Deep Impact Logo Hnidopich   DEEP IMPACT
DRTIVÝ DOPAD
Pes
Recenzuje Sid Páral, Kalifornie 11. května 1998 Filmová příloha deníku Neviditelný Pes
Dreamworks SKG, USA 8. května 1998, PG-13, katastrofická sci-fi, Česko 21. května 1998
Režie: Mimi Leder
Hrají: Robert Duval, Téa Leoni, Elijah Wood, Vanessa Redgrave, Maximilian Schell, Morgan Freeman, Leelee Sobieski, James Cromwell, Mary McCormack, Blair Underwood, Dougray Scott, Ron Eldard, Alexander Balujev, Jon Favreau.
Web: http://www.deepimpactmovie.com/

 
 Hlasatelka Jenny 
Hlasatelka Jenny
Tak jsme se dočkali filmu (ani prvního a ani posledního) o největší přírodní katastrofě, jakou si lidé umějí představit. Jednou větou mohu říci, že film Drtivý dopad není až taková katastrofa, jaká to mohla být. Spíš pořádné plácnutí do vody.

 
 Tým výpravy Messiah 
Tým výpravy Messiah
Jak vám to jenom vypsat, aniž bych utopil to málo děje, jehož se vám jako divákům dostane?
Začnu tím, že celý film je série nepravděpodobných událostí, které se na sebe vrší do formy na špičce balancující kopky hnoje. Že dinosauři vyhynuli na dopad komety na Zemi, to je hotová věc. Že je potřeba všechno utajit, aby nebyla panika, si myslí každá vláda. Že pak panika nevypukne a všichni si nanejvýš vyhrnou rukávy, je jenom první vrstva do kompostu.

 
 Větší paniku než jednořadou tlačenici si tvůrci filmu neuměli představit 
Větší paniku než jednořadou tlačenici si tvůrci filmu neuměli představit
Člen kroužku mladých astronomů, Leo Beiderman (Elijah Wood) objeví na nebi nepatřičný flek. Spadlý e-majlový server a autohavárie zabrání v oficiální publikaci (viz rejpání). Kluk o objevy moc nedbá -- spíš chce být objeven spolužačkou Sárou (Leelee Sobieski).

 
 Drželi byste se na dálnici, kdyby vám šlo o život? 
Drželi byste se na dálnici, kdyby vám šlo o život?
Za product placement si musel pořádně připlatit MSNBC (takto zpravodajská síť, MS jako Microsoft). Jejich logo prostupuje celým filmem. Mladá reportérka této stanice, Jenny Lerner (Téa Leoni) jde za kariérou a věší se jako ohař na podezřelé odstoupení šéfa kabinetu (James Cromwell), údajně sexuální skandál kolem tajemné "Ellie". Náhle ji kontaktuje FBI (viz rejpání) a schází se s presidentem USA (Morgan Freeman); svět se konečně smí dozvědět, že se na nás valí kometa.

Nenastává panika. K obrovské sněhové kouli velikosti Mt. Everestu se vydává americko-ruská kosmická loď Messiah, aby ji pomocí atomových náloží rozstřílela na mraky. Její normálně mladá posádka se obtížně vyrovnává s přítomností pilota-důchodce Tannera (Robert Duvall), jehož do výpravy protlačil president. Šance na úspěch nejsou nikterak velké.

 
 ...plác do vody. 
...plác do vody.
Mezitím na Zemi se lidé vyrovnávají s novou hrozbou. Vlády staví podzemní úkryty pro případ, že bude třeba přečkat katastrofu v izolaci. 200 tisíc lidí je již vybráno pro americký podzemní komplex, zbytek do miliónu určí loterie, do které nespadá nikdo nad 50 let věku. Rozdělené rodiny prožívají svá individuální neštěstí, včetně rodiny naší reportérky Jenny, jejíž rozvedení rodiče (Maximilian Shell, Vanessa Redgrave) pro sebe ani nyní nenacházejí porozumění. A Leo a Sára stojí před dospělými rozhodnutími, třebaže jsou ještě děti. Stále v podstatě nenastává panika.

 
 Zásah 
Zásah
Nechci vám sdělit ani o trošku více, to, co jsem prozradil, možná znáte z reklamy, která tady v Kalifornii byla náležitě bombastická. Zmínit se musím o mocných efektech, kterými se film v pravou chvíli vytasí. Celá kosmická výprava je velmi věrohodná, což se nedá říci o pozemských hereckých výkonech, snad kromě Sáry, která je přesně tím, čím je i její 15tiletá představitelka - vyplašenou školačkou.

 
 Leo a Sára prchají. 
Leo a Sára prchají.
Připadá mi, že Deep Impact nenašel rovnováhu mezi suchým líčením katastrofy a rozměklým melodramatem. Dospělí se chovají jako děti a děti se chovají jako dospělí. Ještě že fyzikální zákony tentokrát nedostaly tak moc zabrat. Autoři ovšem dle mého názoru hrubě podcenili nejsilnější lidské pudy. Představa, že by národy (a hlavně milióny jednotlivců, každý sám za sebe) trpně vyčkávaly pokynů z televize, než by se daly do pohybu, je nereálná. Drtivý dopad ukazuje běh událostí, jak by si je možná někdo přál, ale nejspíš by nikdy neproběhly tak v klidu.

A tak vám vlastně film můžu opatrně doporučit, včetně dětí a mládeže od věku, kdy si dovedou představit, co je kometa. Televizní zprávy jsou jistě nechutnější. Drtivý dopad vám možná přijde dost uhozený, čili jinými slovy, není to zas taková katastrofa. Kdyby byla, třeba by se mi líbil víc.

Hodnocení: UCHÁZEJÍCÍ

HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
 
 President Beck 
President Beck
 
 Game Over: Drop Dead 
Game Over: Drop Dead.

[NA HLAVNÍ STRÁNKU NEVIDITELNÉHO PSA] [NA STRÁNKU HNIDOPICHA]

© 1998 Sid Páral & Neviditelný Pes.