NEVIDITELNÝ PES    //   EUROPE'S   //    ZVÍŘETNÍK   //    BYDLENÍ   //    EKONOMIKA   //    VĚDA   //    SCI-FI   //    SWNET
  
Pondělí 26.6.2000
Svátek má Adriana

 Rubriky:
Svět
Austrálie
USA
Německo
Ukrajina
Kanada
Nikaragua
Holandsko
Politický cirkus
Rodina a přátelé
Bartovy příhody
Zábava
Kultura
Společnost
Politika
Šamanovo doupě
Mrožoviny
Litery
Slovenská kronika
Stručně
Kronika dne

TOP 50, TOP 100
Archiv vydání
Stálice


 Výběr z vydání:

RODINA A PŘÁTELÉ: Byl to věru skvělý Parcon

LEGRACE: Z pojišťováckých protokolů

CHTIP: Pikantní přesnídávka

PSÍ PŘÍHODY: Psi na Parconu

MINIZPRÁVY EURO 2000

ŽANTOVSKÝ: Minulý pátek patřil k nejpřízračnějším dnům
v historii demokracie v České republice


FILM: Vítězové a poražení

MEJLEM: O výrobě elektrické energie ekologickou cestou, o MEMOBOXU od mluvčího Telecomu

EKOLOGIE Polemika Škop - Brezina

LITERY: Vzkaz z popraviště (k 50. výročí popravy Milady Horákové)

MARIHUANA: Doležal předvádí pěstírnu na Netu

MROŽOVINY: First Draw.

POLITIKA: O sektě jménem ODS a nepotřebném Senátu

POLITIKA: IPB není Barings, bohužel …

SLOVENSKO : Prezidentova nemoc odkryla bordel

 Hledání:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Holandsko

26.6. MINIZPRÁVY EURO 2000
Darja Alsterová
Holandsko porazilo Jugoslávii s neuvěřitelným 6:1
Než byl Patrick Kluivert v 61. minutě nedělního zápasu vyměněn kvůli zranění, stačil dát 4 góly. Dohromady jich během tohoto ME udělal 6. Reportér blahopřeje Kluivertovi: "Máš nejlepší skore během tohoto turnaje, co tomu říkáš?"
Kluivert: " Ještě si to plně neuvědomuji... nejdůležitější však je se dostat do finále - způsob, jakým se to docílí, je méně důležitý..."
Reportér: " Nechal ses vyměnit - nechtěl jsi raději ještě několik gólů přidělat?"

Kluivert: " Celkem to stačilo, je dobře dát šanci také někomu jinému..."
Legendární fotbalík Johan Cruijff po zápase pro změnu nesýčkoval - řekl: "Hráli dnes výborně. Nejlepším hráčem dnes byl, co mě se týče, Dennis Bergkamp. Je to kreativní hráč. Gól sice nedal, ale při každé úspěšné akci hrál roli."
Kouč Frank Rijkaard reaguje: " Po takovém zápase nezbývá, než být spokojený a udělit týmu velký kompliment....Prvně si úspěch náležitě oslavíme a potom se zahloubáme nad hrou Italů, našich dalších soupeřů!"
(25.6)
Vláda na fotbale
Skoro kompletní vláda a hodně zaměstnanců parlamentu sedělo ve středu večer na tribunách amsterodamské Areny s dívalo se na zápas mezi Holandskem a Francií. Předseda křesťanských demokratů v parlamentě, Jaap de Hoop Scheffer, zařídil, aby se kvůli zápasu šlo dřív domů. Předem se ministři na utkání těšili a každý předesílal, že holandské fotbalové mužstvo vyhraje. Premiér Wim Kok: "Bylo by dobře, kdyby se nadělalo hodně gólů - kdyby tak naši vyhráli 4:3 nebo 3:2!" Takže mu to "oranžoví" udělali podle objednávky - vyhráli 3:2.

Francouzi spokojeně prohráli
Při utkání mezi Holandskem a Francií vlastně o nic nešlo - obě země totiž už měli zajištěné místo ve čtvrtfinále. Dokonce se šuškalo, že by Francouzi raději prohráli, protože by potom mohli zůstat tam kde jsou - sice v jejich táboře v Belgii a to by byla pro ně výhoda. A holandský tým zase měl zájem na tom, aby vyhrál, protože by potom mohl zůstat tam kde je - sice v Holandsku a to by byla výhoda opět pro Holanďany.
Ovšem v předvečer zápasu se francouzští hráči dali slyšet, že o tom nemůže být řeč, že by chtěli záměrně prohrát. Jejich kouč Lemerre se mazaně postaral o to, aby tomu i jinak být nemohlo: na hřiště tentokrát poslal relativně hodně rezervních hráčů a hvězdy - jako je Zidane - nechal sedět na lavičce. Je jasné, že takový "B-tým" potom chce ukázat, co umí! Nicméně Holanďané vyhráli přece, nikdo se dlouho nermoutil a spokojenost nakonec byla na obou stranách.

Oranžový šovinismus?
V Holandsku vidíte tyto dny málo věcí, které nejsou oranžové - jsou tu oranžová: trička, čepice, vlasy, kravaty, květiny, praporky, vázy, pudinky, dorty, limonáda, plechovky s pivem, patníky, auta, v oranžovém plastiku balené domy... Mračna oranžových fanoušků barví na oranžovo ulice, náměstí a vnitřky hospod.
Přece se však nemohu ubránit dojmu, že se tady o nějaký extrémní šovinismus nejedná. Samozřejmě, že tu lidé také mají radost z toho, když "oranžoví" vyhrávají ve fotbale. Ale v první řadě - myslím si - jim jde o to, že je co slavit. Lidé vychutnávají to, že můžou být spolu, že je dobrá nálada, že teče hojně pivo, že můžou zpívat fotbalové písně, tančit a křepčit na ulici, veselit se. Spíš je to něco na způsob lidové veselky nebo karnevalu (tady populární hlavně na jihu Holandska). A když se vyhraje, tak se může slavit dál!

Fotbalová kampaň proti AIDSu
Holandské velvyslanectví v africké Keně spojilo příjemné s užitečným: v nejchudší čtvrti hlavního města Nairobi, kde většina obyvatel nemá televizi a často ani proud, byla umístěna projekční plátna, na kterých se živě pomítaly fotbalové zápasy. Několik tisíc lidí se s chutí na fotbal dívalo. Věc však měla háček: fotbal byl prolínán informacemi, týkající se prevence nemoci AIDS. V Keně je AIDS velký problém - čtvrtina obyvatestva je HIV-pozitivní. Ne však každý si z kampaně něco dělal: jeden mladý muž dal vědět: "Kdepak, já kondom neužívám. Vy přece také nejíte banán se šlupkou!" Zaměstnanec velvyslanectví však prohlásil: "I kdyby jenom několik procent lidí se nechalo kampaní ovlivnit, tak jsme přece - alespoň trochu - zvítězili!"
(22.6)

Darja Alsterová
Další články tohoto autora:
Darja Alsterová

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: