Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 6.5.2005
Svátek má Radoslav
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Ať žije TV a pracující inteligence!
 >SPOLEČNOST: Vepřín, koncentráky a falešná morálka
 >MÉDIA: Tomáš Feřtek – novinář, nebo aktivista?
 >POLEMIKA: Proč Jahn?
 >PENÍZE: Rovná daň je výhodná pro důchodce
 >SPOLEČNOST: Otevřený dopis ministru obrany ČR, vládě ČR a Parlamentu ČR
 >POLITIKA: Bláznivá hra na moc
 >SPOLEČNOST: Čeští zelení a marihuana
 >INTERNET: Elektronický podpis nalomen kolizí haše
 >POVÍDKA: Pálení čarodějnic
 >POEZIE: Nikoho nezabije!
 >AUTOMOBILY: Pozvánka do Roztok
 >PENÍZE.CZ: Dobrý obchodník musí umět ovládat své ztráty
 >EVROPA: Pájejte bez olova!
 >TEROR: Knižní trh v nových podmínkách

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  
 
6.5. MÉDIA: Tomáš Feřtek – novinář, nebo aktivista?
Ivan Brezina

Kritici médií občas tvrdí, že velká část novinářů jsou levicově orientovaní revolucionáři, považující pero (respektive klávesnici) za nástroj přeměny světa. Právě proto prý média podprahově straní odpůrcům globalizace, utopickým socialistům, zastáncům politické korektnosti, feminismu, ekologismu a dalším propagátorům agendy tzv. Nové levice. Důkazem, že na tomto tvrzení něco je, pro mně byl až donedávna můj bývalý kolega Tomáš Feřtek z Reflexu. Jeho názor, že svět je třeba vylepšovat, jsem sice nesdílel, ale považoval jsem ho za legitimní součást novinářské práce. Fakt, že se Feřtekovy články nápadně často kryjí s obsahem tiskových zpráv různých zelených skupin, jsem přičítal jen jeho rychlošípáckému nadšenectví a nedostatku kritického odstupu.

Tomáš Feřtek v Reflexu nápadně často píše o Hnutí Duha. V poslední době jeho aktivisty pochválil například za údajné opravy mediálních omylů o nedávné katastrofické předpovědi klimatického kolapsu, za blokádu Šumavy nebo za to, že se angažovali v cause Libkovic. Asi nejvíce charakteristickým textem z tohoto soudku je nedávný apologetický článek o větrné energetice. Feřtek v něm použil prvoplánově didaktické schéma - nejdřív popsal všechny "smrtelné hříchy", které odpůrci větrným elektrárnám vyčítají, a pak je hezky jeden po druhém vyvrátil. Struktura článku a způsob argumentace přitom nápadně připomínaly propagační brožurku, vydanou Hnutím Duha. Feřtek v Reflexu také mnohokrát medializoval nátlakové akce Greenpeace.

Letos v zimě jsem náhodou zavítal na stránky Hnutí Duha a s údivem zjistil, že Feřtek pro Duhu pracoval. Byl lektorem aktivistické Školy občanské iniciativy, kterou Duha pravidelně pořádá. Feřtekovými spolupracovníky v ní byl i někdejší tiskový mluvčí Greenpeace Václav Vašků a ředitel kampaní Greenpeace v České republice Jan Haverkamp.

Člověk nemusí být expertem na teorii masové komunikace aby cítil, že tu něco není v pořádku. Na Feřtekově vyhraněném osobním názoru ani na jeho prosazování v médiích samozřejmě není nic špatného. Jde o zcela legitimní odrůdu subjektivní tzv. advokátské žurnalistiky, která stojí v protikladu objektivně laděné deníkové zpravodajštině.

Pokud ale Feřtek zároveň pracuje pro skupiny, o kterých pozitivně píše, porušuje tím obecně uznávané hranice novinářské etiky. Pro srovnání si představme konzultanta tabákového koncernu, který v masce "nezávislého publicisty" v médiích prosazuje studie o neškodnosti cigaretového kouře. Pokud už soudný novinář dělá zakázku pro nějakou firmu či zájmovou skupinu, sám sobě uloží doživotní zákaz psát o ní a o její agendě. Pro ty nesoudné jsou tu nejrůznější redakční etické kodexy, hlídající střet zájmů. Má redakce Reflex podobný kodex? Věděla o Feřtekově spolupráci s aktivisty Hnutí Duha a Greenpeace? Šlo v jeho případě jen o spasitelskou snahu pomoci "dobré věci", nebo o placený "vedlejšák"? Programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký, kterému jsem tuto otázku opakovaně položil, mi na ni neodpověděl.

Proč o tom všem píšu? Po dlouhé době jsem se včera podíval na Feřtekovy osobní stránky na webu Reflexu a četl:

"Hrad.cz Opravdu unikátní ukázku ekologického i ekonomického zmatení Václava Klause najdete na hradních stránkách v textu, který zdůvodňuje, proč prezident nepodepsal zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie…

Pokud vás zajímá ekologická literatura, tedy přesněji literatura na pomezí biologie a společenských věd, zajímavé tituly najdete v internetových knihkupectvích na adresách:
Hnutí DUHA - Ekologická organizace Hnutí DUHA
Nakladatelství PASEKA…"

Je to jen pár dnů, co Hnutí Duha vydalo tiskovou zprávu s kritikou Klausova negativního postoje k zákonu na podporu obnovitelných zdrojů energie. Feřtek ji teď na webu Reflexu papouškuje a ještě při tom zároveň propaguje "zajímavou" literaturu svých zaměstnavatelů. Na stránkách nejnovějšího čísla tištěného Reflexu píše v souvislosti se zákonem na podporu OZE o Klausově "trapné roli trucujícího nedouka". Tvrdí, že president prý při svém odmítnutí zákona "vychází ze zmatených a nepřesných informací a jeho závěry se často zásadně míjejí s realitou." S realitou se přitom ve skutečnosti míjejí závěry samotného Feřteka - už proto, že vychází z ideologicky zkreslených informací, které trapně přebírá od zelených skupin, pro něž pracuje.

Feřtek tedy zjevně nechápe ostrou hranici mezi novinařinou a lobbingem, respektive public relations. Jeho články o ekologii už nelze brát vážně. Čtenář totiž nikdy neví, jestli je napsal redaktor Reflexu nebo spíš aktivista Hnutí Duha či Greenpeace.
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku