Pondělí 26.11.2001
Svátek má Artur

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami

PRAVDA O SCHUSTEROVI : Jak se na cizí účet stát otcem vlasti

TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo

POLITIKA: Proč byli opomenuti studenti z roku 1948?

MEJLEM: Ohlasy a komentáře

RODINA A PŘÁTELÉ: Dvakrát do kina ve dvou dnech

PSÍ PŘÍHODY: Za tohle můžou kočky

MÉDIA: Recenze knihy o české politice - Tíha olova

ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Oscar Wilde

POLITIKA: O sociální politice, o vymahatelnosti práva

PENÍZE: Jak přijít o doménu

ZDRAVOTNICTVÍ: Naléhavý výzkumný úkol

ZE ŽIVOTA: Lípa.

MEJLEM: Čtenáři píší své názory

MEDICÍNA: Vzdělané ženy a PET
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět

24.11. CESTY: Trak, ja a Amerika.
Michal Málek
Samozřejme to není tak jednoduché, říct že tohle dělat nebudu - a přestat. Nejdřív musím najít něco jiného. Jak dlouho to trvalo se už nepamatuju, jezdil jsem na východ a na západ a zas na východ a zpátky. To už jsem věděl, že tohle nemá s romantikou nic společného, leda snad romanticky znějící jména míst podle dálnice. Projel jsem několikrát bájné Tennessee, viděl jsem Nashville i Memphis, silnici skrz. Není čas se zastavit, není čas se jít někam podívat. A i kdyby čas byl, s touhle obludou tam stejně nemůžu.

22.11. REPORTÁŽ: We are funny. Yes or no?
www.infoservis.net
Až později jsme pochopili, že anglická otázka v jeho podání měla původně znít: „We are friends, yes or no?“ Dál už se ale v konverzaci nedostal. Jiný voják nižší šarže, zvolený za překladatele, naznačil, že bude třeba, abychom si nechali zavázat oči.

21.11. ZE ŽIVOTA: Jednou bohunk, vždycky bohunk.
Stanislav Reiniš
Občas si o sobě jako o národu vytváříme neurčité mýty, jak jsme pracovití, jak jsme v Americe oblíbení, že máme zlaté ručičky, jak Anton Čermák byl starostou Chicaga, jak Antonín Dvořák vytvořil americkou národní hudbu. Jisté detaily nám při tom unikají. O Čermákovi se v Chicagu například říkalo, že byl sice jako starosta lepší než jiní, ale jak vypadalo jeho spojení s mafií, o tom byly dosti ošklivé dohady.

20.11. SMRŠŤ: Australské počasí.
George Švehla
Minulou neděli jsme měli u nás v Modrých horách a také v Sydney zajímavé jarní (aprílové?) počasí. Ano, máme sice listopad, ale jak víte, tak v Austrálii je úplně všecko naopak.

19.11. NOVÁ KNIHA: Utřete tělesné šťávy

Do popravy a do té druhé, radostnější události, zbývaly zhruba dva týdny. Už jsem se nechtěla s Azou vidět. Stále více jsem si připadala jako člen popravčí čety. Naštěstí amatéry nebrali.
(Petra Procházková: Poprava - věc veřejná)


17.11. CESTY: Trak, já a Amerika 7.
Michal Málek

Mám takový dojem, že povídání o učení se bylo zatím dost a že bych měl napsat taky něco o technice.


16.11. MÉDIA A VÁLKA: Těžký život zpravodajců v Pákistánu
www.infoservis.net
Ještě žádná světová událost nebyla tolik sledována světovými médii jako nynější afghánská válka. Samotná CNN má v oblasti sedmdesát pět reportérů a celý štáb čítá kolem tří set lidí, tedy dvakrát více než kolik poslali do války v Zálivu před deseti lety.

14.11. USA-AFGHANISTAN: Pád Kabulu je jen začátek
Dušan Neumann
Pád Kabulu jen dokazuje v jaké oblibě byl Taliban i u kmenových souvěrců. Pro Američany úkol nekončí - tím je likvidace Al-Quady nejen v Afghanistanu, ale po celém světě.

13.11. POLITIKA V CIZINĚ: Australské volby.
George Švehla
Minulou sobotu žila celá Austrálie volbami. Občané si volili své zástupce do federálního parlamentu a senátu. V předcházejícím volebním období si politici vzpomněli, že existují jejich konstituenti a začali se předhánět v mazání medu kolem huby jistým segmentům společnosti.

10.11. CESTY: Trak, já a Amerika.
Michal Málek
Na jih od Dallasu, směrem na Waco, jsem zahlédl u silnice billboards lákající k návštěvě českého střediska, česká restaurace, lahůdky, koláče... To se ví, zajel jsem tam. No, nebylo nás tam moc, česky mluvících, přesněji řečeno jen jeden a když jsem odjel, nezbyl tam žádný. Kolik čechů tam bylo?

9.11. SVĚT: Cesta do Evropy
Jerry Plšek
Tentokrát se jedná o skutečnou cestu do Evropy. Mou cestu a téměř čtyřtýdenní pobyt a také trochu o cestě zpět. Ono všechno vlastně souvisí se vším a tak je docela možné, že se dočtete něco, co se vstupem do EU docela souvisí, i když to nebylo mým úmyslem, píše autor.

8.11. OPERACE: TUPÁ DÝKA ...aneb: Okupant v ložnici
Yehuda Lahav
Po zavraždění ministra turistiky Rechavama Zeeviho izraelská armáda vnikla do šesti palestinských měst. Podle v armádě zavedených zvyklostí, kód každé vojenské operace je určován počítačem. Tentokrát počítač zvolil kód „Tupá dýka“. Zdá se, že počítač má přece jenom lidský rozum: přiléhavější jméno určit ani nemohl. Nikdo přesně nevěděl, co je cílem operace.

5.11. AFGANISTAN: Bomby bin-Ladina nedostanou
Dušan Neumann
Boj proti terorismu je boj proti neviditelnému nepříteli. Proto i hranice vojenského zásahu jsou nezřetelné a jejich překročení může vyvolat opačnou reakci

3.11. CESTY: Trak, já a Amerika.

Přede mnou se tedy konečně tyčí George Washington bridge. Ještě zastavit u boots, to jsou takové budky u kterých musíte zaplatit za použití, v tomto případě mostu. Pokud se pamatuju, bylo to asi šest dolarů. Konečně přejíždím most, blíží se můj exit, ale ouha, není to Broadway.

27.10. CESTY: Trak, já a Amerika 4.
Michal Málek
Když jsme se ráno probudili, svolali jsme se zase po rádiu, že už je čas na snídani a taky trochu té ranní hygieny. Hned když jsem do záchodů vstoupil jsem si uvědomil, že život trakařský není ale vůbec snadný. Bože, tam to po ránu smrdělo. Bylo brzo a uklízeči ještě nepřišli do práce. Parkoviště je tam veliké i když jsem viděl větší. Sem se vejde jen asi 400 traků. To je minimálně čtyřista lidí na šest záchodků. Dík, zuby jsem si ten den nečistil. Vlastně jsem se s tímhle setkal opravdu poprvé, předtím jsme byli dva řidiči, jeli jsme a jeli, na hlouposti jako je čištění zubů nebyl čas.

20.10. CESTY: Trak, ja a amerika. (3. díl)
17.10. KOMENTÁŘ: Minulý týden v Japonsku
13.10. CESTY: Trak, já a Amerika (díl 2.)
12.10. CESTY: KOREJSKÝ HAN-GUK
9.10. ZE ŽIVOTA: Trak, ja a Amerika 1.
1.10. AUSTRÁLIE: Nestoudná loupež za bílého dne
21.9. TERORISMUS: Co nás ještě může čekat
20.9. TEROR: Věrolomná Evropa?
13.9. BĚLORUSKO: Volby ala Lukašenko
10.9. FANATISMUS: Irové, nešťastný národ
10.9. AUSTRÁLIE: Buš a erotika
5.9. OHLÉDNUTÍ: Odešel prof. Christiaan N. Barnard
4.9. AUSTRÁLIE: Vzdělání zdarma - mýtus a fakta
3.9. AUSTRÁLIE: Obchod s lidským masem
1.9. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (5)
31.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (4)
30.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (3)
30.8. CESTY: Skutečná reportáž z Kouzelného království
29.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (2)
28.8. CESTY: Karibik 2001 - pokus o reportáž (1)