Čtvrtek 20.12.2001
Svátek má Dagmar

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

ŠAMANOVO DOUPĚ: Zdravotnický příběh s cirkulárkou

MUZEUM KOMUNISMU: Během svátků velmi vhodná připomínka

DETEKTIVKA: Černý dravec

VÁNOČNÍ POVZDECHNUTÍ: Prázdné místo.

RODINA A PŘÁTELÉ: Velmi podezřelý výjev v bistru u Tesca

PSÍ PŘÍHODY: Pes rukavičku sežral

ARCHITEKTURA: Začíná velká výstava Jana Kotěry v Obecním domě

NÁZOR: Pár (smutných) poznámek k (veselému) katolickému diktátu

MÉDIA: Pravdivé lži

PŘÍRODA: Vánoce "batůžkářů"

ZDRAVÍ: Znají lékaři Hippokratovu přísahu?

NO TOHLE: Mobilem se dočkáte.

STUDIE: O jednom z možných scénářů reformy penzijního systému (4)

SCHUSTEROVO DĚDICTVÍ : Bankrot Košic už na spadnutí

ZAMYŚLENÍ: Pětirubl ukazuje směr
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura

20.12. MUZEUM KOMUNISMU: Během svátků velmi vhodná připomínka
Jiří Wagner
Jak už informoval minulý týden Ondřej Neff , v Praze se otvírá Muzeum komunismu. Ano, v paláci Savarin skutečně vzniklo muzeum, které mapuje vývoj komunismu u nás a připomíná jeho jednotlivé fáze - a dlužno podotknout, že jde o v Praze vůbec první a jen jedno z mála muzeí v celé republice, ba na světě.

20.12. ARCHITEKTURA: Začíná velká výstava Jana Kotěry v Obecním domě
Zdeněk Lukeš
Na okraj velké výstavy architekta Jana Kotěry (+1923) v Obecním domě v Praze

19.12. HUDEBNÍ RECENZE: Monkey Business - Save The Robots
Tadeaš Haager
Monkey Business, projekt za kterým stojí šedá eminence českého funku, muž s "největšími vlasy v zemi", Roman Holý. Zhruba před rokem se představili masám vzmáhající se české funkové obce albem Why Be In When You Could Be Out. Zatímco jiné české kapely většinou kombinují funky s elektronikou nebo bigbeatem, čistokrevnou funkovou kapelu, bys hledal sebedéle, nenašels.

19.12. Fotografie: „U nás: 1968 - 1990“
(Artforum)
P.Štecha: \ Byli jsme odsouzeni k úniku do chatových kolonií, anebo jsme si je vyvzdorovali? Možná jsme amatérským budovatelstvím reagovali na nemožnost realizovat se ve své profesi. Stejně tak jsme se v malém ujišťovali o tom, že kdyby na to přišlo, uměli bychom po sobě zanechat i velkou stopu.

18.12. SAKRYŠ: Nezabíjejte nám hudbu!
Petr Holeček
Už několik měsíců pozoruji libovůli a diskriminační chování některých větších hudebních vydavatelství. Nálepky typu "Nelze přehrát na PC" nejsou dnes už na obalech cédéček žádnou výjimkou. To dříve, to se občas na bookletu objevila červeně přeškrtnutá zlomená elektrická kytara v kolečku a nápis: "Kopírování zabíjí hudbu" a sami umělci "ze své vůle" apelovali na posluchače, že přepalování hudebních cédéček je přece "nečestné a nesportovní". Dneska si koupíte titul za několik set (částky šplhají stále výše k nepředstavitelné hranici sedmi set, osmi set korun) a nemůžete nosič ani přehrát na svém počítači!

13.12. FAN: Legenda televizní sci-fi konečně na českých obrazovkách
Michal Patera
Neočekávané se stalo skutkem. Česká televize se dala po letech neustávajícího naléhání ze strany fanoušků přesvědčit k neobvyklému kroku - zakoupila a chystá do vysílání první seriál Star Trek z roku 1966. A na rovinu, přátelé: tohle není váš pravidelný každotýdenní Voyager.

12.12. LIDÉ: Teskně hučí Niagara...Eduard Ingriš
Stanislav Reiniš
Eduard Ingriš byl správný emigrant. Světoběžník k pohledání, umělec a přitom podnikavý člověk, nadaný a přizpůsobivý, hudební skladatel, dirigent, cestovatel, dobrodruh, fotograf, kameraman a mořeplavec. Takových lidí je málo.

12.12. ROZHOVOR: S Ivanem Myslikovjanem, jedním z nejlepších českých saxofonistů.
Lenka Morávková
Je kolem půlnoci. Právě skončila mikulášská párty Sax‘ O‘ Phono s Dj Diomem a saxofonistou Ivanem Myslikovjanem v klubu Rock Cafe a Ivan rozebírá svého zlatého Selmera...

11.12. LITERATURA: při kolika stupních vzplane papír?
(pagi)
Pokud se někoho (alespoň u nás, kde král Celsius vládne) zeptáte, kolik je 451 stupňů Fahrenheita přepočítáno na stupně Celsiovy, těžko se to dozvíte. Když se ale téhož člověka zeptáte, při jaké teplotě vzplane papír, odpoví vám nejspíš bez rozmýšlení. Tak silně působí na čtenáře již pět desetiletí slavný román Raye Bradburyho - poprvé byl časopisecky vydán v roce 1951 v časopise Galaxy pod názvem The Firemen, a letos tedy slaví kulaté výročí.

11.12. ARCHITEKTURA: Předvánoční zastavení
Zdeněk Lukeš
Blíží se Vánoce a já tu mám tip na jeden zajímavý dárek. Je to krásná Prelovškova kniha o Pražském hradě a Lánech, doprovázená právě jeho fotografiemi.

11.12. ŠKOLA: Hudbou do tajů angličtiny
Jiří Wagner
Díky Beatles jsem se začal učit anglicky, moje dcera si angličtinu zamilovala zase kvůli jiné skupině. Je to rozhodně lepší, než se biflovat slovíčka a cpát si do hlavy mnohdy nesmyslné věty, je v tom totiž poezie.

11.12. INFORMACE: Benefiční koncert na podporu asociace afghánských žen RAWA
Libuše Ludvíková
Úterý 11. prosince, 19.00 Klub Vagon, Palác Metro, Národní tř. 25, Praha 1

Politická rétorika vyhranila své argumenty na všech stranách a odmítla existenci jakékoliv "neutrální půdy". Hlasy žen se zatím ozývají zřídkakdy. Ale v Afghánistánu existuje organizace, která již roky pracuje na navrácení práv a důstojnosti ženám a dívkám a která vždy bojovala a bude bojovat za jejich právo na vzdělání a odpovídající zdravotní péči. Díky těmto aktivitám vystavila své členky enormnímu nebezpečí, ony jsou však přesto pevně rozhodnuty pokračovat v boji a monitorovat stále krutější útoky na lidská a ženská práva, hrubě a neustále porušovaná islámskými fundamentalisty. Touto organizací je RAWA.


10.12. HISTORIE: Obnovení Olympijských her
Vojtěch Zamarovský
Vzkříšení Olympie se zbytky toho, co v ní zanechala ničivá zuřivost fanatiků a přírodních živlů, patří mezi největší činy, jimiž se může pochlubit světová archeologie. Přitom se málokde tak jasně a bezprostředně ukázalo, jaký vliv má výzkum minulosti na přítomnost i budoucnost. Dovedeme si dnes představit svět bez vzkříšených olympijských her? Bez rozmachu tělovýchovy a sportu, k němuž daly olympijské hry tak mocný a neodmyslitelný podnět?

Se svolením autora (kterého jistě nemusím nikomu z vás představovat) budeme na pokračování publikovat ukázky z jeho knihy Vzkříšení Olympie jejíž třetí reedice vyjde příští rok.
Zároveň chci na tomto místě poděkovat panu Vojtěchovi za tuto možnost představit vám jako prvním novou 8. kapitolu z jeho knihy. JITA


7.12. BEATLES: George zemřel před týdnem, John byl zavražděn před 21 lety
Jiří Wagner
Když večer 9. října 1940 bombardovala Göringova Luftwaffe obzvlášť těžce Liverpool, narodil se manželům Lennonovým synek John. Za výbuchů bomb a jekotu sirén tak přišlo na svět dítě, které později dokázalo změnit tvář rokenrolu - bohužel nikoli už myšlení světa. 8. prosince 1980 byl John Lennon zákeřně zastřelen.

7.12. KULTURA: Můj otřesný zážitek z pořádané akce -Koncert Vanessy Mae
Tomáš Kopsa
Koncert byl výborný (ani jsem jiný výsledek očekávat nemohl), leč můj prožitek z celé akce byl pod bodem mrazu...
Pragokoncert nezvládl pořadatelství


5.12. BEATLES: George Harrison odešel, zůstaly už jen dvě legendy
5.12. FILM: Andrej Tarkovskij
5.12. HUDEBNÍ RECENZE: Sourozenci poprvé na výběru
5.12. UMĚNÍ: Výtvarný šperk (2)
4.12. ARCHITEKTURA: Metro nebo rychlodráha?
28.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
28.11. HUDBA: New music marathon
28.11. SAKRYŠ: Dopravní podnik spolupracuje se Satanem!
27.11. HUDEBNÍ RECENZE: Incubus - Morning View
27.11. PRAHA: Hlávkova studentská kolej
24.11. PRAHA: Po stopě zlého činu
22.11. HUDEBNÍ RECENZE: Reedice Bastardů
21.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
20.11. ARCHITEKTURA: Bomba v Liberci!
19.11. NOVÁ KNIHA: Utřete tělesné šťávy
16.11. UMĚNÍ: Jak jsem (znovu) potkal miminka
14.11. LITERATURA: Osm (zcela subjektivních) tipů pro nakladatele
14.11. SOUTĚŽ: O vstupenky na koncert Vanessy Mae
13.11. ROZHOVOR: S tvůrcem očekávaného dokumentu KOCOVINA
13.11. UMÉNÍ: Výtvarný šperk - Jaroslav Kodejš