NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Úterý 13.6.2000
Svátek má Antonín

 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

FOTBAL: Češi prohráli - co na to řekli Holanďané

FOTBAL: kdo gól nedá, nevyhraje

FOTBAL: co je vlastizrada

RODINA A PŘÁTELÉ: Velké manévry v Metru

PSÍ PŘÍHODY: Zajímavý jev - oprsklí kosové

CHTIP: Murphyho zákony a láska

POLITIKA: Evropa nás už dávno nechce, ani po nás nevolá

LITERY: Klip s klasikem (pokus o dramturgické epigonství)

POLITIKA: Odírání občanů za předraženou elektřinu, proces s Novákem a bezcharakternost výrobců cigaret

POLITIKA: Proč bychom se nešklebili

ŠAMANOVO DOUPĚ: Děti se dívají

VOLBY: O co jde ve volebních zákonech

MEJLEM: O fotbalu, o architektuře

SLOVENSKO : “Dobrou noc, soudruhu Mao”

ARCHITEKTURA: Čokoládovna v Noisiel-sur-Marne

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Holandsko

13.6. MINIZPRÁVY z Holandska, (eff)
Největší internetová kavárna otevřena v Amsterodamu
Pátého června byla v Amsterodamu otevřena největší internetová kavárna na světě. Nazývá se easyEverything a patří stejnému majiteli jako letecká společnost easyJet. Kavárna to však vlastně není. V místnosti velké jako sportovní hala (1000 m2) se nachází 650 superrychlých počítačů na dlouhých stolech, jeden vedle druhého. Pivo se tam nepodává - můžete dostat jenom kávu, čaj a malý zákusek. Přítomní počítačoví experti pomůžou méně zkušeným zakazníkům, či poskytnou radu při problémech. Mezi stoly se prochází hlídači, kteří hlídají jestli se neděje nic nepatřičného. Ceny jsou (zatím) mimořádně nízké: za f 2,50 - což je tak cena za jeden bochník chleba - se můžete brouzdat 5 hodin na internetu a to 24 hodin denně. easyEverything má už několik poboček ve velkých městech v Evropě a v rychlém tempu otevírá další. Novopečený menažér z amsterodamské filiálky říká: "Doufáme, že rychlý internet k nám přiláká hodně studentů. Nebo také skupinky přátel, kteří přijdou hrát počítačové hry proti sobě. Z turistů, kteří si jenom chtějí zkontrolovat e-mail, bychom živi být nemohli."
Když si to spočítáte: 650 počítačů na ploše 1000 m2, to je maximálně 1,5 m2 na jeden počítač, ale efektivně to je ještě míň. Tedy nic pro klaustrofoby a lidi s dlouhýma nohama!
easyEverything má (pochopitelně) také webovou stránku, jsou tam také fotky, jak to u nich vypadá.

Mailování pro mrňata
Vláda chce, aby již koncem příštího roku všechny základní a střední školy byly připojeny na školní síť - uzavřený internetový systém. Zatím je jich připojeno pouze 300. Na zrychlení projektu bylo rezervováno extra 100 miliónů guldenů. Zaměr je, že všechny děti od 8 let dostanou vlastní e-mailovou adresu.
Kéž by všechny děti na světě měly mail a mohly si vzájemně mailovat - pak by mohlo na světě být míň předsudků, míň válek, víc porozumění a více prosperity. V tomto kontextu mě napadá jedna anekdota - slyšela jsem ji v televizi vyprávět jednu spisovatelku z Jižní Afriky, kteráž se stala svědkyní této příhody:
malý, bílý chlapeček si pozval svého kamaráda, černého chlapečka, k němu domů, na hraní. Odpoledne si přišel tatínek černého chlapečka synka vyzvednout. Zazvonil a přišel mu otevřít bílý chlapeček. Když (zřejmě poprvé) uzřel pána u dveří, překvapeně zvolal: "Jééé, já jsem nevěděl, že tvůj tatínek je černoch!"

Darja Alsterová
Další články tohoto autora:
(eff)
Počet přístupů na stránku: