Pondělí 19.11.2001
Svátek má Alžběta

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

KONFLIKT: Al Kajda se stahuje do hor

POLITIKA: Dlouhá vyjednávání s nejasným koncem

MROŽOVINY: Intelektuálové

POLITIKA: O pláči Ústavy české

ZAMYŠLENÍ: K 17. Listopadu 2001

RODINA A PŘÁTELÉ: Okamžiky dálničního zoufalství

PSÍ PŘÍHODY: Nastal čas zimních pneumatik

SLOVENSKO : Internetová lumpárna

SAKRYŠ: To byl cirkus!

CO KDYŽ TO BYLO TAKHLE: Havárie ponorky Kursk

ČAJNÍK: Já jen projíždím

ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Král Karel II.

NOVÁ KNIHA: Utřete tělesné šťávy

SVĚT: Pákistánská domácnost

PENÍZE: Životní pojištění jako daňový nástroj
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Slovenská kronika

19.11. SLOVENSKO : Internetová lumpárna
Ĺubomír Sedláčik
Mnoho uživatelů bezplatného internetového providera KIWWI, bude budoucí měsíc šokováno telefonním účtem, který jim dojde v krabici. Jinak řečeno, v asi 300 procentní výši. Vinen je svým podílem nejen poskytovatel služby, který velice neseriózně na změnu upozornil, jen aby se neřeklo. Kořen problému je nutné hledat v nynější politické garnituře Slovenska, které vůčihledě vyhovuje čím méně informovaný občan. Jen tak si lze vysvětlit lhostejnost rádoby moderní a demokratické vlády Mikuláše Dzurindu, k řádění Slovenských (německých) telekomunikací.

16.11. ČESKO - SLOVENSKO : Columbus připlul elektrickým vedením
Ĺubomír Sedláčik
Ve filmové komedii Dívka na koštěti, se pacientka psychiatrické léčebny domnívala, že Kryštof Kolumbus k nim připluje do cely přes vodovodní trubku. Po událostech na smutně proslulém košickém romském sídlišti Luník IX. , jsme si chvíli nebyli jisti, zda také nežijeme někde v prostoru pro duševně nemocné. Obyvatele lokality přispěchal obhajovat Columbus Igboanusi, černošský zahraniční aktivista za lidská práva, působící v Bratislavě. Co vzbudilo jeho zájem tentokrát ? Nic jiného, než že státní orgány "nelidsky" odstřihly dráty stovkám těch, kteří neplatili za elektřinu. To ale ještě není všechno, za co by někomu slušela svěrací kazajka.

14.11. SLOVENSKO : Ivana Kšeftoviče nepochovali ani dzurindisté
Ĺubomír Sedláčik
Komunisté v NDR blahé paměti, ucpali díru v železné oponě rázně : Postavili přes noc smutně proslulou berlínskou zeď. My jsem ale "demokraté". Archiv naší rubriky nás zarazil povážlivě aktuálním článkem, který jsme původně přinesli už koncem roku 1997. Od té doby se změnili jenom některé kulisy a figurky, ale podstata přežívá vládu za vládou : Hranice s bývalým SSSR je pořád zdrojem nejen kriminálního a emigrantského nebezpečí, ale i zejícím jícnem, který vysává ekonomiku státu. Co je důvodem, že nikdo si stále netroufá tento kapající kohoutek opravit ?

13.11. SLOVENSKO : Stalinista vycenil zbytky zubů na minitalibanistu
Ĺubomír Sedláčik
V Čechách mocenské orgány alespoň naznačují snahu o vyrovnání se s totalitní minulostí, i když s nevalným výsledkem. Pokud tedy za něj nepočítáme kupř. údajný "moudrý" výrok Václava Havla "Pryč s komunistickými příšerama", když poprvé v hradní garáži uviděl Tatry 613, čímž svým dílem přispěl k likvidaci slavné značky. Jenže na Slovensku schází i ten chabý náznak antikomunismu. Není tedy divu, že poslední žijící vražedný stalinský prokurátor má neuvěritelnou drzost podat žalobu na ochranu své tzv. cti - a bratislavská prokuratura ji akceptovala !

12.11. SLOVENSKO : Co není přiklincováno...
Ĺubomír Sedláčik
...to zmizí. Tato teoréma v našich zemích pořád platí. Po českém skandálním rozkradení příslušenství obrněných transportérů uprostřed Prahy, se po víkendu mohou i v Bratislavě "pochlubit" strážci zákona gólem do vlastní branky. Z přísně střeženého parkoviska vládních činitelů zmizelo podpředsedovi parlamentu jeho auto. Šumů kolem ochrankářů ústavních činitelů už bylo ale již předtím dost. Snad mezi nimi situaci vylepší nová posila, čerstvý zeť Vladimíra Mečiara.

9.11. SLOVENSKO : Hrůza - zas všechno jen těm Čechům !?
Ĺubomír Sedláčik
Včera se slovenský mediální "magnátek" Pavol Rusko, choval jako podle vtipu, ve kterém když volali občané hasiče k požáru, byli jimi vyzváni, aby "udržovali oheň", dokud nedorazí. Bohužel v udržování hrůzy z Vladimíra Železného si P. Rusko počínal velice nešťastně, hrajíc na notu dávno zapomenutého lumpennacionalismu dob ČSFR. Chceme prý, aby se o slovenském televizním programu zase rozhodovalo v Praze, jako tomu bylo 40 let ? Po hlavičce trefil hřebík ten, kdo řekl, že když nadějný politik Rusko křičí "Zachraňme Slovensko", je třeba tomu vždycky rozumět "Zachraňme Markízu".

8.11. SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl
Ĺubomír Sedláčik
Historie se prý opakuje ve spirále. Včera poslanci slovenského parlamentu věnovali celý den hádce, zda někdo jako kdysi c.k. střelec Antonín Špelec, už bude moct beztrestně říkat, že "císařpán je vůl". Bratislavský Špelec se jmenuje Krátký a je redaktorem. Zdejší stařičký mocnář R. Schuster ho dal pronásledovat za jeho článek podle paragrafů, které jako protiústavní a odporující svobodě slova, již dávno zrušila i Česká republika. Existuje tedy vůbec prostor na nějakou polemiku ? Zástupci lidu ale dokáží udělat problém i tam, kde zdánlivě není.

7.11. SLOVENSKO : Když ti v obci bouchne plyn...
Ĺubomír Sedláčik
...nemusí to skončit jen leknutím. Nějaký takový text by asi měl Ivan Mládek, kdyby znal případ východoslovenské obce Hrabušice. Její starosta po teroristickém útoku na USA s nepokojem hleděl na stav přestárlých plynových masek v místním skladu civilní ochrany. "Orgánové" po kontrole - zdůrazňujeme pouze namátkové - vytáhli do protiútoku a "troufalci" nyní hrozí až cesta do vězení za údajné šiření poplašné zprávy. Začíná být opravdu zajímavé, jak funkcionáři odshora až dolů hněvlivě reagují na každého, kdo hrozí dokázat faktický rozklad jedné ze základních funkcí státu.

6.11. SLOVENŠTÍ LEPŠÍ LIDÉ : Nevyšetřují spiťáka, ale policisty
Ĺubomír Sedláčik
Přednedávnem jsme na našich stránkách přinesli článek, který rozebíral problematiku poněkud předimenzované imunity našich zákonodárných činitelů. Podnětem k materiálu - jedním z mnoha možných podnětů - byla konkrétní událost, kdy zcela zjevně "špičkou postižený" poslanec Strany maďarské koalice, unikal za volantem policejní hlídce, spílal jí, a z vozu ho dostala až přítomnost televizní kamery. Jak věc dopadla ? Vyšetřováni jsou - policisté...

5.11. SLOVENSKO : Dostane Rudolf Schuster od papeže rozhřešení ?
Ĺubomír Sedláčik
V centru pozornosti slovenských médií je audience Rudolfa Schustera u papeže Jana Pavla II. Nevíme, zdali je její součástí i rozhřešení. Tím pravým spovědníkem bude pro těžce zkoušené Košice, kde hlava státu působila jako primátor, vláda SR. Na stůl ministerky financí totiž již tento týden přijdou materiály, které ve svém důsledku vystaví účet za Schusterovo košické finační řádění - každému občanu státu.

2.11. ROZTRHANÉ DÍTĚ II. : Polopravda horší než celá lež
Ĺubomír Sedláčik
Dne 23.X. jsme v naší rubrice uveřejnili článek pod titulkem "Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci". Pojednával o osmiletém bratislavském dítěti, které za plotem uzavřeného objektu téměr osudně pokousali dva strážní rottweileři. Materiál vzbudil bouřlivou polemiku čtenářu. Zejména tzv. pseudohumanisté věc využili na tažení proti vůbec myšlence ochrany majetku nebo sebeobrany. To jsme ale ještě nevěděli, co víme dnes. Senzacechtivé hyeny z TV Markíza v tehdejší reportáži zamlčeli podstatné fakty, které kauzu "neviného ubohého chlapečka", staví do poněkud jiného světla.

1.11. POMALÁ VRAŽDA : Zabíjejí JEN psa, zato před očima všech
Ĺubomír Sedláčik
Nelze nalézt dost silné výrazy, kterými by jsme mohli označit naše mínění o majiteli psa , který doslova před očima šokovaných obyvatelů velkoměsta, pomalu utýrává již dva měsíce německého ovčáka v uzavřeném osobním autě k smrti. Jak bude z článku patrné, výlučně ze sobeckých důvodů se brání jakémukoliv řešení. A zákon jenom bezmocně přihlíží.

30.10. STERILIZACE ROMEK : Někdo si doufejme půjde sednout
Ĺubomír Sedláčik
Nedávno jsme na našich stránkách přinesli informace o "spravedlivém rozhořčení" jednoho se slovenských romských politických generálů bez vojska. Ten tvrdil bez jakýchkoliv důkazů, že v tomto státě jsou bez svého vědomí romské ženy lékaři sterilizovány. Nehorázné tvrzení rozhořčilo už nejen místní nacionalisty. Evidentně z něj neměla radost ani vládní koalice, dokonce samotné romské strany vyzvali horlivce, aby do včerejška předložil důkazy - jinak na něj, bez ohledu že je vlastně jedním z nich, podají trestní oznámení. Navíc už vyšlo i najevo, jak "od stolu" vznikla zpráva mezinárodních ochránců lidských práv, na kterou se obviňující odvolávali.

29.10. VÝSADY POSLANCE : Potřebujeme tzv. lepší lidi ?
Ĺubomír Sedláčik
Poslanec si v Čechách i na Slovensku nyní žije o poznání lépe, než takzvaný obyčejný člověk. Když ho chtějí příslušné orgány postihnout třeba jen za dopravní přestupek, je tady na bariéra zákonné imunity. Situace co se týče bratislavských "otců vlasti" se v tomto směru dlouhodobě vyhrocuje. V těchto dnech znovu přichází do pozornosti otázka, zda mají být volení zástupci povýšeni do kasty nějakých "lepších lidí" - nebo budou opravdu jen tím, čím by být měli.

26.10. SADOMASO V PARLAMENTU : Bičuje slovenského ministra Češka ?
Ĺubomír Sedláčik
Včerejší zasedání Národní rady Slovenské republiky si zajisté "nedá za klobouk" ministr kultury, známý herec Milan Kňažko. Otázky opozičního poslance mu totiž mířili přímo na tělo. Doslova. Jak už publikoval bulvární tisk i v ČR, má vyjít v nejbližších dnech kniha jedné dámy o karlovarských sado - maso praktikách tohoto bohéma. Nebohého ministra se nezastal ve sněmovně ani předsedající. Na Kňažkovu smůlu byl totiž včera na řadě v této funkci, zástupce bigotních křesťanských demokratů.

25.10. SLOVENSKO : Feministky se dávájí do pohybu
24.10. VÁLKA O TELEVIZI : Železný vyhrál první kolo na body
23.10. ROZTRHANÉ DÍTĚ : Bartovi příbuzní jsou prý zabijáci
22.10. BEZPLATNOST ŠKOL : Vzdělání už jenom solventným ?
19.10. SLOVENSKO : Při vší úctě k premiérovi - člověka svrbí dlaň
18.10. SLOVENSKO : Vážený pane prezidente, zavraždím vás
17.10. BLÁZEN NA EUROZASEDÁNÍ : Komu voperoval dr. Havel mikrofony ?
16.10. PROKAZOVÁNÍ MAJETKU : Hlavy v písku, nebo písek v hlavách ?
15.10. NÁSILNÉ STERILIZACE : Neskutečná drzost generála bez vojska
12.10. ČESKO - SLOVENSKO : Kdo se bojí vlastních občanů ?
11.10. SLOVENSKO : Svatoušci zas nedají pokoj homosexuálům
10.10. ARMÁDNÍ DEBILISMUS : Ať nejedí a nespí, vždyť jsou to jen vojáci...
9.10. SLOVENSKO : Teror začíná u nečistých peněz
8.10. SLOVENSKO : Tisícprvní pokus o romskou jednotu
5.10. ČESKO - SLOVENSKO : Na obzoru definitivní rozchod ?
4.10. RUSKO KONTRA ŽELEZNÝ : Zloděj křičí, chyťte zloděje
3.10. BRUTAL : Báječní politici o létajících strojích
2.10. HEREC MINISTR : Jak jsem se stal satirikem
1.10. TEROR : Na papíře jsou Slováci připraveni zase dobře
27.9. SLOVENSKO : Atomový rozruch samorostlého ministra