NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Čtvrtek 8.6.2000
Svátek má Medard

 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

ZÁHADA: Šestý dopis pro Marii - komentář

DOKUMENT: Šestý dopis pro Marii

CHTIP : Patříš do dnešní doby?

RODINA A PŘÁTELÉ: Zdvořilosti za proměnného počasí

PSÍ PŘÍHODY: Sára II. není jediné štěně v našem okolí

DETEKTIVKA: Rusalka v řece

MINIZPRÁVY z Holandska

ZÁHADA : Jiná dimenze v pohoří Tríbeč

ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudí černí aneb Vítězný Červen

PITÍČKO: Jak je to s whisky

SPOLEČNOST: Prvních deset dnů v Čechách (po 18 letech v USA)

GENETIKA: Klonování jako elixír mládí?

MÉDIA: Symbol mediální policie odchází

SOUDY: Motejl říká, že MFD otiskla zavádějící článek

POLITIKA: Kdyby toho Havla neměli, asi by si ho museli vymyslet…

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Holandsko

8.6. MINIZPRÁVY z Holandska
Darja Alsterová
Vše o slanečcích, aneb jak poznáte pravého Holanďana
Když se řekne "holandské nové", tak každý, včetně dětí, koček a psů, ví o co se jedná. Znamená to: nastala sezóna čerstvých slanečků a její zahájení se musí náležitě oslavit. Začíná to vždy ve Scheveningen dražbou prvního soudku slanečků a výnos tradičně připadá některému charitativnímu účelu. Tento rok soudek ukořistil jeden obchodník s rybami za 115 tisíc guldenů a to ještě řekl, že je to dobrá investice - že si koupil skvělou reklamu. Peníze tentokrát přijdou ve prospěch Paralympics v australském Sydney. No a potom vypukne slavnostní ochutnávka: v přístavu je sešlost lidí známých i neznámých, jsou tam novináři vyzbrojení kamerami a jsou tam stánky kde se rybičky servírují.
A takto se slanečci správně jedí:
vezmete slanečka za ocásek, popřípadě ho prvně oplácáte v syrové krájené cibulce (to je ovšem barbarský zlozvyk, protože se tím maskuje jemná rybí chuť), vyzdvihnete ho do výše, hlavu zakloníte a slanečka do sebe soukáte ze shora.
Sezóna "holandských nových" trvá od května do července, kdy sledi jsou nejtučnejší a proto nejchutnější. Syrové ryby se už na palubě lehce nasolí a zmrazí, čímž se konzervují a vzniknou slanečci.
Když uzříte kohosi, kdo výše popsaným způsobem konzumuje slanečka a kdo navíc přitom dělá, jako že mu to znamenitě chutná - tak velmi pravděpodobně máte čest státi tváří v tvář s pravým, nefalšovaným Holanďanem. Tradiční slaná delikatesa byla také nabídnuta trenérovi tureckého fotbalového družstva, které se momentálně usadilo v Holandsku kvůli mistrovství Evropy. Zachoval se odvážně: vyzdvihl slanečka nad hlavu, ale potom si to rozmyslil a položil slanečka zpět na mísu. Tak vidíte - ergo demonstrandum est: není to žádný Holanďan!

Tatínek porodil 70 dětí
Víte, že to chodí u mořských koníků trochu jinak? Tady maminka snese tatínkovi do kapsy (jako u klokana) vajíčka a tatínek je potom donosí. Nedávno tak sameček v akváriu National Sea Life ve Scheveningen doplnil sbírku mořských živočichů sedmdesáti novými hříbátky...

Darja AlsterováDalší články tohoto autora:
Darja Alsterová
Počet přístupů na stránku: