Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 21.7.2005
Svátek má Vítězslav
  Výběr z vydání
 >SVĚT: O americké Koka-kolonizaci
 >SPOLEČNOST: Kolik svobody můžeme obětovat bezpečnosti?
 >POLITIKA: Děd Vševěd z Vysočiny a spravedlnost
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Magoři u pumpy
 >DLOUHÁ CESTA 7: Praobyvatelé Klokánie
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyšla nová Mudrová
 >POLITICKÝ CIRKUS: Bublan táhne proti teroristům
 >ESEJ: O kořenech
 >NÁZOR: Nervy v kýblu
 >PSÍ PŘÍHODY: Proč mě to psisko vlastně vítá?
 >KNIHA: Co víme i nevíme o Albertu Einsteinovi
 >KULTURA: Náměšť, Hansard a LFŠ
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: SOS varuje turisty směřující do Itálie
 >EKONOMIKA: Dobré zprávy z USA
 >PENÍZE.CZ: Jak žít na dluh

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  
 
21.7. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyšla nová Mudrová
Jan Kovanic

Ivana Mudrová u Znosímského kamene

Před dvěma měsíci jsem vám doporučoval dílko Ivany Mudrové o méně známých i neznámých místech uprostřed nejznámějšího města planety, totiž zeměpisně přírodopisnou, kulturně historickou, prostě nestydím se to napsat, vlastivědnou knížku Prahou s otevřenýma očima. Před rokem jsem referoval o neméně báječném bedekru stejné autorky Kam značky nevedou. To jsem ovšem ještě netušil, že titul měl správně znít "Kam značky nevedou I". Tak. Protože vychází dvojka. A tady bych mohl s recenzí skončit. Ona to není ani recenze, ani informace, jen doporučení:

"Vyšla nová Mudrová, běžte si ji koupit! Ať ji ještě o prázdninách užijete."

Ale přidám ještě pár informací: V knížce je na sto námětů k výletům na neznámá místa uprostřed těch nejznámějších lokalit. Často tudy projíždíte nebo procházíte, ale nevíte, že stačí jen otočit hlavu a spatříte třeba kamenného lva, tam za tím křovíčkem smírčí kříž a nebo že v téhle chalupě žil slavný spisovatel. Nepročetli jste si totiž internetové stránky obcí Drchava nebo Skramníky, nevytáhli jste z knihovny po dědečkovi Jiráska, neprokousávali jste se knihami pamětníků, nebrousili jste v archivech. Ivana Mudrová, četla, vytahovala, prokousávala se - a chodila a jezdila a fotografovala - a pak vám to napsala....

Však to znáte z její první knížky. Ale jestli si myslíte, že jste si už odbyli Kokořínsko, Máchův kraj a Pojizeří, pak se nemylte. Autorka se totiž vrací na místa činu a dotkává síť historie a krajiny. Opět se tu setkáte s Karlem Hynkem Máchou, ale nově třeba s Jiřím Weilem, který v posledních deseti letech svého života pobýval v chalupě ve Vrchovanech.

Nově zabrousíme na Kolínsko, Kutnohorsko a Čáslavsko, dorazíme až na Havlíčkobrodsko a střední Posázaví, ale hlouběji na Moravu se protentokrát (?) ještě nepustíme. Obloukem se vrátíme na Vlašimsko a Českou Sibiř a nakonec zavítáme i do jižních Čech na Soběslavsko a Třeboňsko.

Jemináku, vždyť já tu zemi znám! Sion na Kutnohorsku, bílé žehušické jeleny, Mláku u Nové řeky, most přes rybník Vítek ve Staré Hlíně u Rožmberka, Svatou Annu u Pohledu, Okrouhlice Jana Zrzavého... Ale co věcí jsem nevěděl. Třeba že Zrzavý pochází z Vadína. Ta škola, ve které se narodil, patřila chvíli Vadínu - a chvíli Okrouhlicím. A ten kostel v Krásné Hoře, kam chodili z Vadína na mši, ten znám taky. Ale jenom ze Zrzavého obrazů. Tak teď jsem se podíval i na jeho fotografie.

Ale o některých místech něco vím, a s autorkou se o to rád podělím. Můžete i vy. Právě se totiž zprovozňují stránky "Kam značky nevedou", které mají sloužit jako internetový zdroj doplňujících informací ke stejnojmené knížce. Budou tu obrázky které v knize nebyly, mapky, případně souřadnice GPS a podobné informace. Stránky už zhruba fungují a postupně se budou doplňovat. Ještě se na nich pilně pracuje, ale už můžete mailovat své připomínky, ohlasy či posílat náměty.

Takže ještě se mrkněte na ty stránky, a pak už běžte do knihkupectví. Nebo si napište... svaté Anně o dáreček. A už mě nezdržujte. Já si jdu číst.

Psáno v Praze dne 20. července 2005

(Ivana Mudrová: Kam značky nevedou II., vydalo nakladatelství Lidové noviny, 270 stran, spousta fotek od Ivany Mudrové a Karla Sejka, formát akorát tak do kapsy výletní bundy, cena 199,-)

web: http://kamznackynevedou.net


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku