Čtvrtek 8.11.2001
Svátek má Bohumír

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

KONFLIKT: Američané měli Ladena na mušce, ale unikl

OPERACE: TUPÁ DÝKA ...aneb: Okupant v ložnici

POLITKA: Občanská společnost nebo společnost občanů

MÉDIA: O děravé paměti našich novinářů

ARMÁDA: Další podpásovka ministra Tvrdíka

ŠAMANOVY NÁVRATY: O předbíhání vědy

RODINA A PŘÁTELÉ: Náramný vánoční dárek

PSÍ PŘÍHODY: Když chválit, tak pořádně

ZAMYŠLENÍ: Drsná plavba společné lodi.

AKCE: pohádka mládí se vrací - křtiny nové knihy se starými dobrými kusy

SLOVENSKO : Konečně snad bude moct být i mocnář vůl

MÉDIA: Televizní kalvárie

MEJLEM: Čtenáři píší své ohlasy a názory

VĚDA: Technické novinky na INVEXu zdarma

ZDRAVÍ: Mýty o dětské bolesti
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví

8.11. ZDRAVÍ: Mýty o dětské bolesti
Mgr. Jiří Široký
MedNetBolest doprovází člověka po celou dobu jeho bytí, a protože je vnímána zpravidla jako nepříjemná záležitost, existuje již odedávna snaha o její zmírnění. Přesto však po dlouhou dobu panovaly (a mnohdy i přetrvávají) mýty o tom, že dítě vlastně bolest necítí, resp. mu nijak zvlášť nevadí. Dokonce ještě před několika desetiletími vycházely publikace, kde se můžeme dočíst alarmující věty stylu: "Dětští pacienti jen zřídka potřebují léky na tlumení bolesti, neboť bolest tolerují velmi dobře".

7.11. ZDRAVÍ: Psychózy: největší břemeno 21.století
Mgr. Jiří Široký
MedNetPsychotická onemocnění byla tématem 4. parlamentního semináře, který se konal 31. 10. 2001. Jak uvedl MUDr. Milan Cabrnoch, místopředseda Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP, jsou tato onemocnění pokládána za největší celospolečenské břemeno 21. století. Seminář byl pořádán ve spolupráci s Centrem neuropsychiatrických studií, s Psychiatrickým centrem Praha a 3. LF UK.

6.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Petr Iljič Čajkovskij
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetJeho dílo v sobě spojuje ruské lidové hudební prvky s technikou evropského romantismu. Složil šest symfonií a deset oper, z nichž nejznámější jsou Piková dáma a Evžen Oněgin. Málo se ví, že měl vřelý vztah k českému hudebnímu životu, několikrát byl v Praze, kde 6. prosince 1888 osobně řídil premiéru Evžena Oněgina. Čajkovskij trpěl celý život navzdory svému nespornému talentu a neobyčejně krásnému zevnějšku psychickou nevyrovnaností a neurastenií.

5.11. ZDRAVÍ: Osteoporóza v číslech
MUDr. Olga Wildová
MedNetOsteoporóza je výsledkem nerovnováhy mezi odbouráváním a novým tvořením kostí. Z mnoha negativně ovlivňujících faktorů je to především nedostatek vápníku, vitaminu D a přiměřeného pohybu.

3.11. MEDICÍNA: Nový název pro chronický únavový syndrom
Stanislava Mužíková
V USA bylo nedávno publikováno závěrečné doporučení Pracovní skupiny pro změnunázvu. Zejména pacienti již dlouho očekávají nový název a doufají, že jim konečně přinese respekt i řádnou péči, kterou jejich tak komplikovaný stav vyžaduje. V původním textu rozšiřovaném po internetu je zahrnut ještě dotazník a některé další informace. Pokud byste chtěli tento dotazník vyplnit a odeslat obraťte se na adresu uvedenou v závěru článku.

1.11. ZDRAVÍ: Plán pro případ pandemie chřipky připraven
Mgr. Jiří Široký
MedNet V článku s názvem "Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti" se hygienik hl. m. Prahy MUDr. Vladimír Polanecký zaměřuje na problematiku pandemických onemocnění chřipkou. Pandemická onemocnění, jak známo z historie, mívala občas fatální následky - to se sice v případě chřipkové pandemie příliš nepředpokládá, ale je dobré býti připraven. Proto je vládě nyní předkládán Národní plán pro případ pandemie chřipky vyvolané novou variantou chřipkového viru. Tento plán by měl vytvořit podmínky k tomu, aby nepříznivé dopady takovéto mimořádné události byly v ČR co nejnižší.

31.10. ZDRAVÍ: Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti
MUDr. Vladimír Polanecký
MedNetChřipka jako stálé vděčné téma sdělovacích prostředků, zvláště v podzimním čase, se stává i námětem společenských a rodinných rozmluv. Opakují se otázky, kdy že se chřipka objeví a zda už tu není. Pak, jak se pozná, a že to očkování je k ničemu, protože jsem ji stejně dostal a kdosi také...

30.10. ZDRAVÍ: Žloutenka, a co s ní?
Mgr. Jiří Široký
MedNetZežloutnutí kůže (často ale jen očního bělma), tmavá moč, světlá stolice, pobolívání v pravém podžebří, trávicí obtíže, bolesti kloubů - to vše mohou být příznaky, které signalizují, že je něco v nepořádku s "nejdůležitější továrnou našeho těla" - játry. Hovorově a nepřesně v tomto případě mluvíme o žloutence. Většinou máme na mysli onemocnění, které se odborně nazývá virová hepatitida.

29.10. ZDRAVÍ: Osteoporóza
Mgr. Jiří Široký
MedNetJe asi poměrně známo, že kosti jsou vynikající stavební materiál (čtyřikrát pevnější než beton a stejně odolné jako hliník). Ač to někdy tak nevypadá, způsobit si zlomeninu vyžaduje opravdu "trochu šikovnosti". Zejména s přibývajícím věkem však dochází k úbytku kostní hmoty a poruše mikroarchitektury kostí. To se pak lze ke zlomenině dopracovat velice snadno. Člověk si jen tak jde a najednou má zlomenou nohu. V těchto případech hovoříme o osteoporóze.

26.10. OHLAS: Pacient versus české zdravotnictví
Adolf Balogh
Velmi mně zaujal dojemný článek Petr Plaňanský 19.10. a následné komentáře kolem problematiky postavení a práv nemocných v České republice. Touto úvahou bych chtěl vyprovokovat další zamyšlení a diskusi k těmto otázkám.

26.10. ZDRAVÍ: Hospic a umělci
MUDr. Olga Wildová
MedNetSdružení čekých umělců grafiků Hollar se rozhodlo podpořit hospicovou myšlenku, která je již realizována ve výstavbě a provozech hospiců v Čechách.

25.10. ZDRAVÍ: Tajemství lupénky
Mgr. Jiří Široký
MedNetLupénka (psoriáza) je geneticky podmíněné nenakažlivé onemocnění kůže, nehtů a často také kloubů. Vyznačuje se zvýšenou a urychlenou obnovou pokožky a její neschopností vyzrát do normální rohoviny. Uvažuje se dokonce o tom, že se jedná o jakousi evoluční snahu o vylepšení funkce pokožky.

24.10. ZDRAVÍ: Podzim a chřipka
MUDr. Olga Wildová
MedNetV České republice ročně onemocní chřipkou v době jejího výskytu průměrně 1 200 000 osob. Asi u 55 000 nemocných dojde ke komplikacím, nejčastěji k zánětům plic, průdušek nebo čelních a nosních dutin. Asi 1 % osob, zejména starších, trpících některým dalším závažným onemocněním, chřipce podlehne. Dle údajů WHO onemocní ročně v každé zemi téměř 10 % populace.

23.10. ZDRAVÍ: Další důvody proč přestat kouřit
MUDr.Olga Wildová
MedNetNepříznivý vliv aktivního i pasivního kouření na lidský organismus je všeobecně znám. Nejčastěji se hovoří o rakovině plic, o chorobách srdce a cév, včetně mozkových cév.

22.10. ZDRAVÍ: Antrax – žhavé téma dneška
Mgr. Jiří Široký, MUDr. Olga Wildov
MedNetV současné době se stává „oblíbeným sportem" rozesílání podezřelých obálek s bílým práškem. Ve většině případů v naší republice se zatím naštěstí jedná o hloupý žert s cukrem. V jiných, závažnějších, případech to je však opravdu původce choroby v podobě klidového stavu mikroba odolného vůči vnějším vlivům – tzv. spora či sporulující forma.

20.10. ZDRAVÍ: Člověk a zvíře - pro 21. století
19.10. TÉMA: Pacient versus české zdravotnictví
18.10. ZDRAVÍ: Grapefruit trochu jinak
17.10. ZDRAVÍ: Méně příjemné metody nákazou AIDS
16.10. CHARITA: Bílá pastelka - konečně zase nápad!
15.10. ZDRAVÍ: NADMĚRNÁ SPAVOST nesouvisí jen s mouchou Tse-tse
12.10. ZDRAVÍ: Křen selský
11.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
10.10. NÁZOR: Cigareta v klidu?
10.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
9.10. ZDRAVÍ: Marihuana a kokain: nový objev může ovlivnit léčbu závislosti
6.10. ZDRAVÍ: Flavonoidy jsou zdravé, červené víno je jedním z jejich zdrojů
5.10. ZDRAVÍ: Adrenalinové sporty
5.10. ZDRAVÍ: Lípa malolistá (Tilia cordata Mill. )
4.10. ZDRAVÍ: Zamyšlení lékaře pojišťovny nad právě skončenou letní turistickou sezonou
4.10. ZDRAVÍ: Lze se vyhnout Alzheimerově chorobě?
2.10. ZDRAVÍ: Fórum sexuální vitality
2.10. MEDICÍNA: Devitalizace – naděje a sliby
1.10. ZDRAVÍ: Koronární jednotka
29.9. MEDICÍNA: Devitalizace