NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLO    //    SKRBLÍK    //    UNIVERSUM    //    SWNET
Úterý 2.5.2000
Svátek má Zikmund

Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání
Stálice

 

Mám několik poznámek k Vašemu hodnocení procesu s Liborem Novákem.
Jen naiva mohl očekávat, že privatizace státního majetku v rozsahu stovek miliard Kč proběhne tak, že se podniky dostanou do rukou odborně zdatných a morálně vyspělých majitelů. Takoví v naší zemi před 10 lety skoro neexisto- vali. Obdobně na tom byli i ti, co rozdávali - ouřadové ve státní správě, bankách a komisích všeho druhu. Za takových podmínek musel každý způsob privatizace skončit tak, jak skončila i ta cesta, která byla zvolena - korupční skandály, rabování podniků, nesplácené úvěry, bankroty.
>>>


Z televizního zpravodajství: v Břestu na Břeclavsku někdo kácel posedy. To jsou ty veže, ze kterých vrazi zvířat ze svých kulovnic masakrují zvěř. Na obrazovce s eobjevil i jeden z nich, takový milý, nevinný myslivecký strejc. Stěžoval si... a jeho stížnost byla velmi pikantní...
>>>


Ukradený mobil

Na Bílou sobotu u obce Chlum poblíž Vírské přehrady se mi neznámý lupič vloupal do zaparkovaného auta a odcizil mi mobilní telefon Nokia 5110. Rád bych touto cestou předal všem zainteresovaným pár vzkazů:
>>>


EKUMENICKÁ SETKÁNÍ S BIBLÍ (ESBU)
Vás zvou na benefiční koncert pro IMPULS 99
>>>


Byl jsem si včera koupit něco k pití, abych v tropickém jarním odpolední neleknul žízní. Protože už dva roky bojkotuji nevratné PET lahve a Tetrapaky, zabrousil jsem do prodejny, kde donedávna prodávali pití ve vratné umělé hmotě. Jenže ať jsem hledal, jak jsem hledal, nemohl jsem žádný nápoj ve vytouženém obalu najít.
>>>Ve včerejších Lidovkách píše Jaroslav Hutka v prestižním úvodníku Úhel pohledu:
"Devadesátá léta jsou už, zaplaťpánbůh, za námi, a až se na ně bude jednou vzpomínat, nebude na co. /.../ Bylo to zase jedno z těch prázdných desetiletí...", konec citátu. A já se ptám: žil Hutka ve stejné zemi, jako já?
>>>


Zprávička v METRU jest tohoto znění:
Bojoví psi budou zakázáni
Německo. Stále nové případy napadení a vážného zranění lidí velkými psy vedly tento týden berlínský senát (zemskou vládu) k rozhodnutí zakázat držení a chov tzv. bojových plemen.
Zakázáno má být 15 - 16 psích plemen a všichni jejich kříženci.Na černé listině se tak ocitnou nejen obávaní pitbulové, ale například i bulteriéři, různé druhy staffordshiských teriérů, mastifové, rotvajleři i dobrmani. Zákon, který má být parlamentem projednán v červnu předpokládá okamživý zákaz registrace nových psů těchto plemen, již držené psy však chce nechat pokud možno dožít BEZ HROMADNÉ LIKVIDACE!
>>>


Jedeme od Přerova, blížíme se k Olomouci. Čtyřproudá silnice typu dálnice, rovina, sluníčko, přehledno.V dáli je vidět, že pravý pruh je zatarasen a sveden do levého. Značky na to zdaleka upozorňují. Přejedeme tedy v pohodě do levého pruhu stejně jako všechna ostatní auta. Pravým pruhem dál pokračuje v krasojízdě klobouk, ve škodovce označené značkou pro postižené.
>>>

 

 
Pondělní rčení Lydie Junkové:
moci se klaň a po čtyřech odlezeš
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět >> Nikaragua

2.5. Semana Santa v Nikaragui
Jiří Šebesta
Svatý velikonoční týden, jak bychom porozuměli v češtině, jsou zcela jistě nejdůležitější církevní svátky v Nikaragui. Kromě mší a církevních oslav ve farnostech, včetně procesí a her, které jsou hlavní částí oslav, slaví se i civilně. V podstatě celý národ se někam stěhuje, hlavně k moři, k jezerům a když už to jinak nejde, tak alespoň k nějaké vodě. Velmi to připomíná naše stěhování k vodě v době prázdnin. Státem stanovené svátky začínají sice od středy, ale většina obyvatel si bere na zbývající dva dny dovolenou a tak svatý týden začíná vlastně již předcházejícím víkendem. A co se stane? V podstatě nic nefunguje, ani obchody. Na všechny padne hotová lenora a nejsou schopni nic dělat a na nic myslet, kromě oslav . Zato restaurace mají období nejlepších tržeb. Však toho také patřičně někteří podnikavci využívají a nestydí se zvednout přechodně ceny až o 100%. Bohužel toto davové šílenství přináší i hodně tragédií. Cestuje se vším možným, ale hlavně na korbách nákladních automobilů a valníkách traktorů. Lidé na nich stojí jeden vedle druhého, aby se jich tam vešlo co nejvíce. Nezřídka se sedí i na střeše přeplněného autobusu. Na motocyklu sedává od tří do pěti osob. Silnice nejsou kvalitní, samá díra. Řidiči se jim vyhýbají a nezřídka se pak srazí s protijedoucím vozidlem nebo sjedou z krajnice a o tragédii je postaráno. Pokud se dostanou až na pláž, obsadí veškerá možná i nemožná místa, kde vlastně týden táboří. Stany nemají. Nejsou třeba, spí se v písku na pláži “ pod širákem”. Jedině si každý postaví nějaký stín. Pláž je pak posetá od deštníků až po konstrukce pobitými kartonovými krabicemi. Ty jsou obzvlášť oblíbené. S hygienou je to horší. Nepodařilo se mne vystopovat, kam například ty tisíce lidí chodí na záchod. A tak se dá předpokládat, že do moře.

V pátek před Semana Santa v místních novinách byl hlavní nadpis - Semana Santa začíná, umíte plavat? Totiž obvykle se při těchto svátcích utopí několik desítek osob. Hlavně proto, že neumí plavat a při brouzdání v moři je smete první větší vlna a pak také, že jsou opití na mol a odvážně se vrhnou do vod oceánu. Samozřejmě hlavně muži. I letos si Semana Santa vybrala krutou daň asi 60 mrtvých osob.

Jiří Šebesta, NikaraguaDalší články tohoto autora:
Jiří Šebesta
Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • STRUČNĚ Z PONDĚLÍ 1.5.

 • POLITICKÝ CIRKUS: Kdo má právo na První máj

 • RODINA A PŘÁTELÉ: Kytičky a kapitalismus

 • BARTOVY PŘÍHODY: Drama s kocourem Mikulášem

 • ŠAMANOVO DOUPĚ: Internet po Dattelkabelu - Jestli ta telefonní linka nebyla lepší...

 • LITERY: Civilizace u baru

 • Blinkr doprava, jedeme doleva ?

 • 1. máj: Soustředěný atak levice


 • Bez ekologů by Rýn byl mrtvou řekou

 • Smutná mrtvola

 • Navrhne Jiří Drda sám sebe na Ropáka roku 2000?

 • Pan ministr nemluví pravdu

 • Otevřený dopis řediteli České televize

 • Semana Santa v Nikaragui

 • Jak se zbavit Pretty park.exe

 • Na okraj
  Vzhledem k té novele zákona o přijímání zaměstnanců do pracovního poměru mám dojem, že vzhledem k českému prostředí, to bude ideální cesta "pomsty" pro neúspěšného žadatele o práci na potenciálním zaměstnavateli. Stačí nepřijmout uchazeče a on podá žalobu za diskriminaci při přijímání do zaměstnaneckého poměru, i když třeba ve skutečnosti nebyl tím nejlepším. A DOKAZOVAT opak bude muset zaměstnavatel - už se těším na skryté kamery a magnetofony, které budou "chytřejší" zaměstnavatelé používat, protože jinak to bude slovo proti slovu a důkazy obtížně sehnatelné. Nechme se překvapit...
  PeS

  Tak nám oznámili, že pojede méně souprav metra, takže budou větší intervaly. ERGO kvalita cestování se zhorší, bude se déle čekat a metro bude ještě víc narvaný než je. ERGO náklady Dopravních podniků se sníží (menší spotřeba energie, menší náklady na údržbu méně souprav. CO TAKHLE JE VYZVAT KE SNÍŽENÍ CENY JÍZDENEK A TRAMVAJENEK??? Oznámí, že poskytnou horší služby a nikdo se ani nepozastaví na tom, že za méně a horších služeb budou chtít stejně peníze???
  Petr Nešvara

  Na okraj tažení proti "bojovým plemenům"
  Zejména TV NOVA hustí lidem do hlavy, že "v Německu se chystají zakázat bojová plemena" - a jako "ilustraci" obden předádí chudáka pokousanou holčičku - které se krom politováníhodnéh neštěstí, jež ji postihlo, stala "mediálním symbolem", těžko říct, co je horší! Pravda je poněkud jiná. Jde zatím o NÁVRH a týká se jen území Berlína, nikoli tedy celého Německa. Vskutku zde chtějí omezit chov patnácti druhů bojových plemen. Je to zřejmě nápad kteréhosi přiboudlého mozku, který neví, že záleží na výcviku a celkové péči o psa a taky na individuální povaze psa. A hlavně a především na odpovědnosti majitele psa.