Pondělí 26.11.2001
Svátek má Artur

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

MROŽOVINY: Přistěhovalci před branami

PRAVDA O SCHUSTEROVI : Jak se na cizí účet stát otcem vlasti

TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo

POLITIKA: Proč byli opomenuti studenti z roku 1948?

MEJLEM: Ohlasy a komentáře

RODINA A PŘÁTELÉ: Dvakrát do kina ve dvou dnech

PSÍ PŘÍHODY: Za tohle můžou kočky

MÉDIA: Recenze knihy o české politice - Tíha olova

ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Oscar Wilde

POLITIKA: O sociální politice, o vymahatelnosti práva

PENÍZE: Jak přijít o doménu

ZDRAVOTNICTVÍ: Naléhavý výzkumný úkol

ZE ŽIVOTA: Lípa.

MEJLEM: Čtenáři píší své názory

MEDICÍNA: Vzdělané ženy a PET
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví

26.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Oscar Wilde
MUDr. Radim Uzel
MedNetAnglický spisovatel irského původu je považován za nejnadanějšího představitele anglické dekadence. Narodil se v Dublinu excentrickým rodičům, jeho matka si velmi přála dceru, proto byl malý Oscar po celé dětství oblékán do dívčích šatů, podobně jako o dvacet let mladší básník Rainer Maria Rilke, který se nedávno vyskytl v naší galerii slavných lidí s malým přirozením.

26.11. MEDICÍNA: Vzdělané ženy a PET
Nina Ruzó
Pokud čekáte, že to bude o plastu nebo o zvířatech, musím vás hned v úvodu zklamat. PET je totiž kupodivu zkratka používaná i v nukleární medicíně. Označuje Pozitronovou Emisní Tomografii.

23.11. ZDRAVÍ: Léčba klobásovým jedem
Jiří Široký
MedNetOtrava klobásovým jedem (odborně zvaná botulismus) je známa po staletí. Tento jed (botulotoxin) se vyskytuje nejčastěji ve špatně tepelně zpracovaných potravinách, kde se tudíž mohou množit různé mikroorganismy včetně Clostridium botulinum, která klobásový jed produkuje.

21.11. ZDRAVÍ: Českou šikovností proti AIDS
Mgr. Jiří Široký
MedNetV minulých dnech schválil nejvyšší orgán pro schvalování léčiv v USA (FDA - Food and Drug Administration) žádost farmaceutické firmy Gilead Sciences o povolení nového léku určeného k léčbě AIDS. Tento lék se jmenuje Viread. Jeho účinnou látkou je tenofovir. Ve státech EU by měl být schválen v lednu 2002. Hlavním principem jeho účinku je blokování reverzní transkriptázy. To je enzym, který umožňuje množení tzv. RNA virů, mezi které patří i HIV viry. Díky tomu působí jako efektivní protivirové agens, které je schopné v signifikantním množství snížit počet HIV virů u nemocných.

20.11. ZDRAVÍ: Podpoří ministr Fišer devitalizaci?
MUDr.Olga Wildová
MedNetPo informacích z minulého měsíce by se mohlo zdát, že otázka devitalizací (chirurgické léčby rakoviny podvazem cév, které nádor vyživují) je odbornou společností chirurgů definitivně zamítnuta. Z informací předsedy Svazu pacientů ČR ze dne 15. listopadu však vyznělo, že svaz se nevzdává a nadále jedná o prosazení klinického výzkumu v této otázce. Rozhodl se proto jednat přímo s ministrem zdravotnictví ČR.

19.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Král Karel II.
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetV historii slavných mužů s nadměrně velikým přirozením se to hemží korunovanými hlavami. Historie této sexuální výbavy sahá až do slavného anglického královského rodu Stuartovců. Charles II. je vskutku osobností, jejíž sexuální výkonnost byla dokonale historicky doložena a velikost penisu dokonce básníky opěvována.

16.11. ZDRAVÍ: Mydlice lékařská
Mgr. Jarmila Skružná
MedNetČeské i latinské jméno rostliny je odvozeno od stejného základu - mýdlo, lat. sapo; Léčivých účinků mydlice využívali lidé již ve starověku. Už před několika tisíci lety ji používali jako mýdlo pro osobní hygienu,ale i např. k praní nezpracované vlny.

15.11. ZDRAVÍ: Jak a komu doporučit hospic
MUDr. Olga Wildová
MedNetO hospicích se dnes mnoho mluví a je pravděpodobné, že dříve nebo později se tato problematika dotkne někoho, na kom nám záleží. Co bychom o podmínkách pro přijetí a vůbec o problematice hospice měli vědět?

14.11. ZDRAVÍ: Jak poznat, že děti něco bolí?
Mgr. Jiří Široký
MedNetV článku Mýty o dětské bolesti jsme poukazovali na to, že dětská bolest nebývá vždy adekvátně tlumena a léčena. Dokonce občas panují jakési představy, že děti vlastně bolest necítí. Problém lze shledávat v tom, že děti neumí svou bolest, její příčiny a intenzitu vyjádřit slovníkem, který by byl pro nás jednoznačně srozumitelný.

13.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných - Napoleon Bonaparte
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetSlavný vojevůdce císaře Napoleon I. bývá většinou jmenován mezi lidmi s malým penisem. Na první pohled je toto zařazení nesmyslné. Vždyť tento věhlasný muž přece proslul četnými milostnými dobrodružstvími. Nicméně pitevní nález doktora Antommarchiho potvrzený ještě svědectvím několika anglických lékařů hovoří jasnou řečí: tělesná výška 5 stop a dva palce (158 cm) a délka penisu jeden palec (2,54 cm).

8.11. ZDRAVÍ: Mýty o dětské bolesti
Mgr. Jiří Široký
MedNetBolest doprovází člověka po celou dobu jeho bytí, a protože je vnímána zpravidla jako nepříjemná záležitost, existuje již odedávna snaha o její zmírnění. Přesto však po dlouhou dobu panovaly (a mnohdy i přetrvávají) mýty o tom, že dítě vlastně bolest necítí, resp. mu nijak zvlášť nevadí. Dokonce ještě před několika desetiletími vycházely publikace, kde se můžeme dočíst alarmující věty stylu: "Dětští pacienti jen zřídka potřebují léky na tlumení bolesti, neboť bolest tolerují velmi dobře".

7.11. ZDRAVÍ: Psychózy: největší břemeno 21.století
Mgr. Jiří Široký
MedNetPsychotická onemocnění byla tématem 4. parlamentního semináře, který se konal 31. 10. 2001. Jak uvedl MUDr. Milan Cabrnoch, místopředseda Výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP, jsou tato onemocnění pokládána za největší celospolečenské břemeno 21. století. Seminář byl pořádán ve spolupráci s Centrem neuropsychiatrických studií, s Psychiatrickým centrem Praha a 3. LF UK.

6.11. ZDRAVÍ: Sexuální život slavných – Petr Iljič Čajkovskij
MUDr. Radim Uzel, CSc.
MedNetJeho dílo v sobě spojuje ruské lidové hudební prvky s technikou evropského romantismu. Složil šest symfonií a deset oper, z nichž nejznámější jsou Piková dáma a Evžen Oněgin. Málo se ví, že měl vřelý vztah k českému hudebnímu životu, několikrát byl v Praze, kde 6. prosince 1888 osobně řídil premiéru Evžena Oněgina. Čajkovskij trpěl celý život navzdory svému nespornému talentu a neobyčejně krásnému zevnějšku psychickou nevyrovnaností a neurastenií.

5.11. ZDRAVÍ: Osteoporóza v číslech
MUDr. Olga Wildová
MedNetOsteoporóza je výsledkem nerovnováhy mezi odbouráváním a novým tvořením kostí. Z mnoha negativně ovlivňujících faktorů je to především nedostatek vápníku, vitaminu D a přiměřeného pohybu.

3.11. MEDICÍNA: Nový název pro chronický únavový syndrom
Stanislava Mužíková
V USA bylo nedávno publikováno závěrečné doporučení Pracovní skupiny pro změnunázvu. Zejména pacienti již dlouho očekávají nový název a doufají, že jim konečně přinese respekt i řádnou péči, kterou jejich tak komplikovaný stav vyžaduje. V původním textu rozšiřovaném po internetu je zahrnut ještě dotazník a některé další informace. Pokud byste chtěli tento dotazník vyplnit a odeslat obraťte se na adresu uvedenou v závěru článku.

1.11. ZDRAVÍ: Plán pro případ pandemie chřipky připraven
31.10. ZDRAVÍ: Chřipka - průvodce lidstva od nepaměti
30.10. ZDRAVÍ: Žloutenka, a co s ní?
29.10. ZDRAVÍ: Osteoporóza
26.10. OHLAS: Pacient versus české zdravotnictví
26.10. ZDRAVÍ: Hospic a umělci
25.10. ZDRAVÍ: Tajemství lupénky
24.10. ZDRAVÍ: Podzim a chřipka
23.10. ZDRAVÍ: Další důvody proč přestat kouřit
22.10. ZDRAVÍ: Antrax – žhavé téma dneška
20.10. ZDRAVÍ: Člověk a zvíře - pro 21. století
19.10. TÉMA: Pacient versus české zdravotnictví
18.10. ZDRAVÍ: Grapefruit trochu jinak
17.10. ZDRAVÍ: Méně příjemné metody nákazou AIDS
16.10. CHARITA: Bílá pastelka - konečně zase nápad!
15.10. ZDRAVÍ: NADMĚRNÁ SPAVOST nesouvisí jen s mouchou Tse-tse
12.10. ZDRAVÍ: Křen selský
11.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás
10.10. NÁZOR: Cigareta v klidu?
10.10. ZDRAVÍ: ZOO v nás