Čtvrtek 8.11.2001
Svátek má Bohumír

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

KONFLIKT: Američané měli Ladena na mušce, ale unikl

OPERACE: TUPÁ DÝKA ...aneb: Okupant v ložnici

POLITKA: Občanská společnost nebo společnost občanů

MÉDIA: O děravé paměti našich novinářů

ARMÁDA: Další podpásovka ministra Tvrdíka

ŠAMANOVY NÁVRATY: O předbíhání vědy

RODINA A PŘÁTELÉ: Náramný vánoční dárek

PSÍ PŘÍHODY: Když chválit, tak pořádně

ZAMYŠLENÍ: Drsná plavba společné lodi.

AKCE: pohádka mládí se vrací - křtiny nové knihy se starými dobrými kusy

SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl

MÉDIA: Televizní kalvárie

MEJLEM: Čtenáři píší své ohlasy a názory

VĚDA: Technické novinky na INVEXu zdarma

ZDRAVÍ: Mýty o dětské bolesti
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět

8.11. OPERACE: TUPÁ DÝKA ...aneb: Okupant v ložnici
Yehuda Lahav
Po zavraždění ministra turistiky Rechavama Zeeviho izraelská armáda vnikla do šesti palestinských měst. Podle v armádě zavedených zvyklostí, kód každé vojenské operace je určován počítačem. Tentokrát počítač zvolil kód „Tupá dýka“. Zdá se, že počítač má přece jenom lidský rozum: přiléhavější jméno určit ani nemohl. Nikdo přesně nevěděl, co je cílem operace.

5.11. AFGANISTAN: Bomby bin-Ladina nedostanou
Dušan Neumann
Boj proti terorismu je boj proti neviditelnému nepříteli. Proto i hranice vojenského zásahu jsou nezřetelné a jejich překročení může vyvolat opačnou reakci

3.11. CESTY: Trak, já a Amerika.

Přede mnou se tedy konečně tyčí George Washington bridge. Ještě zastavit u boots, to jsou takové budky u kterých musíte zaplatit za použití, v tomto případě mostu. Pokud se pamatuju, bylo to asi šest dolarů. Konečně přejíždím most, blíží se můj exit, ale ouha, není to Broadway.

27.10. CESTY: Trak, já a Amerika 4.
Michal Málek
Když jsme se ráno probudili, svolali jsme se zase po rádiu, že už je čas na snídani a taky trochu té ranní hygieny. Hned když jsem do záchodů vstoupil jsem si uvědomil, že život trakařský není ale vůbec snadný. Bože, tam to po ránu smrdělo. Bylo brzo a uklízeči ještě nepřišli do práce. Parkoviště je tam veliké i když jsem viděl větší. Sem se vejde jen asi 400 traků. To je minimálně čtyřista lidí na šest záchodků. Dík, zuby jsem si ten den nečistil. Vlastně jsem se s tímhle setkal opravdu poprvé, předtím jsme byli dva řidiči, jeli jsme a jeli, na hlouposti jako je čištění zubů nebyl čas.

20.10. CESTY: Trak, ja a amerika. (3. díl)
Michal Málek
Cestou domů už jsem věděl, že s Frantou do budoucna jezdit nechci, on byl docela fajn jako kamarád, ale pracovat s ním byl trest. Jak seděl za volantem, našel si svoji pohodlnou polohu, lehce natočen doprava a opřený o dveře, pravou ruku nataženou na loketní opěrku sousedního sedadla a tak vydržel bez hnutí sedět deset hodin. Jel a přemýšlel si kdovíočem, sám říkal že si v duchu promítá filmy.

17.10. KOMENTÁŘ: Minulý týden v Japonsku
Vladimír Mlynář

Webová stránka Vladimíra Mlynáře

Již měsíc bylo jasné, že odveta USA dříve nebo později přijde. A stejně když minulý týden Američané spolu s Brity začali s bombardováním Talibanu, nebyl jsem myslím sám, kdo se opět neubránil onomu mrazivému napětí a strachu, který jsme tak silně cítili v prvních dnech po 11. září.


13.10. CESTY: Trak, já a Amerika (díl 2.)
Michal Málek
Všechno to začalo vlastně úplně náhodou. Je pravda, že jsem po těch krásných tracích koukal, líbilo se mi to, nádherné mašiny. Ale nějak jsem se necítil na to, abych se stal šoférem. V životě jsem neřídil nic většího než Škodu 1203, blahé paměti.

12.10. CESTY: KOREJSKÝ HAN-GUK
Jaroslav Kulovaný
zažitky z návštěvy této země a její elektrárny.

9.10. ZE ŽIVOTA: Trak, ja a Amerika 1.
Michal Málek
Z Čech jsme odejeli v roce 1984 na zájezd do Jugoslávie. Tam jsme pobyli dva měsíce v motelu 1000 růží u Bělehradu, pak jsme dostali pasy OSN a přesunuli jsme se do Rakouska, pod ochranná křídla starého a dobrého Traiskirchenu. V Rakousku, ve vesničce Ramsau u Hainfeldu, v Gasthofu Gruber, jsem prožil mou nejkrásnější a nejdelší dovolenou. Bohužel jsem to tenkrát nevěděl a tak místo abych si to jaksepatří užil jsem se trudil a soužil očekáváním kdy že už konečně odjedem do toho Nového Světa. Až v létě 1985 nastal dlouho očekávaný a vytoužený den, těš se Ameriko, já přicházím. A víte že jí to bylo jedno?

1.10. AUSTRÁLIE: Nestoudná loupež za bílého dne
George Švehla
V životě jedince jsou jisté jen dvě věci. Že jednou umře a že bude celý život platit daně. Ta druhá jistota se všude a pozvolna mění k horšímu. Vlády si vymýšlejí stále nové fígle jak z daňových poplatníků vymáčknout více peněz.

21.9. TERORISMUS: Co nás ještě může čekat
Dušan Neumann
Téměř s jistotou se dá tvrdit, že úníst další civilní letadlo a použít je jako bombu se teroristům už asi nepodaří. Jejich arsenál tím ale mnoho neutrpěl.

20.9. TEROR: Věrolomná Evropa?

Zvláště na českých stránkách se stále více zvedá káravý prst upozorňující na to, že podpora Evropanů křižáckému tažení Američanů nemusí být zase tak úplně stoprocentní. Upozorňuje se na to, že se evropské státy mohou začít zdráhat vystavit Americanum bianco šek k jakékoliv akci. Něco na tom asi bude, ale důvodem nebude ani tak věrolomnost Evropanů, jako ne tak naprostá důvěra v to, že vše co Američané činí, dobře činí.


13.9. BĚLORUSKO: Volby ala Lukašenko
Ondřej Soukup
Asi před měsícem jsem se s několika Bělorusy sázel o to, jak dopadnou prezidentské volby. Přesněji řečeno, kolik procent hlasů dostane oficiálně současný prezident Aleksandr Grigorjevič Lukašenko. Dnes je tedy jasno. Podle ústřední volební komise Lukašenko získal 75,62 %, zatímco jeho hlavní oponent Uladzimir Hončarik 15,39%. Ovšem proces voleb vyvolává celou řadu otazníků.

10.9. FANATISMUS: Irové, nešťastný národ
Lubomír Ptáček
V Belfastu v Severním Irsku procházely v tento den katolické děti jdoucí do katolické školy protestantskou čtvrtí Ardoyne. Nedokáži slovy vyjádřit pocit hnusu, odporu a pohrdání k zrůdám, které stojí podél cesty do školy, dětem sprostě nadávají a zraňují je nebezpečnými předměty a podomácku vyrobenými bombami, svěřuje se autor.

10.9. AUSTRÁLIE: Buš a erotika
George Švehla
Ne, zde se nedočtete, že se už i v buši otevírají erotické salóny a nebo, že sexuální pracovnice rozšiřují svoje služby do panenské přírody. Avšak jeden nikdy neví….

5.9. OHLÉDNUTÍ: Odešel prof. Christiaan N. Barnard
4.9. AUSTRÁLIE: Vzdělání zdarma - mýtus a fakta
3.9. AUSTRÁLIE: Obchod s lidským masem
1.9. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (5)
31.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (4)
30.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (3)
30.8. CESTY: Skutečná reportáž z Kouzelného království
29.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (2)
28.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (1)
23.8. SVĚT: Hawkstone Hall
20.8. KONFLIKT: Nestandartní příběhy
17.8. STŘÍPKY Z AMERIKY: Psí život v Americe
16.8. VÁLKA: Jak dlouho?
15.8. IZRAEL: Ve válce s terorismem nezvítězí osamělý hráč
9.8. STŘÍPKY Z AMERIKY: O klonování lidí a dalších vychytávkách
7.8. SVĚT: Istrie
3.8. ZAJÍMAVOST: Na ponorce
1.8. AUSTRÁILE: Cesta kolem světa za osm hodin
26.7. STŘÍPKY Z AMERIKY: Cedule místo košů na odpadky
20.7. EU: Eurobanán