Středa 7.11.2001
Svátek má Saskie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

KOMENTÁŘ: Balvín ředitelem ČT

VĚDA: Jak je to s pí vodou

MÉDIA: Televize s pamětí

CO KDYŽ TO BUDE TAKHLE: Stane se lidské tělo obnovitelné?

POLEMIKA: Mým vášnivým kritikům - kapitalismus vás přežije

RODINA A PŘÁTELÉ: Zlevněné zimní boty v listopadu? Ano, zázraky se dějí.

PSÍ PŘÍHODY: Chvilka folionautiky a přišla jinovatka

OHLAS: Zahraniční vandalové provozují odpadkový turismus.

MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází

ZE ŽIVOTA: LOVE SMStory.

SVĚT: Byl jsem na jiné planetě

SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...

NÁZOR: Co počít s ODS?

FEJETON: Vy neznáte Oskara Oskara ?

ZDRAVÍ: Psychózy: největší břemeno 21.století
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny

7.11. MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází
František Novotný
Knížky britské autorky J. K. Rowlingové o malém klukovi, který se učí na čaroděje ve škole kouzel, demonstrovaly, že i v době počítačových her lze napsat příběhy, jež dokáží přitáhnout děti ke čtení. O Harrym Potterovi, jak se autorčin knižní hrdina jmenuje, se za čtyři roky prodalo neuvěřitelných 100 milionů knížek, což vyprovokovalo produkci Warner Bros., aby jeho podobu převedla na filmové plátno.

5.11. MROŽOVINY: Prezidentova válka
František Novotný
Tentokrát není námětem komentáře válka amerického prezidenta Bushe proti terorismu, ale útok českého prezidenta Václava Havla proti "většině českých občanů, kteří tak či onak spolupracovali s režimem" (bývalým). Slova padla při prezidentově slavnostního projevu 28. října 2001 a hozenou rukavici pak jménem "většiny českých občanů" pozvedl autentický pravicový publicista Emanuel Mandler.

31.10. MROŽOVINY: Civilizace na rozcestí
František Novotný
Konfrontace s terorismem, do níž byly USA vtaženy, vyvolává i jiné otázky než tu, jež byla námětem pondělních Mrožovin. Přestože úkol vyhladit terorismus a potrestat pachatele útoku na USA je mimo diskusi, stále bude přetrvávat otázka, zda západní civilizace, jejímž smyslem vždy byla expanze, v poslední době technologická a duchovní, si dokáže najít jiné zdůvodnění sebe sama.

29.10. MROŽOVINY: Progresoři lidských práv
František Novotný
Nejobecnějším důsledkem útoku z 11. září 2001 je otázka, zda to nejsou univerzalistické nároky Západu, snaha o "vývoz demokracie", co je příčinou islámského terorismu. Má-li se tedy pátrat po příčinách, které "vyprovokovaly" útok na USA, je nastíněná otázka mnohem oprávněnější než falešná představa islámských Jánošíků, kteří berou bohatým Američanům a dávají chudým Palestincům.

24.10. MROŽOVINY: Bulíci prohnaného sedláka Fencla
František Novotný
Poté co ČT nařkla sociálně demokratického ministra zemědělství Jana Fencla ze spolupráce s StB, prohlásil postižený, že v minulé době ty různé "esenbáky" nerozlišoval a ke všem těm lidem v zelených kamizolách se choval stejně. Je to odpověď prohnaného sedláka, který spoléhá na to, že lidé už zapomněli, jak to za bolševika chodilo, a že bulíků, které věší na nos především mladší generaci, si nikdo nevšimne.

22.10. MROŽOVINY: Poznámky k terorismu
František Novotný
Rozebrat proč existuje terorismus, je námět spíše na celé knihovny než na knížku, natož na článek. Proto pro čtenáře, kteří si v komentářích k Mrožovinám vyžadují odpověď, může následovat pouze pár poznámek.

17.10. MROŽOVINY: Svět už není zábavní park
František Novotný
Nejen extremisté, které teroristický útok na USA vystavil do ofsajdu, ale hlavně "mlčící většina" západních demokracií se po 11. září 2001 bude muset vypořádat s novou situací.

15.10. MROŽOVINY: Obnažené dno extremismu
František Novotný
Čin islámských teroristů z 11. září 2001 obnažil samé dno světového extremistického rybníku, v němž spočívají vraky nacismu a komunismu, k jehož dnešnímu obsahu patří především antiglobalisté a jehož klidnou hladinu představují ekologisté. Všechny tyto fanatiky svírala a svírá tatáž hráz - utkvělá představa, že jsou výlučnými vlastníky a věrozvěsty zjevené pravdy.

10.10. MROŽOVINY: Scénář protiteroristické války
František Novotný
Nazírat vojenství jen očima Josefa Švejka je typicky české. Když pak dojde ke konfliktu, který začal odvetným úderem USA na talibanský Afghánistán v noci ze 7. na 8. říjen, výsledkem tohoto pivního "rozumu" je strach, zmatek v myslích, mlácení prázdné slámy v komentářích a neschopnost odhadnout vývoj, i když vojenství je věda s obecně platnými zákonitostmi.

8.10. MROŽOVINY: Třináct století konfrontace
František Novotný
Ačkoli válka je vůbec nejhorším kulturním kontaktem, jinak než v neustále se obnovujících konfliktech tento kontakt mezi křesťanským Západem a islámských Východem neprobíhal, jak dokazuje malá inventura dějin.

3.10. MROŽOVINY: Komandos, rangeři, čindité
František Novotný
Nemá smysl vést otevřený boj proti světovému terorizmu tanky, letadly a masovým nasazením běžně vycvičených jednotek - na tom se shodují všichni experti. Naštěstí vhodné speciální jednotky mají v západních armádách dlouhou tradici a po krizi v padesátých letech se koncem sedmdesátých let znovu dočkaly rozkvětu.

1.10. MROŽOVINY: Neodolatelná vůně arabské karty
František Novotný
Od Britů přes nacistické Německo a Sovětský svaz až po Američany - snad žádná velmoc nedokázala odolat, aby při mocenské hře nevynesla ropou vonící "arabskou" kartu. Má-li Západ po teroristickém útoku na USA zpytovat svědomí, pak především v této souvislosti.

26.9. MROŽOVINY: Manhattanské mýty
František Novotný
Každý čin, ať hrdinský nebo obludný, který přesahuje naši představivost, se stává objektem mytizace, někdy až zdrojem paranoidních představ. Platí to i v případě teroristického přepadu USA 11. září 2001.

24.9. MROŽOVINY: Dvojí tvář ideologie
František Novotný
Ač původně definovaná jako nauka o ideách a jejich původu, nabyla později ideologie významu souboru idejí jak náboženských, politických a filozofických deformovaných určitým partikulárním zájmem. Už tento definiční posun svědčí o dvojí tváři každého takového souboru, ať už se jedná o křesťanství, islám nebo komunismus.

19.9. MROŽOVINY: Vojáci víry
František Novotný
Masivní teroristický útok na USA otevírá otázku, jakou roli obecně hraje náboženská víra v páchání organizovaného násilí, odkud se vzalo odhodlání zabíjet lidi ve jménu Boha, když generálně všechna náboženství hlásají lásku a milosrdenství.

17.9. MROŽOVINY: Konec snění
12.9. MROŽOVINY: Operace "Kursk"
10.9. MROŽOVINY: Buďte laskaví na svého místního komunistu
5.9. MROŽOVINY: Svět podle Heyerdahla
3.9. MROŽOVINY: Profesionalizace armády není všelék
29.8. MROŽOVINY: Zrod Hornblowera
27.8. MROŽOVINY: Pilát, Merle, Hemingway
22.8. MROŽOVINY: Osud mořeplavce
20.8. MROŽOVINY: Nebude míru pod olivami
15.8. MROŽOVINY: 12. 8. 1981
13.8. MROŽOVINY: Ruzyně v podobenství starého Mistra
8.8. MROŽOVINY: Polská ponorka Orzel patří do třídy Kilo
6.8. MROŽOVINY: Fenomén výchovy podle Stephensona
1.8. MROŽOVINY: Cesta na Jadran zarubaná
30.7. MROŽOVINY: Čtyři psychické potenciály mužnosti
25.7. MROŽOVINY: První z třiceti
23.7. MROŽOVINY: Blitzkrieg v Rusku
18.7. MROŽOVINY: Zelená kniha EU o energii
16.7. MROŽOVINY: Hornblowerovské kompendium I
11.7. MROŽOVINY: Jedno z opomenutých jmen