Čtvrtek 13.12.2001
Svátek má Lucie

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

LETECTVÍ: Bratři Wrightové byli první

IZRAEL: Klub šachistů-amatérů

ŠAMANOVO DOUPĚ: Episody trvající 42 let

FAN: Legenda televizní sci-fi konečně na českých obrazovkách

PSÍ PŘÍHODY: Doba milostného blouznění pominula

RODINA A PŘÁTELÉ: Muzeum komunismu v Praze Na Příkopě

INFOSERVIS: Český příspěvek k řešení světových problémů

LIDÉ: Rozloučení s Laďou Zajíčkem

POSTŘEHY: O botách

ZAJÍMAVOST: Golfem k maturitě

VÁNOCE: Vánoční rádio poprvé na Internetu

SLOVENSKO : Další herec musel vystřízlivět

ZDRAVÍ: Mytí rukou aneb další kroky devitalizace

CHTIPEK: Manifest muže

MEJLEM: S.O.S. . .
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

13.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Episody trvající 42 let
Jan Kovanic
(a Jiří Grygar): Několik notoricky neznámých příběhů z episodní historie našeho komunismu. Jak KSČ podporovala popularizaci astronomie, kybernetiku a genetiku.

11.12. ŠAMAN volá: POZOR! - Odškodnění po 60 letech, tentokrát i pro naše bývalé spoluobčany, žijící mimo území ČR
Jan Kovanic
Česká republika, USA, Izrael, Velká Británie, Kanada, Austrálie, Uruguay, Nový Zéland, Itálie, Německo, Argentina, Maďarsko, Belgie, Brazílie, Francie, JAR, Kolumbie, Portugalsko a Rakousko. Tam všude žijí naši bývalí občané, kteří požádali o odškodnění za nemovitosti, které jim byly "arizovány" nacistickým režimem v letech 1938-1945. Možná, že i v jiných zemích (Slovensko?) existuje někdo, kdo ještě neví, že by mohl dostat příspěvek za dávné bezpráví páchané na něm nebo na jeho předcích. Ale musí si pospíšit: Poslední termín podání žádosti je letošního silvestra.

8.12. ŠAMANOVY NÁVRATY: Komunistické lži o tom, že "se nikdo nemusel ptát, co mu hrozí zítra"
Jan Kovanic
KSČM se připravuje na další parlamentní volby. Před těmi minulými komunistický předák Ransdorf napsal: "Pro mne představovala komunistická strana skutečnost, že děti měly bezstarostné dětství, že se nikdo nemusel ptát, co mu hrozí zítra, že tu nebyl hlad a existenční nejistota, že tu bylo vzdělání a kultura pro všechny, že tu byly zdravotní a sociální jistoty solidní úrovně." Další volby se blíží a proto se potřetí vracím k seriálu "Jak to bylo s těma jistotama", který vycházel v NP v roce 1998. Opravdu tu nebyla existenční nejistota?

6.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vydržte to sedm dní!
Jan Kovanic
Minulý víkend zase v izraelských městech létaly vzduchem ohořelé kusy lidského masa. Arabská média to i nadále označují za "legitimní boj proti izraelskému agresorovi", který nechce splnit základní požadavky Palestinců: Vlastní stát, návrat uprchlíků na území Izraele a východní Jeruzalém jako hlavní město tohoto státu. Samostatný palestinský stát mohl existovat už více než před rokem. Kdyby Palestinci nekladli požadavky, které se pokládají poražené zemi - a to ještě Izrael není.

4.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Česká Energetická Záhada
Jan Kovanic
Vláda se chystá prodat svůj většinový balík akcií ČEZ. Obecně lze privatizaci zcela jistě pochválit. Ale tato vyvolává řadu otázek. Přiznám se, že čím víc o ní vím, tím je pro mne záhadnější.

1.12. ŠAMANOVY NÁVRATY: Komunistické lži o "vzdělání a kultuře pro všechny"
Jan Kovanic
Komunisté se chystají do předvolební ofenzívy. Před minulými parlamentními volbami neomarxista Ransdorf napsal: "Pro mne představovala komunistická strana skutečnost, že děti měly bezstarostné dětství, že se nikdo nemusel ptát, co mu hrozí zítra, že tu nebyl hlad a existenční nejistota, že tu bylo vzdělání a kultura pro všechny, že tu byly zdravotní a sociální jistoty solidní úrovně." Další volby se blíží a proto opakuji svůj seriál z volebního roku 1998. Jaké bylo to "vzdělání a kultura pro všechny"? Byl hrozný tento stát, když musel si se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat!

29.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Katastrofa prezidentská
Jan Kovanic
V úterý jsem tu psal o možných dvou volebních katastrofách, dnes přiřadím další, kterou čuji na obzoru. Kdo, kdy a jak na Havlovo místo?

27.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Meteoroid se blíží
Jan Kovanic
Bez existence volebního zákona do Poslanecké sněmovny jsme v situaci posádky kosmické stanice, která si celkem pohodlně žije ve svém mikroklimatu. Ale nemáme ani skafandry ani záchranný modul. Vždyť je nepotřebujeme! Jenže meteoroid může udeřit nečekaně. A termín výměny posádek i voleb se blíží. A my nadáváme na nedostatek klikvového kompotu.

24.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: Komunistické lži o "bezstarostném dětství"
Jan Kovanic
"KSČM je vážnou hrozbou pro demokracii, základní lidská práva a pro každého z nás," napsal před minulými senátními volbami kněz V.V. Protivínský z Rakvic. Břeclavská KSČM na něj za to podala trestní oznámení za trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení. Přičemž současní komunisté ve svých předvolebních materiálech žádají "změnu režimu". Což není přesvědčení, ale výzva ke zločinu! Komunisté kdysi cestou k moci vraždili. Dnes zatím jenom lžou o minulosti - třeba o "bezstarostném dětství". Opakuji proto svůj seriál z volebního roku 1998:

22.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného II
Jan Kovanic
V dubnu jsem napsal: "Jestliže pravidla nedodržuje Železný, měl by je bedlivě dodržovat stát, aby nebyl pacholkem on. Doufám že bude, doufám, že v policejním a pacholském státě snad nežijeme." Ale zdá se mi dnes, že žijeme! Alespoň to tak vypadá, že televizní mág Vladimír Železný je oběť, o jejíž vině je rozhodnuto předem. Zdá se, že Česká republika je v moci politických stran, policie a médií. A novináři jsou ochránci demokracie, ale i inženýři lidských duší a prodejná prasata.

20.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vy kluci sakramentský!
Jan Kovanic
Pietní akt, kterého se na Albertově zúčastnilo 4.000 studentů, proběhl důstojně a v klidu. Ale ve městě se shromažďovaly hloučky studentů, zpívaly československou hymnu a národní písně, nadávaly vládnoucí totalitě a volali slávu Československu. Došlo ke srážkám s policisty. Bouřilo to na Karlově náměstí, dnešním Palachově náměstí a na Národní třídě. V listopadu 1939.

17.11. 17.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: O přesahování
Jan Kovanic
K výročí sametovky jsem vybral starší text, který jsme psali se ženou Ivanou na podzim roku 1988 pro Technický magazín. (Tehdy nevyšel.) Bylo to v době národních podniků, naprosté neexistence demokracie a prvních masivnějších demonstrací proti režimu reálného socialismu. Myslím, že naše společnost od té doby trochu popošla. Ale stále jsme ještě na cestě.

15.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo byl okraden německými podniky, měl by se přihlásit
Jan Kovanic
Koncem roku 2001 končí i většina odškodňovacích programů pro oběti dávné války. Dnes píšu o kompenzaci majetku, o který přišli lidé přičiněním německých podniků v letech 1933-1945. Týká se to i našich krajanů, kteří nemají české státní občanství. Ať už žijí v Austrálii, Mexiku či na Slovensku. I jejich dědiců. Neotálejte! Máte poslední možnost získat alespoň částečnou kompenzaci! (Na závěr článku je připojen přehled všech odškodňovacích programů za nacistické bezpráví, které v ČR probíhají.)

13.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Oblbováci
Jan Kovanic
V říjnu 1973 o největším židovském svátku Jom kipur začaly spojené arabské síly útok na stát Izrael s úmyslem zničit ho a nahnat Židy do moře. Tehdy nás ČTK oblbovala: "K válce došlo v důsledku agresivní a teroristické izraelské politiky." (Přeloženo - stát Izrael odmítl kapitulovat a nechat zmasakrovat své občany.) Jako by to psal sám bin Ládínek!

12.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunistický manifest očima TGM
Jan Kovanic
Poslanec Ransdorf chválil v nedělní Sedmičce na Nově Marxův Komunistický manifest. Možná bude užitečné připomenout, jak viděl "praktické požadavky Manifestu" Tomáš Garrigue Masaryk v Otázce sociální v roce 1898:

10.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: K antropickému principu
8.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: O předbíhání vědy
6.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Chvála "technokracie"
3.11. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Co se stavu učitelského týče
1.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sociální přídavky - naše spása
31.10. KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ: Proč jsem občanem?
30.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Buďte humanisté, válčete!
27.10. T. G. MASARYK: Nová Evropa
25.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Studentský guláš, aneb báseň za dvě miliardy
23.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Permanentní stávka Českých drah
20.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Čekání na rozpočet
18.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Měsíční prach
16.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Á, Bé, Cé, Dé..., transport jede
13.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Falkonův nálet na Temelín
11.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Houby rostou
9.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Kéž bychom byli!
6.10. ŠAMANOVY NÁVRATY: Jak dopadlo citlivé vážení možných širších dopadů našich gest
4.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: To sklo se nerozbije
2.10. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ať žije imperializmus
29.9. ŠAMANOVY NÁVRATY: Počestnost Jana Wericha