Úterý 18.12.2001
Svátek má Miroslav

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Schvalovač mrtvol

SLOVENSKO : Tento plyn je nejlepší, ten si pustím...

GONER: Autoři viru polapeni

POLITIKA: Volební zákon a sloučení US-DEU

POLITIKA: Nesnesitelná lehkost demagogie

RODINA A PŘÁTELÉ: Úklid sněhu jako soukromý podnik

PSÍ PŘÍHODY: Urazili jste mě? Nemluvím s vámi!

SAKRYŠ: Nezabíjejte nám hudbu!

POLITIKA: Co je špatného na Spojených státech evropských?

VÁNOCE: Znáte ochmet?

OHLASY: Bouře ve sklenici vody.

PENÍZE: Čím platí elita

SVÁTKY: Barokní Vánoce na Malé Straně

ZDRAVÍ: Co se děje s příspěvky na humanitu

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (2)
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura

18.12. SAKRYŠ: Nezabíjejte nám hudbu!
Petr Holeček
Už několik měsíců pozoruji libovůli a diskriminační chování některých větších hudebních vydavatelství. Nálepky typu "Nelze přehrát na PC" nejsou dnes už na obalech cédéček žádnou výjimkou. To dříve, to se občas na bookletu objevila červeně přeškrtnutá zlomená elektrická kytara v kolečku a nápis: "Kopírování zabíjí hudbu" a sami umělci "ze své vůle" apelovali na posluchače, že přepalování hudebních cédéček je přece "nečestné a nesportovní". Dneska si koupíte titul za několik set (částky šplhají stále výše k nepředstavitelné hranici sedmi set, osmi set korun) a nemůžete nosič ani přehrát na svém počítači!

13.12. FAN: Legenda televizní sci-fi konečně na českých obrazovkách
Michal Patera
Neočekávané se stalo skutkem. Česká televize se dala po letech neustávajícího naléhání ze strany fanoušků přesvědčit k neobvyklému kroku - zakoupila a chystá do vysílání první seriál Star Trek z roku 1966. A na rovinu, přátelé: tohle není váš pravidelný každotýdenní Voyager.

12.12. LIDÉ: Teskně hučí Niagara...Eduard Ingriš
Stanislav Reiniš
Eduard Ingriš byl správný emigrant. Světoběžník k pohledání, umělec a přitom podnikavý člověk, nadaný a přizpůsobivý, hudební skladatel, dirigent, cestovatel, dobrodruh, fotograf, kameraman a mořeplavec. Takových lidí je málo.

12.12. ROZHOVOR: S Ivanem Myslikovjanem, jedním z nejlepších českých saxofonistů.
Lenka Morávková
Je kolem půlnoci. Právě skončila mikulášská párty Sax‘ O‘ Phono s Dj Diomem a saxofonistou Ivanem Myslikovjanem v klubu Rock Cafe a Ivan rozebírá svého zlatého Selmera...

11.12. LITERATURA: při kolika stupních vzplane papír?
(pagi)
Pokud se někoho (alespoň u nás, kde král Celsius vládne) zeptáte, kolik je 451 stupňů Fahrenheita přepočítáno na stupně Celsiovy, těžko se to dozvíte. Když se ale téhož člověka zeptáte, při jaké teplotě vzplane papír, odpoví vám nejspíš bez rozmýšlení. Tak silně působí na čtenáře již pět desetiletí slavný román Raye Bradburyho - poprvé byl časopisecky vydán v roce 1951 v časopise Galaxy pod názvem The Firemen, a letos tedy slaví kulaté výročí.

11.12. ARCHITEKTURA: Předvánoční zastavení
Zdeněk Lukeš
Blíží se Vánoce a já tu mám tip na jeden zajímavý dárek. Je to krásná Prelovškova kniha o Pražském hradě a Lánech, doprovázená právě jeho fotografiemi.

11.12. ŠKOLA: Hudbou do tajů angličtiny
Jiří Wagner
Díky Beatles jsem se začal učit anglicky, moje dcera si angličtinu zamilovala zase kvůli jiné skupině. Je to rozhodně lepší, než se biflovat slovíčka a cpát si do hlavy mnohdy nesmyslné věty, je v tom totiž poezie.

11.12. INFORMACE: Benefiční koncert na podporu asociace afghánských žen RAWA
Libuše Ludvíková
Úterý 11. prosince, 19.00 Klub Vagon, Palác Metro, Národní tř. 25, Praha 1

Politická rétorika vyhranila své argumenty na všech stranách a odmítla existenci jakékoliv "neutrální půdy". Hlasy žen se zatím ozývají zřídkakdy. Ale v Afghánistánu existuje organizace, která již roky pracuje na navrácení práv a důstojnosti ženám a dívkám a která vždy bojovala a bude bojovat za jejich právo na vzdělání a odpovídající zdravotní péči. Díky těmto aktivitám vystavila své členky enormnímu nebezpečí, ony jsou však přesto pevně rozhodnuty pokračovat v boji a monitorovat stále krutější útoky na lidská a ženská práva, hrubě a neustále porušovaná islámskými fundamentalisty. Touto organizací je RAWA.


10.12. HISTORIE: Obnovení Olympijských her
Vojtěch Zamarovský
Vzkříšení Olympie se zbytky toho, co v ní zanechala ničivá zuřivost fanatiků a přírodních živlů, patří mezi největší činy, jimiž se může pochlubit světová archeologie. Přitom se málokde tak jasně a bezprostředně ukázalo, jaký vliv má výzkum minulosti na přítomnost i budoucnost. Dovedeme si dnes představit svět bez vzkříšených olympijských her? Bez rozmachu tělovýchovy a sportu, k němuž daly olympijské hry tak mocný a neodmyslitelný podnět?

Se svolením autora (kterého jistě nemusím nikomu z vás představovat) budeme na pokračování publikovat ukázky z jeho knihy Vzkříšení Olympie jejíž třetí reedice vyjde příští rok.
Zároveň chci na tomto místě poděkovat panu Vojtěchovi za tuto možnost představit vám jako prvním novou 8. kapitolu z jeho knihy. JITA


7.12. BEATLES: George zemřel před týdnem, John byl zavražděn před 21 lety
Jiří Wagner
Když večer 9. října 1940 bombardovala Göringova Luftwaffe obzvlášť těžce Liverpool, narodil se manželům Lennonovým synek John. Za výbuchů bomb a jekotu sirén tak přišlo na svět dítě, které později dokázalo změnit tvář rokenrolu - bohužel nikoli už myšlení světa. 8. prosince 1980 byl John Lennon zákeřně zastřelen.

7.12. KULTURA: Můj otřesný zážitek z pořádané akce -Koncert Vanessy Mae
Tomáš Kopsa
Koncert byl výborný (ani jsem jiný výsledek očekávat nemohl), leč můj prožitek z celé akce byl pod bodem mrazu...
Pragokoncert nezvládl pořadatelství


5.12. BEATLES: George Harrison odešel, zůstaly už jen dvě legendy
Jiří Wagner
Asi před 35 lety napsal Hunter Davies do časopisu LIFE tato slova: "Tři věci proslavily Liverpool - kopaná, box a herci. Slávu herců a dokonce i boxu a kopané zastiňuje dnes sláva Johna Lennona, Paula McCartneyho, George Harrisona a Ringo Starra. Můžeme je kritizovat, nenávidět, pohrdat jejich hudbou, jejich manýrami..., ale jejich jména už vešla do historie."

5.12. FILM: Andrej Tarkovskij
(pagi)
Lidé, kteří se pohybují okolo žánru SF, mají spojeno jeho jméno s filmy Solaris a Stalker. Ti, kdo se zajímají o filmové umění jako celek, vyslovují jeho jméno jedním dechem v seznamu osmi či desíti tvůrců, kteří svými díly ovlivnili světovou kinematografii - tu uměleckou, samozřejmě.

5.12. HUDEBNÍ RECENZE: Sourozenci poprvé na výběru
Petr Holeček
Zpěvačka Andrea, klavíristka a bubenice Caroline, houslistka Sharon a kytarista Jim. Toto povedené kvarteto v Irsku velmi dobře znají. Z televize, obchodů, rádia, reklamy. Jeho členy spojuje několik věcí dohromady. Každý z nich je stejně známý, všichni čtyři zpívají a na svých deskách stejně dobře vychytávají melodii a rytmus, všichni čtyři mají cit pro dělání "hitů" (i v tom je politika) a to hlavní - všichni čtyři mají stejné příjmení.

5.12. UMĚNÍ: Výtvarný šperk (2)
Daniela Krechlová
Moniportrét šperkaře Karla Votipky

4.12. ARCHITEKTURA: Metro nebo rychlodráha?
28.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
28.11. HUDBA: New music marathon
28.11. SAKRYŠ: Dopravní podnik spolupracuje se Satanem!
27.11. HUDEBNÍ RECENZE: Incubus - Morning View
27.11. PRAHA: Hlávkova studentská kolej
24.11. PRAHA: Po stopě zlého činu
22.11. HUDEBNÍ RECENZE: Reedice Bastardů
21.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
20.11. ARCHITEKTURA: Bomba v Liberci!
19.11. NOVÁ KNIHA: Utřete tělesné šťávy
16.11. UMĚNÍ: Jak jsem (znovu) potkal miminka
14.11. LITERATURA: Osm (zcela subjektivních) tipů pro nakladatele
14.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
13.11. ROZHOVOR: S tvůrcem očekávaného dokumentu KOCOVINA
13.11. UMÉNÍ: Výtvarný šperk - Jaroslav Kodejš
13.11. ARCHITEKTURA: Šikova kontextuální architektura
13.11. HUDEBNÍ RECENZE: Fontanela
12.11. SAKRYŠ: Pojďme dělat křupy křup!
12.11. INFO: Vanessa Mae 5.prosince v Paegas Areně