Středa 7.11.2001
Svátek má Saskie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

KOMENTÁŘ: Balvín ředitelem ČT

VĚDA: Jak je to s pí vodou

MÉDIA: Televize s pamětí

CO KDYŽ TO BUDE TAKHLE: Stane se lidské tělo obnovitelné?

POLEMIKA: Mým vášnivým kritikům - kapitalismus vás přežije

RODINA A PŘÁTELÉ: Zlevněné zimní boty v listopadu? Ano, zázraky se dějí.

PSÍ PŘÍHODY: Chvilka folionautiky a přišla jinovatka

OHLAS: Zahraniční vandalové provozují odpadkový turismus.

MROŽOVINY: Filmový Harry Potter přichází

ZE ŽIVOTA: LOVE SMStory.

SVĚT: Byl jsem na jiné planetě

SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...

NÁZOR: Co počít s ODS?

FEJETON: Vy neznáte Oskara Oskara ?

ZDRAVÍ: Psychózy: největší břemeno 21.století
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

7.11. SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...
Ĺubomír Sedláčik
...nemusí to skončit jen leknutím. Nějaký takový text by asi měl Ivan Mládek, kdyby znal případ východoslovenské obce Hrabušice. Její starosta po teroristickém útoku na USA s nepokojem hleděl na stav přestárlých plynových masek v místním skladu civilní ochrany. "Orgánové" po kontrole - zdůrazňujeme pouze namátkové - vytáhli do protiútoku a "troufalci" nyní hrozí až cesta do vězení za údajné šiření poplašné zprávy. Začíná být opravdu zajímavé, jak funkcionáři odshora až dolů hněvlivě reagují na každého, kdo hrozí dokázat faktický rozklad jedné ze základních funkcí státu.

6.11. SLOVENŠTÍ LEPŠÍ LIDÉ : Nevyšetřují spiťáka, ale policisty
Ĺubomír Sedláčik
Přednedávnem jsme na našich stránkách přinesli článek, který rozebíral problematiku poněkud předimenzované imunity našich zákonodárných činitelů. Podnětem k materiálu - jedním z mnoha možných podnětů - byla konkrétní událost, kdy zcela zjevně "špičkou postižený" poslanec Strany maďarské koalice, unikal za volantem policejní hlídce, spílal jí, a z vozu ho dostala až přítomnost televizní kamery. Jak věc dopadla ? Vyšetřováni jsou - policisté...

5.11. SLOVENSKO : Dostane Rudolf Schuster od papeže rozhřešení ?
Ĺubomír Sedláčik
V centru pozornosti slovenských médií je audience Rudolfa Schustera u papeže Jana Pavla II. Nevíme, zdali je její součástí i rozhřešení. Tím pravým spovědníkem bude pro těžce zkoušené Košice, kde hlava státu působila jako primátor, vláda SR. Na stůl ministerky financí totiž již tento týden přijdou materiály, které ve svém důsledku vystaví účet za Schusterovo košické finační řádění - každému občanu státu.

2.11. ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež
Ĺubomír Sedláčik
Dne 23.X. jsme v naší rubrice uveřejnili článek pod titulkem "Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci". Pojednával o osmiletém bratislavském dítěti, které za plotem uzavřeného objektu téměr osudně pokousali dva strážní rottweileři. Materiál vzbudil bouřlivou polemiku čtenářu. Zejména tzv. pseudohumanisté věc využili na tažení proti vůbec myšlence ochrany majetku nebo sebeobrany. To jsme ale ještě nevěděli, co víme dnes. Senzacechtivé hyeny z TV Markíza v tehdejší reportáži zamlčeli podstatné fakty, které kauzu "neviného ubohého chlapečka", staví do poněkud jiného světla.

1.11. POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
Ĺubomír Sedláčik
Nelze nalézt dost silné výrazy, kterými by jsme mohli označit naše mínění o majiteli psa , který doslova před očima šokovaných obyvatelů velkoměsta, pomalu utýrává již dva měsíce německého ovčáka v uzavřeném osobním autě k smrti. Jak bude z článku patrné, výlučně ze sobeckých důvodů se brání jakémukoliv řešení. A zákon jenom bezmocně přihlíží.

30.10. STERILIZACE ROMEK : Někdo si doufejme půjde sednout
Ĺubomír Sedláčik
Nedávno jsme na našich stránkách přinesli informace o "spravedlivém rozhořčení" jednoho se slovenských romských politických generálů bez vojska. Ten tvrdil bez jakýchkoliv důkazů, že v tomto státě jsou bez svého vědomí romské ženy lékaři sterilizovány. Nehorázné tvrzení rozhořčilo už nejen místní nacionalisty. Evidentně z něj neměla radost ani vládní koalice, dokonce samotné romské strany vyzvali horlivce, aby do včerejška předložil důkazy - jinak na něj, bez ohledu že je vlastně jedním z nich, podají trestní oznámení. Navíc už vyšlo i najevo, jak "od stolu" vznikla zpráva mezinárodních ochránců lidských práv, na kterou se obviňující odvolávali.

29.10. VÝSADY POSLANCE : Potřebujeme tzv. lepší lidi ?
Ĺubomír Sedláčik
Poslanec si v Čechách i na Slovensku nyní žije o poznání lépe, než takzvaný obyčejný člověk. Když ho chtějí příslušné orgány postihnout třeba jen za dopravní přestupek, je tady na bariéra zákonné imunity. Situace co se týče bratislavských "otců vlasti" se v tomto směru dlouhodobě vyhrocuje. V těchto dnech znovu přichází do pozornosti otázka, zda mají být volení zástupci povýšeni do kasty nějakých "lepších lidí" - nebo budou opravdu jen tím, čím by být měli.

26.10. SADOMASO V PARLAMENTU : Bičuje slovenského ministra Češka ?
Ĺubomír Sedláčik
Včerejší zasedání Národní rady Slovenské republiky si zajisté "nedá za klobouk" ministr kultury, známý herec Milan Kňažko. Otázky opozičního poslance mu totiž mířili přímo na tělo. Doslova. Jak už publikoval bulvární tisk i v ČR, má vyjít v nejbližších dnech kniha jedné dámy o karlovarských sado - maso praktikách tohoto bohéma. Nebohého ministra se nezastal ve sněmovně ani předsedající. Na Kňažkovu smůlu byl totiž včera na řadě v této funkci, zástupce bigotních křesťanských demokratů.

25.10. SLOVENSKO : Feministky se dávájí do pohybu
Ĺubomír Sedláčik
S blížícím se termínem voleb do slovenských vyšších územních celků, se začínají ozývat i politicky ambiciózní zástupkyně nežnějšího pohlaví. Vadí jim, jak málo je muži k řízení věcí veřejných jsou ochotni pouštět. Bohužel, spásu od tohto "šovinismu" hledají tyto dámy v jeho opaku - tedy také šovinismu, jenže jaksi naruby. Jinak nelze asi nazvat iniciativu, podle které by měl ženám přímo zákon zaručovat křesla v orgánech státní či samosprávní moci.

24.10. VÁLKA O TELEVIZI : Železný vyhrál první kolo na body
Ĺubomír Sedláčik
Pavol Rusko , faktický šéf TV Markíza, se od včerejšího odpoledne netváří zajisté tak sebevědomě, jako na snímku vedle. S napětím očekávané rozhodnutí slovenské státní licenční rady, vyznělo plně ve prospěch jeho nepřítele Vladimíra Železného, kterému blízký subjekt ČPI dostal rozhodující podíl již známé a zavedené, byť zatím nevelmi sledované TV Global. Muž, na rodné hroudě nyní pronásledovaný jako Český bratřík, má šanci za Dunajem dokázat totéž co doma. Dokonce tím nechtěně může přispět dobré věci, tedy posílení nejen své kapsy, ale i slovenské demokracie a plurality.

23.10. ROZTRHANÉ DÍTĚ : Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci
Ĺubomír Sedláčik
Včera si udělala privátní TV Markíza zase krvák z věci, která je velice problematickou. V srdcervoucí reportáži jsme viděli, jak dvojice "krvelačných" rottweilerů, roztrhala téměř k smrti osmileté bratislavské dítě. Jen na okraji všeho toho "kečupu" bylo mimochodem zaznamenáno to, co podle zásad objektivní žurnalistiky mělo být hlavním motivem : Že oběť si mohla za událost pouze sama. Věci se hned chytil hlavní slovenský politický psobijec, poslanec Vladimír Bajan. Oživí případ jeho snahu prosadit od českého vzoru v podstatě opsaný, silně restriktivní "antipsí" zákon ?

22.10. BEZPLATNOST ŠKOL : Vzdělání už jenom solventným ?
Ĺubomír Sedláčik
V těchto dnech probíhá bouřlivá diskuse na téma placení nebo neplacení za vysokoškolské vzdělání. Tzv. "hard" pravice se pokouší na tématu o svou reklamu, levice zas nešetří nesystémovými argumenty. Život si ale již delší dobu proráží cestu sám. Pololegální vybíraní poplatků samotnými universitami nijak nepřospívá pořádku a právu. Kde leží tedy kompromis mezi dostupností škol i pro chudší a nutností sejmutí socialistických brýlí ?

19.10. SLOVENSKO : Při vší úctě k premiérovi - člověka svrbí dlaň
Ĺubomír Sedláčik
Od příštího roku stoupnou ceny plynu na Slovensku, ale pouze pro firemní odběratele. V roce voleb se vládní kruhy neodváží k nutnému reformnímu kroku, narovnat tyto ceny i pro občany. Za samostatnou zmínku stojí ale včerejší sebechvála premiéra Mikuláše Dzurindu, kdy vyzvedl údajný úspěch své vlády co do "privatizace Slovenských telekomunikací za dobrou cenu". To už opravdu zavání drzostí vůči voličům, vydávat za úspěch podnik, který de facto pracuje pod proti zájmům zdejších lidí.

18.10. SLOVENSKO : Vážený pane prezidente, zavraždím vás
Ĺubomír Sedláčik
Ve slavné filmové komedii Vlasty Buriana, hledali městští konšelové na radnici "nejlepšího člověka" natolik intenzivně, že k ukončení bouřlivé diskuse museli být povoláni hasiči. Neznámý horlivec nyní hledá nejlepšího Slováka, Vladimíra Mečiara, poněkud modernějšími prostředky, e - mailem - jenže přes slibovanou mrtvolu Rudolfa Schustera a jeho rodiny. Znalec počítačových technologií se musel včera usmívat, jak neobratně všichni zainteresovaní líčili co vlastně hlavě státu má hrozit. Může jít ještě o víc.

17.10. BLÁZEN NA EUROZASEDÁNÍ : Komu voperoval dr. Havel mikrofony ?
Ĺubomír Sedláčik
Nedávno když až samotný Václav Klaus musel osobně zadržet provokatéra, který hladce pronikl "bdělou" ochrankou české vlády, byl z toho po právu docela slušný skandál. Včera se podobná událost odehrála na košickém zasedání společného parlamentního výboru Evropské unie. Na jeho rakouského předsedu se naštěstí jen verbálně obořila psychicky narušená žena, o identitu které se absolutně nikdo předtím nezajímal. V Praze jí prý "dr. Havel" voperoval do těla nejdříve jeden, pak i druhý mikrofon...

16.10. PROKAZOVÁNÍ MAJETKU : Hlavy v písku, nebo písek v hlavách ?
15.10. NÁSILNÉ STERILIZACE : Neskutečná drzost generála bez vojska
12.10. ČESKO - SLOVENSKO : Kdo se bojí vlastních občanů ?
11.10. SLOVENSKO : Svatoušci zas nedají pokoj homosexuálům
10.10. ARMÁDNÍ DEBILISMUS : Ať nejedí a nespí, vždyť jsou to jen vojáci...
9.10. SLOVENSKO : Teror začíná u nečistých peněz
8.10. SLOVENSKO : Tisícprvní pokus o romskou jednotu
5.10. ČESKO - SLOVENSKO : Na obzoru definitivní rozchod ?
4.10. RUSKO KONTRA ŽELEZNÝ : Zloděj křičí, chyťte zloděje
3.10. BRUTAL : Báječní politici o létajících strojích
2.10. HEREC MINISTR : Jak jsem se stal satirikem
1.10. TEROR : Na papíře jsou Slováci připraveni zase dobře
27.9. SLOVENSKO : Atomový rozruch samorostlého ministra
26.9. SLOVENSKO : Válka novinářů o krajec chleba
25.9. SLOVENSKO : Reálná hrozba krachu veřejného sektoru
21.9. SLOVENSKO : Klikaření nejopravdovějších Slováků
20.9. SLOVENSKO : Hledání teroristů v kupě sena
19.9. SLOVENSKO : Nejen lékařům už došla trpělivost
18.9. SLOVENSKO : Spravedlivé rozhořčení nad spravedlivým rozhořčováním
17.9. SLOVENSKO : Objevení Volfova čísla