagner

(AP PHOTO)
Potřebujete připálit? Neptejte se lidí přicházejících po přistání z letadla.

14. dubna nabyl účinnosti zákon schválený americkým Kongresem zakazující přítomnost zapalovačů na palubách letadel. Zákaz se týká cestujících, kteří jsou nebo budou na palubě letadla, nebo se budou pohybovat v chráněných předletových zónách. Někteří kongresmani, mající v paměti případ "botového atentátníka" Richarda Reida, se obávali, že teroristé mohou k iniciaci bomby použít zapalovače (Reid se neúspěšně pokusil iniciovat svou bombu zápalkami během transatlantického letu v roce 2001).

Podle mluvčí Úřadu pro bezpečnost cestování (TSA) bylo za prvních pět dní platnosti tohoto zákazu objeveno a na kontrolních místech odevzdáno 142 709 zapalovačů. Většina z nich - 135 000 - byla odevzdána již na přepážkách, zbytek na dalších kontrolních místech nebo přímo při nástupu do letadla.
Zapalovače byly takto mezi 14. a 19. dubnem objeveny na 429 monitorovaných letištích. Počet zabavených zapalovačů bude ale jistě mnohem vyšší, údaj totiž vychází z tisíců stížností pasažérů leteckých linek.

TSA dosud dovoluje pasažérům zápalky, ovšem z toho prostého důvodu, že zápalky jsou totiž stávající technikou velmi nesnadno odhalitelné.
Pasažéři mají po příchodu na letiště jen málo možností, jak se zapalovače zbavit - buď se vrátit k autu a zapalovač nechat v něm, anebo jej odevzdat během kontroly.
TSA se nyní potýká s problémem, jakým způsobem se zabavených zapalovačů zbavit. Úřad proto kontaktoval několik firem, jež by zapalovače měly likvidovat jako nebezpečný odpad.

Jaký bude mít nový zákon vliv na prodej zapalovačů, zatím není příliš jasné.
Pensylvánská firma Zippo, výrobce světoznámých zapalovačů, odhaduje, že díky novému zákonu se bude pokles prodeje pohybovat mezi 20 až 30 procenty. Její prezident Greg Booth sice uznává, že jejich výrobky mohou být v kabinách letadel potenciálně nebezpečné, ale nesouhlasí s tím, aby stejnému zákazu podléhaly i zapalovače přepravované v zavazadlech. Podle Bootha nebyl zaznamenán jediný případ, kdy zapalovač v zavazadle explodoval, zapříčinil požár nebo způsobil jiné ohrožení letadla a cestujících. Pokud bude nadále tento zákaz platit i pro přepravovaná zavazadla, firma jistě pocítí zdrcující účinek. Kromě toho mnozí zákazníci leteckých společností kupují zapalovače Zippo jako suvenýr a zákaz se nepříjemně dotkne i další sorty cestujících - sběratelů zapalovačů, kteří letecky putují po celé krajině za účelem výměny nebo obohacení sbírky.

Ať to v USA dopadne jakkoliv, České aerolinie už pro jistotu vydaly na svých stránkách toto upozornění:

Vážení cestující,
s ohledem na nařízení bezpečnostních úřadů USA je s platností od 14. dubna 2005 na linkách z/do USA a US teritorií z bezpečnostních důvodů zakázáno mít u sebe nebo přepravovat jakékoliv zapalovače ve Vašich odbavených i neodbavených (kabinových) zavazadlech.
Děkujeme Vám za pochopení.

Těm, kteří se chystají na výlet nebo za prací do Spojených států, nezbude než se tímto upozorněním řídit. Aspoň pokud nechtějí, aby jejich zapalovač zmizel v odpadkovém koši.

Pramen: CNN.com, ČSA


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku