NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SWNET
Středa 24.5.2000
Svátek má Jana

Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

Archiv vydání
Stálice


Když jsem si přečetl článek "Motejlové odlétají, reforma (její potřeba) zůstává", tak je mi trošku smutno. Píšete, že "Soudnictví - to je něco, co je jedno z nejhorších co v republice máme." Rozhodně si nemyslím, že by soudy, jako instituce fungovaly hůře, nežli jiné složky státní správy. Problém je dle mého názoru v tom, že soudy nejjasněji odrážejí stav společnosti.
>>>


Rozhodnutim parlamentu odlozit liberalizaci Telecomu jsem velmi zklaman, stejne jako vsichni ostatni, kdo si uvedomuji dalekosahle dopady tohoto rozhodnuti. Nic jineho bych si nepral tak jako to, aby se situace na trhu telekomunikaci priblizila situaci v normalnich zemich. Bohuzel se nemohu ubranit dojmu, ze znacnou cast viny na sobe nesou vsichni obcane Ceske Republiky.
>>>


Dovolte mi, abych se s Vámi podělil o rozhořčení nad slovy předsedy vlády Miloše Zemana, kterými nedoporučil schválení 28. září jako státního svátku: "...Svatý Václav na rozdíl od svého bratra Boleslava a koneckonců i na rozdíl od ostatních Přemyslovců dospěl k názoru, že ohnutá páteř je tím nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s velkým sousedem. Myslím si, že není náhodou, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí druhé republiky, jestliže svatováclavská tradice byla tradicí protektorátu, jestliže v této zemi byla udělována svatováclavská orlice Emanuelem Moravcem." atd...tolik Miloš Zeman.
>>>


Přiblížení Venuše k Jupiteru
Ve středu sedmnáctého května se setká Jupiter s Venuší. Při pohledu ze Země se kolem půl jedné našeho času přiblíží na pouhou jednu úhlovou minutu.
>>>


Stále dochází k matení pojmů. Právo shromažďovací je v naší zemi zajištěno Ústavou , tudíž o něj není třeba žádat a v žádném případě žádný úřad nemá v pravomoci demonstraci povolovat či dokonce zakazovat. Toto ústavní právo dále upravuje speciální zákon o shromažďování. V něm nenaleznete jediný odstavec , který by hovořil o "žádosti " či o "povolování".

>>>


Bydleli jsme spolu s manželkou v domku s její pratetičkou, která zemřela loni 30.12.. Protože byly do domu zavedeny dvě telefonní přípojky, požádali jsme Telecom o zrušení přípojky zemřelé tetičky v lednu (v prvním lednovém týdnu, přesné datum neznám). V únoru přišel výpis k zaplacení. Zavolali jsme na Telecom, co že se to děje, že jsme nechali telefon odpojit, tam nám řekli, že telefon už je odpojen, ale platbu za leden je potřeba uhradit.
>>>


Mám několik poznámek k Vašemu hodnocení procesu s Liborem Novákem.
Jen naiva mohl očekávat, že privatizace státního majetku v rozsahu stovek miliard Kč proběhne tak, že se podniky dostanou do rukou odborně zdatných a morálně vyspělých majitelů. Takoví v naší zemi před 10 lety skoro neexisto- vali. Obdobně na tom byli i ti, co rozdávali - ouřadové ve státní správě, bankách a komisích všeho druhu. Za takových podmínek musel každý způsob privatizace skončit tak, jak skončila i ta cesta, která byla zvolena - korupční skandály, rabování podniků, nesplácené úvěry, bankroty.
>>>


Z televizního zpravodajství: v Břestu na Břeclavsku někdo kácel posedy. To jsou ty veže, ze kterých vrazi zvířat ze svých kulovnic masakrují zvěř. Na obrazovce s eobjevil i jeden z nich, takový milý, nevinný myslivecký strejc. Stěžoval si... a jeho stížnost byla velmi pikantní...
>>>

 

 
Miloš Zeman coby počítačový guru:
Všechny počítače na úřadu vlády jsou chráněny hesly, takže je naprostý výmysl Mladé fronty, že by se to mohlo z tohoto počítače zkopírovat, i kdyby to tam bylo (materiál proti Buzkové).
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Holandsko

24.5. HOLANDSKO: Holanďané nejsou škoťáci
Darja Alsterová
Když se řekne "dutch treat", tak se tím myslí, že každý bude platit sám za sebe. Je to jedno z rčení, které poukazuje na příslovečnou holandskou šetrnost. Ten obraz však jaksi nesouhlasí, když vidíme tu štědrost v případě postiženého města Enschede.

Na konto národního kalamitního fondu bylo desátý den po neštěstí složeno 10 miliónů guldenů. (1 gulden je asi 17 korun.) Pro srovnání: akce "Kosovo" vynesla 111 miliónů, akce "Mitch" 100 miliónu a akce "Turecko" 43 miliónů guldenů. Počet soukromých akcí roste jako houby po dešti: pořádají se benefiční koncerty po celé zemi, jsou advokáti, kteří dávají rady zdarma, hospody se vzdávají zpropitného ve prospěch postižených a třicet radiových vysílaček pouští desky na přání - ale ne dřív, než posluchač slíbí, že složí částku na Enschede. Kdosi prý tak složil 20 tisíc guldenů... a objednal si veselou písničku.

Je však i pomoc nemateriální: kromě rozsáhlé psychiatrické péče se například ve Velkém kostele v Enschede pořádají celý týden takzvané "koncerty útěchy". Zřejmě místní obyvatelé útěchu potřebují - každý večer je kostel plný. Lidé jsou tak spolu a můžou se navzájem podporovat. A nakonec: hora - snad desetitisíce - kytic na náměstí, říká své.

Také Němci nejsou škoťáci, například: v městečku Gronau, které leží vedle Enschede napřes hranici a čítá 40 tisíc duší, bylo nastřádáno v rámci akce "Nachbarn helfen Nachbarn" - sousedé pomáhají sousedům - už 335 tisíc DM. Očekává se, že bude dosaženo půl miliónu DM.

Pověst holandské šetrnosti zřejmě pochází už ze 17. století - z doby, kdy Holanďané platili za kupce Evropy. Jak to u obchodníků bývá, snažili se co nejvíc peněz nastřádat a co nejmíň vydat. Tuto vlastnost - nevydávat peníze zbytečně - si jejich potomci udrželi v genech podnes. Na druhé straně, Holanďané nikdy nebyli skoupí, když se jednalo o pomoc těm, kteří ji potřebovali. Amsterodam byl tradičně útočištěm pro uprchlíky z celé Evropě - jako například náš Jan Amos Komenský, v roce 1656.

Omlouvám se obyvatelům Skotska, jestli titulek tohoto článku vyzněl jaksi nepřívětivě. Já neříkám že vy jste škoťáci. Ono je to jenom takové rčení, asi takového něco, jako když se řekne "dutch treat".

Darja Alsterová (alster@dds.nl), HolandskoDalší články tohoto autora:
Darja Alsterová
Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RODINA A PŘÁTELÉ: Když pánbůh není doma

 • MROŽOVINY: Něco z Hornblowera

 • LINUX: Výhody a nevýhody open source

 • ASTROLOGIE: Bravo, Grygar! Bravo, Sisyfos!

 • PSÍ PŘÍHODY: Psí věrnost a psí zdrhání

 • SLOVENSKO : Šikmé oči kulturního ministra

 • LITERY: Svatoušci ve službách Satana (teologická glosa k českému zákonodárství)

 • ROPÁK ROKU: Dopis poslance Jiřího Drdy

 • HOLANDSKO: Holanďané nejsou škoťáci

 • TELEKOMUNIKACE: Protiklad monopolu Telecomu a zájmů zákazníka

 • SCI-FI: Garen: další Mark Stone (recenze)

 • TELECOM: Jen jestli vás nešidí!

 • PSI: Jsou to šelmy, s tím je nutno počítat

 • ZÁKON O VOLBÁCH: poznámka ke stanovisku pana Ing. Jana Fischera CSc.

 • ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Cihla (možná) zlata předána, chvála bohu

 • Na okraj
  Zemanuv ustupek Slovensku nebyl na miste. Opravnenost nasich naroku na tzv. slovensky dluh z deleni federace potvrdilo nekolik mezinarodnich auditu a kdybychom se obratili na mezinarodni soud, je velmi pravdepodobne, ze by rozhodl v nas prospech. Ja to proto beru tak, ze Zeman udelal gesto, ktere kazdeho obyvatele stalo cca 2500 Kc. De facto tak zvetsil schodek statniho rozpoctu v nekterem budoucim roce (v tom, kdy by se podarilo evidentni dluh od Slovenska cestou mezinarodniho prava vymoci) o nejakych 25 miliard (plus uroky, ktere by za ty roky byly pekne tucne). Uznavam, ze Klausova vlada nas okradla o mnohem vic, ale to jeste neznamena, ze se musime dal v zajmu dobrych sousedskych vztahu okradat dobrovolne sami. Pro mne to znamena, ze socialni demokracii, pokud ji povede dale Zeman, nikdy nedam svuj hlas.

  Jan Kucera  Jsem trochu překvapen, že i O. Neff přijímá tezi, že je pro zahraniční politiku chytré a výhodné, když je o ČR známo, že sice ráda uzavírá smlouvy, jako byla ta o dělení majetku, ale nerada nevymáhá jejich plnění. Primárně jsou za tento stav zodpovědní dva: Klaus a Zeman. Pokud se Klaus se raduje nad ukončením tohoto příběhu, pak je to hlavně proto, že ten, kdo uzavřel smlouvu odělení majetku (a získal za to kdysi politické body), s jejímž plněním druhá strana smlouvy nikdy nepočítala, byl on. Zemanova chyba zase je, že tvrdí, že pohledávka byla nevymahatelná a tudíž nulové hodnoty, protože ji Slovensko neuznalo. To je nesmysl. I neuznaná pohledávka se dala prodat, byť za část její nominální hodnoty např. důstojné investiční instituci s armádou právníků, která se na podobné transakce specializuje. Odhaduji, že v tomto případě by se dalo získat řádově 10-20%, zní to jako málo, ale je to o 2-4 ročních rozpočtech Akademie věd. Hlavně škoda ale nastává tím, že dále pokračujeme v budování image země, která v zahraniční politice divadelně řve tam, kde nemá, či nic nemůže ovlivnit (Kavanova iniciativa, komentáře ODS k EU), a tam kde o něco jde mlčí, či rovnou kapituluje. Na druhou stranu, jak ukazuje i komentář O. Neffa, tento přístup k zahraniční politice většině občanů zjevně vyhovuje.

  Miroslav Singer
  Expandia

  Sdílím názor vyjádřený v příspěvku v Neviditelném psu, týkající stupidity nálepek na autech. Avšak jsem z Brna (téměř) a zde jezdí spoustu aut s touto nálepkou (případně s nálepkou Já su z Brna) již delší čas. Je to dáno tím, že mnoho celorepublikových firem má sídlo v Praze a tam např. na leasing nakoupila auta, která pak s pražskou SPZ jezdí po pobočkách v celé republice. My naopak máme sídlo v Brně a v Praze tak naši kolegové již dlouho jezdí s brněnskou SPZ. Nic to však nemění na xenofobii našich spluobčanů, kdy jsou např. na brněnsku poškozována auta jen proto, že xenofobista si myslí, že jde dle SPZ o auto "nafoukaného" Pražáka.

  Daniel Jurečka